Sądny tydzień dla rynku FX. Co przyniesie tydzień?
Zeszłotygodniowa podwyżka stóp procentowych EBC była prawdopodobnie ostatnią w tym cyklu zacieśniania polityki monetarnej strefy euro. Najbliższe dni przyniosą decyzje kolejnych banków centralnych – o poziomie stóp procentowych decydować będą m.in Fed, BoE czy BoJ. Czego spodziewać się po tych decyzjach i jak wpłyną one na rynek FX?
Co zdecydują banki centralne?
W komentarzu po decyzji EBC zaznaczono, że stopy procentowe w strefie euro osiągnęły poziom, który – utrzymany przez wystarczająco długi okres – znacząco przyczyni się do spadku poziomu inflacji na Starym Kontynencie. Niewielkie szanse na dalsze ruchy ze strony EBC wynikają przede wszystkim z zaktualizowanych prognoz inflacji CPI, które wskazują na niewielki wzrost wskaźnika w perspektywie kolejnych kwartałów. Czego więc oczekiwać po Fed?
Decyzja o pozostawieniu stóp procentowych na niezmienionym poziomie wydaje się niemal pewna. Dane rynku pieniężnego wyceniają jedynie 0,8% szans na podwyżkę o 25 punktów bazowych. Kluczowe okażą się same komentarze Powella oraz nowy dot-plot, który może znacząco zmodyfikować oczekiwania rynku względem przyszłych decyzji FOMC.
Tymczasem w Wielkiej Brytanii inflacja bazowa pozostaje blisko najwyższych poziomów od 20 lat. Wysoka inflacja, wyższe płace brak recesji oraz perspektywa ożywienia gospodarczego powodują, że BoE może zdecydować się na podwyżkę stóp procentowych. Obecnie, rynek wycenia niemal 84% szans na taki scenariusz, a docelowa stopa terminowa wynosi nieco powyżej 5,5%. Instytucje finansowe sugerują, że pomimo podwyżki, GBPUSD może kontynuować spadki i zaliczyć test okolic 1,20.
- EBC kończy cykl podwyżek
- Co zrobi Fed?
- Czy BoE podniesie stopy procentowe?
O prowadzącym
Dr Przemysław Kwiecień – Główny ekonomista X-Trade Brokers. Doktor nauk ekonomicznych Uniwersytetu Warszawskiego, absolwent Uniwersytetu Warszawskiego i London Metropolitan University (tytuł MSc). Posiadacz prestiżowego certyfikatu CFA. W XTB pracuje od 2007 roku, wcześniej doświadczenie zdobywał między innymi jako doradca Ministra Finansów, Mirosława Gronickiego i ekonomista Banku Millennium. W XTB kieruje Działem Analiz.
Kontrakty CFD są złożonymi instrumentami i wiążą się z dużym ryzykiem szybkiej utraty środków pieniężnych z powodu dźwigni finansowej. 76% rachunków inwestorów detalicznych odnotowuje straty pieniężne w wyniku handlu kontraktami CFD u niniejszego dostawcy CFD. Zastanów się, czy rozumiesz, jak działają kontrakty CFD i czy możesz pozwolić sobie na wysokie ryzyko utraty pieniędzy.