Aktualności
Teraz czytasz
RBNZ podnosi stopy, a NZD traci na wartości
0

RBNZ podnosi stopy, a NZD traci na wartości

utworzył Marcin Kiepas13 kwietnia 2022

W nocy Bank Rezerw Nowej Zelandii (RBNZ) nieoczekiwanie podniósł stopy procentowe aż o 50 punktów bazowych. Początkowo wywołało to umocnienie nowozelandzkiej waluty, ale finalnie stracił on na wartości. Sytuacja na wykresie NZD/USD wskazuje na ryzyko dalszych spadków.

RBNZ podnosi stopy procentowe

Bank Centralny Nowej Zelandii podwyższył dziś stopy procentowe o 50 punktów bazowych (pb), podnosząc tym samym główną stopę do 1,50 proc. z 1,00 proc. wcześniej. Była to 4. kolejna podwyżka stóp i największa ich jednorazowa podwyżka od 20 lat. RBNZ podnosi stopy, żeby ograniczyć rosnąca inflację w Nowej Zelandii, ale przede wszystkim, żeby zapobiec pojawieniu się efektów drugiej rundy.

Dzisiejsza decyzja RBNZ zaskoczyła rynek. Bo jakkolwiek cześć jego uczestników dopuszczała taki ruch na stopach, to jednak rynkowy konsensu zakładał wzrost kosztu pieniądza o 25 pb do 1,25 proc. Kurs NZD/USD w reakcji na tę wyższą od prognoz podwyżkę w pierwszej chwili zareagował wzrostem do 0,6901, ale finalnie kurs zawrócił i obecnie zszedł do 0,6817. Inwestorzy uznali bowiem, że komunikat towarzyszący dzisiejszej decyzji RBNZ nie brzmi tak „jastrzębio” jak oczekiwali.

NZDUSD, wykres dzienny 13.04.2022

Wykres dzienny NZD/USD. Źródło: Tickmill

Kiwi z tendencją spadkową

Sytuacja na wykresie dziennym NZD/USD, po tej dzisiejszej nieudanej próbie wzrostu po decyzji RBNZ, nie wygląda optymistycznie dla strony popytowej. Wprawdzie wciąż ma ona przewagę, ale nieudana próba zakończenia trwającej od ponad tygodnia realizacji zysków, teraz zapowiada atak na 2,5-miesięczną linię trendu wzrostowego (aktualnie na 0,6805). Gdyby taki scenariusz się zmaterializował to kurs NZD/USD szybko mógłby zejść w okolicę 0,6721-0,6728. Bo dopiero tam znajduje się pierwsza licząca się strefa wsparcia, jaką tworzy 68,2 proc. zniesienie Fibo i lokalny dołek z połowy marca.

Za spadkami NZD/USD przemawia jeszcze jeden czynnik. Mianowicie kontynuacja przez amerykański Fed podwyżek stóp procentowych, w tym prognozowana na majowym posiedzeniu ich podwyżka o 50 punktów bazowych. To ważny argument za umocnieniem USD w najbliższych tygodniach. Również za umocnieniem do NZD.

Co o tym sądzisz?
Lubię
20%
Interesujące
60%
Heh...
20%
Szok!
0%
Nie lubię
0%
Szkoda
0%
O Autorze
Marcin Kiepas
Analityk Tickmill UK. Analityk rynków finansowych z 20-letnim doświadczeniem, publikujący w polskich mediach finansowych. Specjalizuje się w rynku walutowym, polskim rynku akcji oraz danych makroekonomicznych. W swoich analizach łączy analizę techniczną i fundamentalną. Szuka średnioterminowych trendów, badając wpływ na rynki finansowe danych makroekonomicznych, banków centralnych i wydarzeń geopolitycznych.