Aktualności
Teraz czytasz
Quo vadis złoto? Krótkoterminowa analiza rynku metali
0

Quo vadis złoto? Krótkoterminowa analiza rynku metali

utworzył Natalia Bojko4 grudnia 2020

Metale obecnie mają ciekawe środowisko do wzorców. Wysoka inflacja i potencjalnie duży dodruk pieniądza “rozwodnił” i z pewnością rozwodni w dalszym ciągu rynek gotówkowego pieniądza. Już teraz pojawiają się pierwsze, śmielsze głosy analityków walutowych dotyczące prognoz dla USD na najbliższy czas. Złotówka zaczyna mieć realne pole do silnej aprecjacji, jak niektórzy wskazują nawet w okolicę 3,30. Nie będziemy jednak dziś analizować potencjału do osiągnięcia tego poziomu. Skupimy się na złocie. Informację o PLN podałam jednak celowo, by podkreślić, że globalna społeczność skupiona wokół rynku walutowego widzi potencjał do szerokiej deprecjacji amerykańskiego dolara. Podstaw do niej jest naprawdę wiele i choć część “solidnych” argumentów ze scenariuszem dalszych wzrostów mocno nasyca rynkowe komentarze, pojawiają się też głosy rozsądku. Już kilka miesięcy wcześniej wskazywałam na duże, praktycznie 20% przewartościowanie USD w stosunku do EUR, choćby pod kątem indeksu siły względnej (PPP) bez analizy fundamentalnych przesłanek. Gorsza sytuacja na dolarze, wysoka inflacja i duże szanse na dalszy dodruk pieniądza, kształtuje naprawdę niezłe perspektywy dla rynku złota. Potencjał ten chcę pokrótce przybliżyć w poniższej analizie. 

Słabszy dolar, droższe złoto

Korelację między złotem a dolarem znamy nie od dziś. Pomimo tego, że oba instrumenty finansowe -USD i GOLD należą do tzw bezpiecznych przystani, są one kupowane w nieco odmienny sposób. Generalizując i ułatwiając sobie tę analizę można ogólnie powiedzieć, że złoto ma swoje przysłowiowe 5 minut w okresie dużej destabilizacji rynku gotówkowego. Mam na myśli sytuację, w której dochodzi do nadpłynności i nadmiernego dodruku. Dokładnie z taką sytuacją mamy do czynienia obecnie w USA. W kształtowaniu inflacji olbrzymie znaczenie ma parametr obiegu gotówki w gospodarce. Obecnie pieniądze nie krążą z taką szybkością, z jaką Rezerwa Federalna by chciała. Dolara jest dużo na rynku i wszelkie tłumaczenia tego nadmiaru, jako utrzymywanie wysokiego poziomu płynności waluty rezerwowej świata nie są już wystarczające. Złoto po cichu w tym czasie zyskiwało i kumulowało popyt.

usdx złoto

Powyżej mamy przedstawiony wykres futures na wykres złota. Ekspozycja commercial hedger jest dość wysoka, nie mniej jednak przedstawiony jest powyżej interwał H1. Indeks USD zanurkował w ostatnim czasie solidnie, na czym zyskał królewski kruszec. Z perspektywy miesięcznej, zaangażowanie large traders i commercialów balansuje blisko 0. Zwykle przejście między obydwoma zaangażowanymi w handel na tych kontraktach stronami “zwiastuje odwrócenie trendu, bądź (w przypadku silnych ruchów podażowych, popytowych) jego kontynuację. Poniżej zamieszczony został ten sam wykres futures na indeks dolara z perspektywy miesięcznej. 

mothly usdx

Geopolityka nie ratuje USD

Obecnie sytuacja fundamentalna związana ze szczepieniami nie wpłynęła szczególnie na rynek dolarowy. Wręcz przeciwnie, została wręcz odebrana w mocno neutralny sposób. W gwoli przypomnienia, najbliższa wdrożeniu szczepień jest Wielka Brytania, która zapowiedziała ich wykonywanie w najbliższym czasie (ok. tygodnia). Szczepionka nie oznacza jednak końca pandemii. Wręcz przeciwnie jest to dopiero początek walki z pandemią. 

Wciąż nie jest jasna sytuacja w kwestii pakietu fiskalnego w Stanach Zjednoczonych. Nawet jeżeli do końca roku powstanie realny plan wsparcia finansowego dla gospodarki, wiadomym jest, że powtórka scenariusza z tego roku jest całkiem realna. W Kongresie przebijają się pierwsze głosy, które aprobują (choć nadal nie wiadomo jakiej wielkości) coraz chętniej wdrożenie nowego zastrzyku gotówki do przedsiębiorstw. Dla rynków akcyjnych jest to sytuacja bardzo korzystna, dla dolara, oczywiście mniej.

Złoto technicznie

Patrząc długoterminowo na rynek złota, ma dość dobre fundamenty nie tylko do ustabilizowania notowań w okolicach 1 800 USD za uncję. Realne, ujemne stopy procentowe powinny wspierać aprecjację jego ceny. Na razie nie zapowiada się na to by FED miał w najbliższym czasie zastanowić się nad podwyżką stóp. Wspominaliśmy o tym w tym artykule. Sytuacja na ETF-ach złota jest trochę odmienna. Zaczynają się one lekko pozbywać tego kruszcu. Nie mniej jednak w mojej ocenie jest to wyłącznie krótkoterminowa podaż. 

chart złoto wykres

Wykres złota, interwał D1. Źródło: xStation 5, XTB.

Z perspektywy interwału D1, wsparcie ulokowane w okolicach ceny 1768,20 zostało intensywnie wybronione. Nie mieliśmy na razie większego testu tego rejonu, co świadczy o wysokim popycie na GOLD przy tej cenie.

chart (1) złoto

Wykres złota, interwał H4. Źródło: xStation 5, XTB.

Schodząc na interwał 4 godzinny widzimy dwie ciekawe strefy, w których może dojść do konsolidacji i wybicia. Strefa czerwona na wykresie to miejsce między ostatnim potwierdzonym dołkiem (w trendzie spadkowym)  i ostatnim potwierdzonym szczytem (w kształtującym się trendzie wzrostowym). Zejście bliżej tej strefy i konsolidacja w okolicach “małego wsparcia” (1829,93), może zachęcić byczą stronę rynku do podkupywania złota. Wybicie go w granicę  1864,63 jest całkiem realne. Z punktu widzenia czysto technicznego, punkt ten jest solidnym oporem. Tam doszukiwalibyśmy się nawet przy wybiciu większego testu i stabilizacji ceny. 

Co o tym sądzisz?
Lubię
14%
Interesujące
86%
Heh...
3%
Szok!
0%
Nie lubię
0%
Szkoda
0%
O Autorze
Natalia Bojko
Absolwentka Wydziału Ekonomii i Finansów, Uniwersytetu w Białymstoku. Na rynku walutowym i akcyjnym aktywnie handluje od 2016 roku. Wychodzi z założenia, że najprostsze analizy przynoszą najlepsze efekty. Zwolenniczka swing tradingu. Dobierając spółki do portfela kieruje się ideą inwestowania w wartość. Od 2019 roku posiada tytuł analityka finansowego. Obecnie sprawuje rolę co-CEO & Founder w czeskiej firmie proptradingowej SpiceProp. Współtwórczyni projektu Podlaskiej Akademii Giełdowej (III i IV edycji).