Aktualności
Teraz czytasz
Mocny spadek inflacji w Polsce raczej bez wpływu na RPP (i złotego)
0

Mocny spadek inflacji w Polsce raczej bez wpływu na RPP (i złotego)

utworzył Marcin Kiepas15 lutego 2024

Rok 2024 rozpoczął się od mocnego spadku inflacji w Polsce. To jednak nie powinno istotnie wpłynąć na przyszłe decyzje Rady Polityki Pieniężnej, a więc i na notowania złotego.

Spadek inflacji w Polsce do 3,9%

Styczeń przyniósł mocne przyspieszenie procesów dezinflacyjnych w Polsce. Jak wynika z opublikowanych dziś danych przez Główny Urząd Statystyczny (GUS), inflacja konsumencka (CPI) obniżyła się do 3,9 proc. w relacji rok do roku (R/R) z 6,2 proc. w grudniu i była ona znacząco niższa od rynkowego konsensusu na poziomie 4,1 proc. (prognozy wahały się między 3,8 proc. a 5,2 proc.). Te dane mogą sugerować, że jeszcze w I kwartale inflacja spadnie do 2,5 proc. R/R.

gus_inflacja_polska_15022024

Inflacja w Polsce. Źródło: GUS

Styczeń prezentuje się też dobrze jeżeli chodzi o zmianę cen miesiąc do miesiąca. Te wzrosły średnio tylko o 0,4 proc., co jest najmniejszym wzrostem od 2019 roku i zdecydowanie mniejszym wzrostem niż w ostatnich latach. Dla porównania w styczniu 2023 roku ceny wzrosły aż o 2,5 proc. w relacji miesiąc do miesiąca, a w styczniu 2022 roku wzrosły one o 1,9 proc. w stosunku do grudnia 2021 roku.

Skąd brak reakcji na złotym?

Opublikowane dane nie powodują jednak większej rynkowej reakcji na rynku walutowym. Inwestorzy mają świadomość, że Rada Polityki Pieniężnej (RPP) ostatnio wyraźnie usztywniła swoje stanowisko i stała się bardziej „jastrzębia”, przez co koncentruje się nie na obecnych odczytach inflacji, ale na inflacji w drugiej połowie roku, gdy ewentualnie zniesione zostaną wszystkie tarcze antyinflacyjne, a stawka podatku VAT wróci do normalnych poziomów. Stąd też szanse na to, że stopy procentowe w Polsce zostaną w tym roku obniżone wciąż pozostają relatywnie małe. Ewentualnie, gdyby mogło dojść do ich obniżki, to raczej będzie ona symboliczna i jednorazowa. Rynek niezmiennie więc zakłada, że cięcie stóp procentowych w Polsce to dopiero kwestia 2025 roku.

Wobec braku potencjalnej reakcji Rady na obserwowany teraz spadek inflacji w Polsce, nieczuły na te dane pozostaje również polski złoty. A to oznacza, że rodzima waluta w najbliższym czasie będzie reagować przede wszystkim na zmieniające się nastroje na rynkach globalnych oraz idące w ślad za tym wahania notowań EUR/USD. W dłuższym terminie złoty powinien natomiast pozostawać silny, wspierany przez powoli wracającą na ścieżkę wzrostu polską gospodarkę, a także przez bardziej „jastrzębią” w stosunku do innych krajów politykę monetarną w Polsce.

Wykres dzienny EUR/PLN. Źródło: Tickmill

Co o tym sądzisz?
Lubię
25%
Interesujące
75%
Heh...
0%
Szok!
0%
Nie lubię
0%
Szkoda
0%
O Autorze
Marcin Kiepas
Analityk Tickmill UK. Analityk rynków finansowych z 20-letnim doświadczeniem, publikujący w polskich mediach finansowych. Specjalizuje się w rynku walutowym, polskim rynku akcji oraz danych makroekonomicznych. W swoich analizach łączy analizę techniczną i fundamentalną. Szuka średnioterminowych trendów, badając wpływ na rynki finansowe danych makroekonomicznych, banków centralnych i wydarzeń geopolitycznych.