Aktualności
Teraz czytasz
Jaką decyzję podejmie RPP na najbliższym posiedzeniu?
0

Jaką decyzję podejmie RPP na najbliższym posiedzeniu?

utworzył Marcin Kiepas7 listopada 2023

Na listopadowym posiedzeniu Rada Polityki Pieniężnej prawdopodobnie obniży stopy procentowe ostatni raz przed kilkumiesięczną pauzą. Temat kolejnych obniżek może wrócić dopiero wiosną 2024 roku.

Kolejna obniżka stóp procentowych?

Dziś startuje dwudniowe posiedzenie Rady Polityki Pieniężnej (RPP). W środę w godzinach popołudniowych Rada ogłosi decyzję ws. stóp procentowych w Polsce i opublikuje komunikat po posiedzeniu. Na czwartek na godzinę 15:00 natomiast zaplanowana jest comiesięczna konferencja prasowa prezesa Narodowego Banku Polskiego (NBP) Adama Glapińskiego, podczas której wyjaśni środową decyzję Rady.

W środę Rada prawdopodobnie obniży stopy procentowe w Polsce o 25 punktów bazowych, sprowadzając główną z nich do poziomu 5,50 proc. Taki jest też rynkowy konsensus. Cięcie stóp procentowych o 25 punktów bazowych, po cięciach o 25 punktów w październiku i zaskakującej obniżce o 75 punktów we wrześniu, byłoby spójne z tamtymi decyzjami, ale też z obserwowanym spadkiem inflacji w Polsce do 6,5 proc. w październiku z 8,2 proc. R/R we wrześniu, jak również z tym co na ostatnich konferencjach prasowych mówił prezes Adam Glapiński.

Na środowej obniżce nie powinna istotnie zaważyć listopadowa projekcja inflacji, którą Rada będzie już znała. Wydaje się bowiem, że ta projekcja znacząco nie będzie się różnić od tej ostatniej.

Łagodzenie polityki monetarnej

Prawdziwym rynkowym zakładem nie jest więc to, co RPP zrobi w listopadzie, ale jakie decyzje będzie podejmować na kolejnych posiedzeniach. Jeżeli uwzględnić pewien polityczny komponent w decyzjach Rady (co wyraźnie było widoczne podczas wrześniowej obniżki), jak również mając na uwadze niepewność odnośnie ścieżki inflacji po Nowym Roku (tu dużo będzie zależało od decyzji nowego rządu, a póki co go jeszcze nie ma), Rada prawdopodobnie wstrzyma się z dalszymi obniżkami stóp procentowych. Taka pauza w łagodzeniu polityki monetarnej może trwać nawet do marca 2024 roku, czyli do publikacji kolejnej projekcji inflacyjnej.

EURPLN, Wykres dzienny, 07.11.2023

Wykres dzienny EUR/PLN. Źródło: Tickmill

Kurs EUR/PLN od trzech tygodni pozostaje w konsolidacji wokół poziomu 4,46 zł, po tym jak w połowie października złoty bardzo silnie się umocnił w reakcji na wyniki wyborów parlamentarnych w Polsce. Listopadowe posiedzenie RPP i czwartkowa konferencja prasowa prezesa Glapińskiego, będzie pierwszą okazją do zakończenia tej konsolidacji. Tak stałoby się jednak tylko wówczas, gdyby Rada ponownie czymś rynek zaskoczyła.

Co o tym sądzisz?
Lubię
0%
Interesujące
100%
Heh...
0%
Szok!
0%
Nie lubię
0%
Szkoda
0%
O Autorze
Marcin Kiepas
Analityk Tickmill UK. Analityk rynków finansowych z 20-letnim doświadczeniem, publikujący w polskich mediach finansowych. Specjalizuje się w rynku walutowym, polskim rynku akcji oraz danych makroekonomicznych. W swoich analizach łączy analizę techniczną i fundamentalną. Szuka średnioterminowych trendów, badając wpływ na rynki finansowe danych makroekonomicznych, banków centralnych i wydarzeń geopolitycznych.