Aktualności
Teraz czytasz
Gorący czwartek banków centralnych. Wszędzie stopy procentowe w górę
0

Gorący czwartek banków centralnych. Wszędzie stopy procentowe w górę

utworzył Daniel Kostecki22 czerwca 2023

Stopy procentowe w Szwajcarii, Norwegii i Wielkiej Brytanii stały się dziś tematem gorących dyskusji. Banki centralne tych krajów podjęły decyzje dotyczące polityki pieniężnej, które mają na celu zaradzenie rosnącej presji inflacyjnej i zapewnienie stabilności gospodarczej. Oto krótkie podsumowanie dzisiejszych trzech decyzji.

SNB podnosi stopy zgodnie z oczekiwaniami

Szwajcarski Bank Narodowy (SNB) zdecydował o kolejnym zacieśnieniu polityki pieniężnej, podnosząc stopę procentową do poziomu 1,75%. Ich celem jest przeciwdziałanie rosnącej presji inflacyjnej, która wzrosła w perspektywie średnioterminowej. SNB ostrzega również, że mogą być potrzebne kolejne podwyżki stopy procentowej w celu zapewnienia stabilności cen w dłuższym okresie.

Bank Norwegii zaskakuje podwyżką o 50 pb

Bank Norwegii również zaskoczył podwyżką stóp procentowych w celu zwalczania wysokiej inflacji i zapewnienia stabilności gospodarczej. Podwyżka wyniosła 0,50 punktu procentowego, co spowodowało umocnienie norweskiej korony. Bank Norwegii podkreśla konieczność podjęcia działań w celu złagodzenia presji inflacyjnej, która wynika z wysokich wzrostów płac i osłabienia waluty. Przyszłe decyzje w sprawie stopy procentowej będą zależne od sytuacji gospodarczej, a Bank Norwegii prognozuje dalsze podwyżki w najbliższych miesiącach.

Bank Anglii niespodziewanie podnosi stopy do 5%

W Wielkiej Brytanii Bank Anglii ogłosił zaskakującą podwyżkę stopy procentowej o 0,5 punktu procentowego, ustalając ją na poziomie 5%. Ich celem jest osiągnięcie 2% celu inflacyjnego oraz wspieranie wzrostu gospodarczego i zatrudnienia. Decyzję tę poparło większość członków Komitetu Polityki Monetarnej, choć dwóch członków opowiedziało się za utrzymaniem niższej stopy. Bank Anglii będzie monitorować wskaźniki inflacji i sytuację na rynku pracy, a dalsze podwyżki stopy procentowej mogą być konieczne, jeśli pojawią się trwałe presje inflacyjne.

Wszystkie trzy banki centralne podkreślają konieczność podjęcia działań w celu zwalczania wysokiej inflacji i zapewnienia stabilności gospodarczej. Banki centralne Szwajcarii, Norwegii i Wielkiej Brytanii podejmują zdecydowane kroki, a w wraz z nimi kolejne podwyżki mogą być obserwowane w Stanach Zjednoczonych oraz w strefie euro.

Co o tym sądzisz?
Lubię
0%
Interesujące
100%
Heh...
0%
Szok!
0%
Nie lubię
0%
Szkoda
0%
O Autorze
Daniel Kostecki
Główny Analityk CMC Markets Polska. Prywatnie na rynku kapitałowym od 2007 roku, a na rynku Forex od 2010 r.