Aktualności
Teraz czytasz
USD najdroższy od 20 lat. Indeks dolara osiągnął rekord od 2002 r.
0

USD najdroższy od 20 lat. Indeks dolara osiągnął rekord od 2002 r.

utworzył Daniel Kostecki29 kwietnia 2022

Indeks dolara amerykańskiego odnotował wczoraj najwyższy poziom od 2002 r. Wśród głównych walut świata nie ma obecnie takiej, która od początku roku zyskałaby na wartości wobec USD.

Największe straty poniósł japoński jen – 11 proc. Funt brytyjski oraz euro od początku roku do końcówki kwietnia straciły po ok. 7,4 proc. Frank szwajcarski osłabił się w tym czasie o blisko 6 proc., dolar nowozelandzki o ok. 4,7 proc. Wydaje się, że dzięki wzrostowi cen surowców najmniej w relacji do USD mogły stracić tzw. waluty surowcowe, czyli dolar australijski oraz kanadyjski – odpowiednio 1,6 i 0,8 proc.

Mocne argumenty amerykańskiej waluty

Napaść Rosji na Ukrainę wywołała niepewność geopolityczną na całym świecie. Zachód stanął po stronie broniącej się Ukrainy i stara się kąsać agresora sankcjami gospodarczymi. To otoczenie korzystne dla tzw. bezpiecznych przystani na inwestorskim rynku, a do nich z całą pewnością należy dolar. Kolejnym czynnikiem, który może podbijać notowania USD, są działania Rezerwy Federalnej. Największy bank centralny świata walczy z inflacją, podnosząc stopy procentowe. Obecnie ich poziom wynosi 0,25-0,5 proc., ale wg szacunków i oczekiwań inwestorów po sukcesywnych podwyżkach w kolejnych miesiącach na koniec roku mógłby wzrosnąć do 2,75-3,0 proc.

Czy notowanie dolara wytrzymają takie tempo?

Oczekiwania na podstawie fed funds futures zakładają podwyżki stóp procentowych w USA: o 50 pkt bazowych w maju, o 75 pkt bazowych w czerwcu, 50 punktów bazowych w lipcu oraz o 25 pkt we wrześniu, listopadzie i w grudniu.

Realizacja takiego scenariusza oznaczałaby ogromne tempo wzrostu kosztu pieniądza w USA. Może to wywołać dyskusję, czy tak szybkie działanie Fed okaże się ryzykowne dla amerykańskiej gospodarki. Tak czy inaczej, 4 maja poznamy kolejną decyzję banku centralnego USA w kwestii wysokości podwyżek stóp procentowych.

Dla dolara amerykańskiego może to być to też pewnego rodzaju test. Rekord 20-lecia osiągnięty jeszcze przed rozpoczęciem prawdziwego cyklu podwyżek stóp procentowych w USA nasuwa pytanie, czy USD może utrzymać takie tempo i nadal rosnąć w siłę?

Co o tym sądzisz?
Lubię
0%
Interesujące
100%
Heh...
0%
Szok!
0%
Nie lubię
0%
Szkoda
0%
O Autorze
Daniel Kostecki
Główny Analityk CMC Markets Polska. Prywatnie na rynku kapitałowym od 2007 roku, a na rynku Forex od 2010 r.