Aktualności
Teraz czytasz
Australijski regulator przygotowuje się na Brexit
0

Australijski regulator przygotowuje się na Brexit

utworzył Natalia Bojko15 lutego 2019

Oficjalne opuszczenie Unii Europejskiej przez Wielką Brytanię planowane jest na 29 marca 2019 roku. Warunki jej opuszczenia wciąż podlegają długim negocjacjom, których wynik nie jest jednoznaczny i oczywisty.

Australijska ręka na pulsie

Całej sytuacji wnikliwie przygląda się ASIC, który już od jakiegoś czasu znacząco monitoruje dalsze działania UK. Współpracuje z brytyjskim Urzędem Nadzoru Finansowego oraz Bankiem Anglii. Dzięki monitorowaniu sytuacji ASIC chce w pewien sposób przewidzieć skutki związane z Brexitem. Ich poznanie pozwoli australijskiej instytucji nadzorującej rynki finansowe zaplanować i w jakimś stopniu przyszykować odpowiednie działania. Regulator w swoim oświadczeniu podaje informacje dotyczące przygotowania na ewentualne rozstanie się z Unią na zasadzie “no deal”. Opcja ta jest brana pod uwagę i co więcej deklaruje swoją gotowość w zakresie zarządzania skutkami wynikającymi z powyższego scenariusza.

Na kogo spadnie ciężar regulacji

ASIC dąży przede wszystkim do wzmocnienia współpracy z brytyjskimi regulatorami. Kiedy UK opuści Unię Europejską ciężar nadzoru nad rynkiem finansowym spadnie na barki FCA. Będą to głównie uprawnienia związane z kontrolą agencji ratingowych, benchmarków i repozytoriów transakcji, które są obecnie sprawdzane i regulowane na poziomie europejskim przez Europejski Urząd Nadzoru Giełd i Papierów Wartościowych (ESMA).

Dlaczego ASIC tak wnikliwie obserwuje działania UK

Australijski regulator jest świadomy funkcjonowania prawie 300 brytyjskich firm działających na terenie jego kraju. 

W komunikacie ASIC czytamy:

“Spodziewamy się, że firmy będą dysponować odpowiednimi środkami awaryjnymi, aby złagodzić potencjalne skutki Brexitu.”

Niemalże 285 przedsiębiorstw dostarcza usługi finansowe w ramach zezwolenia wydanego przez ASIC. Podejmowane przez tą instytucję działania mają także na celu ochronę swoich firm działających na terenie Wielkiej Brytanii.

Oficjalny komunikat ASIC

Co o tym sądzisz?
Lubię
50%
Interesujące
50%
Heh...
0%
Szok!
0%
Nie lubię
0%
Szkoda
0%
O Autorze
Natalia Bojko
Absolwentka Wydziału Ekonomii i Finansów, Uniwersytetu w Białymstoku. Na rynku walutowym i akcyjnym aktywnie handluje od 2016 roku. Wychodzi z założenia, że najprostsze analizy przynoszą najlepsze efekty. Zwolenniczka swing tradingu. Dobierając spółki do portfela kieruje się ideą inwestowania w wartość. Od 2019 roku posiada tytuł analityka finansowego. Obecnie sprawuje rolę co-CEO & Founder w czeskiej firmie proptradingowej SpiceProp. Współtwórczyni projektu Podlaskiej Akademii Giełdowej (III i IV edycji).