Akcje
Teraz czytasz
Microsoft – czy warto inwestować w „dawnego króla”? [Poradnik]
0

Microsoft – czy warto inwestować w „dawnego króla”? [Poradnik]

utworzył Forex Club2 sierpnia 2021

Microsoft to jedna z najbardziej znanych firm na świecie. Obecnie miliardy ludzi codziennie mają kontakt z urządzeniami lub programami, które należą do “stajni Microsoft”. Mimo, że większość ludzi kojarzy Microsoft z popularnym “okienkiem”, “Windowsem” i Excelem to ta firma jest czymś znacznie większym. Microsoft jest jedną z nielicznych spółek na świecie, której kapitalizacja przekroczyła 1 bilion dolarów (1 000 miliardów). Jest to firma, która działa na tak „gorących” rynkach jak usługi chmurowe, czy RPA (Robotic Process Automation). Jednak za spółką ciągną się także oskarżenia o stosowanie praktyk monopolistycznych, które łącznie kosztowały spółkę wiele miliardów dolarów. Na koniec czerwca 2020 roku firma zatrudniała około 163 000 pracowników (na pełnym etacie), z tego 96 tys. w Stanach Zjednoczonych. Z kolei jeden z założycieli oraz „twarz” Microsofta – Bill Gates – jest dla jednych wizjonerem i filantropem. Dla drugich Gates jest traktowany jako stosujący monopolistyczne praktyki przedsiębiorca.

Z tego artykułu dowiesz się o:

  • Młodości Billa Gatesa;
  • Historii Microsoftu;
  • Akcjonariacie i zarządzie;
  • Obecnych produktach Microsoft;
  • Wynikach finansowych.

Wykres – akcje Microsoft


Bill Gates – założyciel i ex-CEO

Kiedy ktoś mówi o Microsofcie przed oczami ma Billa Gatesa. Podobnie Bill Gates jest głównie znany ze swojego dzieła – Microsoftu. Mimo, że od wielu lat Gates nie zajmuje się koordynowanej działalności operacyjnej spółki, to warto przyjrzeć się młodości tego przedsiębiorcy.

młody Bill Gates

Bill Gates za młodu.

Kiedy Bill Gates był dzieckiem rodzice chcieli, aby został prawnikiem. W wieku 13 lat zaczął uczęszczać do prywatnej, prestiżowej szkoły Lakeside School w Seattle w stanie Waszyngton. Do dzisiaj szkoła jest w czołówce szkół w swojej kategorii. W 2021 roku Lakeside został sklasyfikowany przez Niche na najlepszą tego typu szkołę w stanie Waszyngton i 23 tego typu ośrodek w kraju. To właśnie w tej szkole napisał swój pierwszy program komputerowy, który pozwalał użytkownikom grać w kółko i krzyżyk przeciw komputerowi. Z racji tego, że był bardzo dobrym uczniem to uzyskał stypendium National Merit Scholar. 

W szkole mógł korzystać z komputera, jeśli został opłacony czas. Aby uzyskać bezpłatny dostęp do komputera, młody Bill znajdował luki w oprogramowaniu. W wieku 14 lat założył wraz ze swoim przyjacielem, Paulem Allenem firmę Traf-o-Data, która miała zajmować się monitorowaniem ruchu ulicznego. Mimo, że produkt początkowo spodobał się kontrahentom to przedsięwzięcie nie wypaliło, kiedy okazało się, że twórcą oprogramowania są nastolatkowie. Mimo to zarobił na tym przedsięwzięciu 20 000$. W szkole stworzył oprogramowanie do przydzielania studentów do określonych grup zajęciowych. Zmodyfikował kod tak, aby przydzielił go do grup z dziewczynami, które się mu podobały.

Na testach SAT (Scholastic Aptitude Test) uzyskał 1590 na 1600 punktów. Dzięki temu w 1973 roku dostał się na Harvard College. Wybrał ścieżkę prawniczą, ale uczęszczał na zajęcia z matematyki oraz informatykę. Kolejne lata to już historia. Bill Gates stworzył jedną z największych firm na świecie, która zmieniła świat. Obecnie główny czas spędza nadzorując i pomagając w rozwoju projektów charytatywnych.

Warto wspomnieć o działalności charytatywnej, którą prowadzi fundacja Billa i Millendy Gatesów. Wśród projektów można wymienić walkę z malarią, tworzenie przenośnych oczyszczalni ścieków czy walkę z ubóstwem. Od 2000 roku fundacja przeznaczyła na cele charytatywne ponad 50 mld$. Wraz ze swoją byłą żoną obowiązali się przeznaczyć większość swojego majątku na cele charytatywne (za życia lub po ich śmierci). Gatesowie mają troje dzieci, z których każde odziedziczy po 10 mln dolarów.

W marcu 2020 Bill Gates poinformował, iż opuszcza zarząd Microsoftu, aby skupić się właśnie na pracy na rzecz globalnego zdrowia i edukacji. Nada jednak pozostaje doradcą technologicznym dla obecnego CEO.

Z respektem do Microsoftu, rezygnacja z zarządu w żaden sposób nie oznacza całkowitego opuszczenia firmy. Microsoft zawsze będzie ważną częścią mojej życiowej pracy i będę nadal współpracować z Satyą i kierownictwem, aby pomóc w kształtowaniu wizji i osiągnięciu ambitnych celów firmy. powiedział Bill Gates.

Historia Microsoftu

Początki Microsoftu sięgają połowy lat siedemdziesiątych XX wieku. W 1975 roku Bill Gates razem z Paulem Allenem założyli Microsoft, który był skrótem od „microcomputer software”. W tym roku rozwinięty został BASIC interpreter dla Altari 8800. Pod koniec 1978 roku Microsoft zatrudniał już 13 pracowników. Działał na rynku amerykańskim i japońskim (miał tam swój oddział). Przychody spółki wynosiły już 1 mln$. 

Jednym z kroków milowych była współpraca z IMB-em oraz Apple. Pierwszy wielki kontrakt Microsoft podpisał z IBM-em (przełom lat 1980-1981) i dotyczył zamówienia na system operacyjny kompatybilny z komputerami osobistymi IBM-u. Bill Gates przyjął zamówienie… chociaż nie posiadał żadnego systemu operacyjnego. Microsoft niedługo potem nabył od firmy komputerowej SPC ze Seattle system operacyjny QDOS („Quick and Dirty Operating System”), którego nazwa w sprzedaży brzmiała 86-DOS. Kosztowało to firmę 50 000$. Z racji tego, że system nie działał zbyt dobrze, konieczne były poprawki. Gotowy produkt MS-DOS był instalowany na komputerach IBM, jednocześnie Microsoft zapewnił sobie możliwość sprzedaży systemu niezależnie. System operacyjny został bardzo dobrze przyjęty przez rynek, wielu producentów komputerów zaczęło używać MS-DOS jako systemu operacyjnego. 

Apple, GUI i Windows 3.0

steve jobs bill gates

Steve Jobs, Bill Gates.

Kolejnym przełomem było wprowadzenie GUI (Graficzny Interfejs Użytkownika). To rozwiązania (koncepcja wymyślona przez Xeroxa w latach 70-tych) pozwoliło upowszechnić komputery domowe w społeczeństwie. Na początku lat 80-tych Microsoft oraz Apple podpisały umowę. Stworzony przez Microsoft Excel będzie przez 2-lata wyłącznie udostępniany na Mac, w zamian Apple kupi w Microsofcie bezterminową licencję na oprogramowanie. Jednocześnie część patentów Apple’a została przekazana Microsoftowi (m.in. dotyczące okienkowego interfejsu graficznego). Dzięki zdobytemu doświadczeniu Bill Gates razem ze swoim zespołem zaczął przygotowywać swój GUI. W 1985 roku powstał Windows 1.0 a 4 lata później pojawił się słynny pakiet Office. Jednak prawdziwy przełom przyszedł w 1990 roku, wtedy miał premierę Windows 3.0. To był prawdziwy przełom. W ciągu dwóch lat od premiery sprzedano 10 milionów kopii tego oprogramowania. Następne lata ugruntowały pozycję Microsoftu jako niekwestionowanego lidera na rynku systemów operacyjnych. W 1998 roku ponad 90% komputerów używało Windowsa (wliczając różne generacje). 

01 Windows,3.0 workspace

Windows 3.0

Kolejne lata

Po Windowsie 3.0 (i jego kolejnych wersjach) Microsoft stale rozwijał swój główny produkt. Jednocześnie ciągle dodawane są nowe funkcjonalności. Przykładem może być debiutująca na Windows 95 wyszukiwarka Internet Explorer. W kolejnych latach pojawiały się kolejne wersje „sztandarowego produktu” jak Windows XP, Windows Vista (2007), Windows 7 (2009), Windows 8 (2012) oraz Windows 10 (2015).

Jednak Microsoft to nie tylko komputery. W 2001 roku wprowadzono pierwszą konsolę spod skrzydeł Microsoftu – był nim Xbox. Po sukcesie sprzedażowym Xbox, w 2005 roku zadebiutowała konsola Xbox 360 (do czerwca 2014 sprzedano ponad 84 mln sztuk). Kolejnymi konsolami były Xbox One oraz najnowsze Xbox X i S. Xbox jest jednym z wielkiej trójki rynku konsol (razem z PlayStation oraz Nintendo).

Microsoft rozszerzał swoją ofertę także poprzez przejęcia. W 2011 roku przejął za 8,5 miliarda $ Skype Technologies, natomiast w 2013 roku Microsoft przejął biznes smartfonowy Nokii (bez sukcesu). Trzy lata później za 26 mld$ nabyta została sieć społecznościowa LinkedIn, której liczba użytkowników przekroczyła obecnie 700 mln. W 2018 roku przejęto serwis GitHub za 7,5 mld$.

Spółka spojrzała także na rynek gier. W 2014 roku za 2,5 mld$ przejęła Mojang (producent m.in. Minecrafta). Z kolei w 2020 roku za 7,5 mld$ przejęto ZeniMax, którego studia deweloperskie wypuściły na rynek takie gry jak: Fallout, DOOM, Quake, Wolfenstein. Pozwoliło to Microsoftowi wzmocnić się na rynku gier na PC oraz konsoli. Dzięki tym transakcjom Microsoft staje się również kreatorem treści.

Microsoft przez wiele lat rozwijał swoje systemy do zarządzania bazami danych (Microsoft SQL Serwer) oraz rozwija swoją usługę chmurową. Microsoft jest w trójce największych dostawców chmury w Stanach Zjednoczonych (razem z AWS i Google).

Kary finansowe

Bardzo silna pozycja Microsoftu na rynku oprogramowania dla komputerów spowodowała, że firma nie raz była karana za stosowanie niedozwolonych praktyk. W 2008 roku Komisja Europejska nałożyła na Microsoft grzywnę w wysokości 1,35 miliarda dolarów za wykorzystywanie monopolistycznej pozycji rynkowej. Z kolei w 2013 roku również Komisja Europejska nałożyła na firmę ponad 560 mln€ kary za utrudnienie wyboru przeglądarki internetowej.

Management

W XX wieku Microsoft rozwijał się bardzo dynamicznie. Jednak w kolejnych latach firma zaczęła zmieniać się w „dywidendową spółkę”, która zamiast szukać szans na zwiększenie skali działalności lekko spoczęła na laurach. Widać to było również po kursie akcji, który jeszcze w 2014 roku był poniżej szczytu z 2000 roku. Sytuacja zaczęła się zmieniać dopiero po zmianie na stanowisku CEO.

Satya Nadella

Satya Nadella

Satya Nadella urodził się w Indiach w mieście Hajdarabad w stanie Telengana. Był synem indyjskiego urzędnika. Po ukończeniu edukacji w Indiach, w drugiej połowie lat 80-tych przeniósł się do Stanów Zjednoczonych. W USA ukończył informatykę na University of Wisconsin–Milwaukee. Na początku lat 90-tych pracował w Sun Microsystem jednak już w 1992 roku dołączył do Microsoftu. W latach 2011 – 2014 był prezydentem oddziału Server and Tools. Pod jego kadencją przychody z usług chmurowych wzrosły z poziomu 16,6 mld$ do 20,3 mld$. Od lutego 2014 roku stał się CEO Microsoftu. Pod jego rządami spółka stara się mocniej dywersyfikować swój biznes. Szczególnie dotyczy to gamingu, RPA czy usług chmurowych.

Christoper Young pełni od listopada 2020 roku role Executive Vice President Business Development. W latach 2017 – 2020 pełnił rolę CEO w firmie McAfee. Poprzednim stanowiskiem jakie piastował było SVP (Senior Vice President) w dywizji Intel Security Group (lata 2014 – 2017). Wcześniej pracował m.in. w Cisco, Vmware czy AOL.

Amy Hood – od 2013 roku pełni rolę CFO (Chief Financial Officer) w Microsofcie. W samej firmie pracuje od 2002 roku. Wtedy zaczęła pracować na stanowisku Dyrektora Relacji Inwestorskich. W kolejnych latach wspinała się po szczeblach kariery. Warto odnotować, że w latach 2006 – 2009 pełniła funkcję General Manager w Strategy and Business Development. Przed pracą w Microsofcie w latach 1994 – 2002 pracowała w Goldman Sachs w departamencie Investment Banking and Equity Capital Markets. 

Wynagrodzenia

Tak jak w przypadku większości dużych korporacji pensja podstawowa stanowi niewielki ułamek całkowitego wynagrodzenia. W przypadku CEO podstawowa pensja stanowi zaledwie 5,5% całego wynagrodzenia. Dominują głównie nagrody za osiągnięcie krótko- oraz długoterminowych celów dla spółki. Satya  Nadella musi spełnić trzy wymagania (wszystkie mają taką samą wagę): Product & Strategy, Customers & Stakeholders oraz Culture & Organisation Leadership. W przypadku innych członków Managementu cele dobierane są indywidualnie, w zależności od departamentu.

02 Microsoft wynagrodzenia

Źródło: Proxy

Akcjonariat

W akcjonariacie dominują podmioty finansowe. Wśród nich można wymienić: Vanguard, Blackrock, State Street, FMR czy T-Row. Tylko dwóch akcjonariuszy przekracza 5% udziałów w spółce:

03 Microsoft Akcjonariat

Źródło: Proxy

Rozdrobniony akcjonariat powoduje, że w spółce w długim terminie może być brak długoterminowego „właścicielskiego” spojrzenia. W 2020 roku Bill Gates posiadał około 1% akcji spółki. 

Segmenty działalności

Productivity and Business Processes

W IV Q 2021 FY (rok obrotowy) spółka wygenerowała w tym segmencie 14,7 mld$ przychodów oraz osiągnęła 6,4 mld$ zysku operacyjnego. Segment zawiera wiele produktów i usług, które Microsoft dzieli na:

Office Commercial – w tej grupie produktów znajdują się takie produkty jak Office 365 (subskrypcje), jak i Office sprzedawany tradycyjnie („on-premises”). Również w skład tego wchodzą produkty Exchange, SharePoint, Microsoft Teams, Office 365 Security and Compliance oraz Skype for Business. Produkty są oferowane firmom zarówno dużym, jak i z segmentu spółek małych i średnich. Wzrost biznesu zależy od monetyzacji dotychczasowych oraz pozyskaniu nowych użytkowników.

Office Consumer – ta grupa produktów kierowana jest do klientów indywidualnych. Z reguły są to użytkownicy nowych urządzeń, którzy zamiast licencji dożywotniej wybierają model subskrypcyjny. Głównym produktem jest Microsoft 365 Consumer (wcześniej Office 365 Consumer). Na koniec IV Q roku obrotowego 2021 liczba subskrybentów oferty Microsoft 365 przekracza 51,2 mln. 

LinkedIn – w przychodach z tego tytułu zalicza się subskrypcje premium (LinkedIn Gold) oraz rozwiązania związane z zarządzaniem talentami, nauką (kursy), marketingiem. LinkedIn jest to największa platforma społecznościowa dla profesjonalistów. Tworzone są tam profile zawodowe. LinkedIn ma za zadanie przyspieszyć czas znalezienia odpowiedniego kandydata do pracy. Jak w każdej platformie społecznościowej działa efekt platformowy (im więcej profesjonalistów tym więcej rekruterów -> więcej rekruterów to więcej ofert pracy -> więcej ofert pracy to więcej profesjonalistów). Obecna liczba użytkowników przekracza 700 mln osób.

Dynamics business solutions – jest to oferta zawierająca Dynamics 365 (subskrypcja) oraz oferta Dynamics ERP (on-premises) oraz Dynamics CRM (on – premises). Oferta Dynamics 365 to chmurowe rozwiązanie łączące ze sobą oprogramowanie CRM (Customer Relationship Management) oraz ERP (Enterprise Resource Planning). Oferta jest kierowana dla małych, średnich oraz dużych organizacji oraz oddziałów globalnych firm.

Intelligent Cloud

Oferta Intelligent Cloud zawiera usługi chmury publicznej, prywatnej oraz hybrydowej. Oferta zawiera m.in. takie usługi jak Azure czy SQL Server. Segment wygenerował w IV Q 2021 FY 17,4 mld$ przychodów oraz 7,8 mld$ zysku operacyjnego. Ten segment zawiera:

Server products and cloud services – ta grupa zawiera takie rozwiązania jak Azure, SQL Server, Windows Server, Visual Studio oraz GitHub. Warto przyjrzeć się pierwszemu rozwiązaniu. Azure jest to kompleksowe rozwiązanie, które pozwala deweloperom oraz innym profesjonalistom na łatwe tworzenie, rozwijanie oraz zarządzanie aplikacjami na dowolnej platformie lub urządzeniu. Azure posiada ponad 200 dodatkowych rozwiązań, które pozwalają na sprawniejsze działanie. Wśród nich można wymienić Azure Cosmos DB (noSQL), czy Azure Quantum jest to full-stackowy, publiczny ekosystem dla rozwiązań kwantowych. Microsoft chwali się, że z rozwiązania Azure korzysta 95% spółek zaliczanych do Fortune 500. 

Enterprise Services – jest to mało istotna część biznesu. Jest częścią oferty związaną z usługami wsparcia oraz konsultacyjnymi.  Specjaliści zatrudnieni przez Microsoft zajmują się przeprowadzaniem szkoleń oraz pomagają w bieżącej pracy deweloperów i specjalistów IT.

More Personal Computing

W tej ofercie znajdują się urządzenia, sprzedaż systemu operacyjnego oraz oferta gamingowa. Segment wygenerował w IV Q 2021 FY przychody na poziomie 14,1 mld$ oraz osiągnął zysk operacyjny na poziomie 4,9 mld$. Microsoft dzieli ten segment na następujące źródła przychodów:

Windows

To „sztandarowy produkt” Microsoftu. Jest to najbardziej popularny system operacyjny na świecie. Od przychodów tego segmentu zależy liczba urządzeń sprzedawanych już z wgranym oprogramowaniem. Spółka sprzedaje licencje producentom urządzeń (np. laptopy, komputery osobiste). 

Urządzenia

W skład tej grupy przychodów wchodzą laptopy Surface oraz akcesoria komputerowe. Przychody ze sprzedaży laptopa Surface osiągnęły poziom 1,5 mld$ w IV Q 2021 FY. 

Gaming

Microsoft ma szeroką ofertę gamingową. Spółka posiada własny content, społeczność, usługi chmurowe oraz urządzenia do gry (konsole). Za tworzenie kontentu odpowiadają studia deweloperskie zrzeszone w Xbox Game Studios. Microsoft poprzez przejęcia stara się rozszerzać ofertę produktową. Dzięki temu spółka może dostarczyć do swojej oferty subskrypcyjnej bardzo dobre gry. Produktem subskrypcyjnym jest Xbox Game Pass, który oferuje dostęp do 100 gier (własnych i zewnętrznych) na konsoli i komputerze w zamian za miesięczną płatność (w Polsce 40 zł miesięcznie w subskrypcji na konsolę). 

Wyniki finansowe

Pod względem przychodów dla spółki najlepszym kwartałem jest IV Q każdego roku obrotowego (kończy się w czerwcu). W IV Q 2021 FY spółka wygenerowała 46,1 mld$, co odpowiadało 27% przychodów w całym roku obrotowym. Jak widać nie ma bardzo widocznych cykli sprzedażowych. W całym roku obrotowym przychody wzrosły o 17,5%. W ostatnim kwartale wzrost rok do roku wyniósł 21%. W tym kwartale bardzo dobrze sprzedawały się usługi chmurowe (+30% r/r) oraz segment Productivity and Business Processes (+25%). Spółce w ostatnich kilku latach udało się jednocześnie zwiększyć skalę działania oraz podnieść rentowność operacyjną. Warto również zauważyć, że spółce udało się znacznie poprawić rentowność kapitału własnego. Zarządzanie kapitałem jest na wysokim poziomie, ponieważ w ostatnich trzech lat ROIC (Return on Invested Capital) wynosił między 25% a 30%. 

Mln $ 2018 FY 2019 FY 2020 FY 2021 FY
Przychody netto 110 360 125 843 143 015 168 088
zysk operacyjny 35 058 42 959 52 959 69 916
marża operacyjna 31,77% 34,14% 37,03% 41,59%
zysk netto 16 571 39 240 44 281 61 271
kapitał własny 82 718 102 330 118 304 141 988
ROE 20,03% 38,35% 37,43% 43,15%

źródło: opracowanie własne na podstawie raportów rocznych spółki

Generowana gotówka

Microsoft to maszynka do produkcji gotówki. W ciągu czterech ostatnich lat wygenerowała ponad 233 mld$ przepływów z działalności operacyjnej. Po odjęciu wydatków inwestycyjnych, spółka wygenerowała FCF na poziomie około 172 mld$. Wolne środki zostały przeznaczone na przejęcia: (14,7 mld$), wypłatę dywidendy (58,2 mld$) oraz skupy akcji (80,6 mld$). Mimo hojności spółki i przekazaniu akcjonariuszom w ciągu 4 ostatnich lat niespełna 140 mld$, Microsoft wygenerował w tym czasie nadwyżkę gotówki.

Mln $

2018 FY

2019 FY

2020 FY

2021 FY

OCF*

43 884

52 185

60 675

76 740

CAPEX**

11 632

13 925

15 441

20 622

FCF***

32 252

38 260

45 234

56 118

Przejęcia netto (-)

888

2 388

2 521

8 909

Dywidenda (-)

12 699

13 811

15 137

16 521

Skup akcji (-)

10 721

19 543

22 968

27 385

źródło: opracowanie własne na podstawie raportów rocznych spółki; *OCF – przepływy pieniężne z działalności operacyjnej; ** wydatki inwestycyjne; ***

Struktura zadłużenia

Microsoft rok temu posiadało około 59,6 mld$ długoterminowego zadłużenia odsetkowego. Po roku zadłużenie długookresowe spadło do około 50 mld$. Poniżej zestawienie obligacji z informacjami o oprocentowaniu, wielkości zadłużenia i zapadalności:

04 microsoft zadluzenie

źródło: raport roczny spółki

Microsoft jest w bardzo dobrej sytuacji płynnościowej. Spółka od wielu lat nie posiada długu netto, czyli zobowiązań finansowych pomniejszonych o gotówkę i jej ekwiwalenty. Okres COVID-19 nie był trudny dla spółki. Nadwyżka płynnych środków nad zobowiązaniami zmniejszyła się o 5 mld$.

Mln $ 2018 FY 2019 FY 2020 FY 2021 FY
zadłużenie netto -46 156 -47 377 -54 382 -49 132

źródło: opracowanie własne na podstawie raportów rocznych spółki

Konkurencja

Z racji tego, że spółka działa na wielu rynkach to trudno wskazać firmę, która konkuruje na wszystkich polach ze spółką. W przypadku usług chmurowych największą konkurencją jest Amazon (AWS) oraz Alphabet (Google Cloud). W przypadku oferty Skype konkurencją jest Slack czy Zoom. W przypadku oferty cyber security wśród konkurencji można wymienić ProofPoint czy Symantec. Jeśli spojrzy się na produkt Dynamics to konkurentem jest m.in. Salesforce czy SAP. Z kolei w segmencie platform gamingowych (dla konsoli) to konkurentem jest Sony czy Nintendo. Poniżej znajdują się wybrane spółki konkurujące z Microsoft w określonych segmentach.

Alphabet

Jest to jedna z najbardziej znanych firm technologicznych na świecie. Najbardziej znana jest z wyszukiwarki Google, platformy Youtube, systemu Android czy sklepu Google Play. Mimo, że dochody z reklam są głównym źródłem przychodów to z każdym rokiem następuje większa dywersyfikacja działalności. Alphabet posiada segment chmury (Google Cloud), w którym konkuruje z Microsoftem. Ma także ofertę darmowych rozwiązań Office (Google Excel itp.). Oczywiście wśród innych projektów można wymienić Waymo (samochody autonomiczne). Obecna kapitalizacja spółki przekracza 1 800 mld$.

Alphabet (mln$) 2017 2018 2019 2020
Przychody 110 855 136 819 161 857 182 527
Zysk operacyjny 28 914 32 595 36 482 41 244
Marża operacyjna 26,08% 23,82% 22,54% 22,60%
Zysk netto 12 662 30 736 34 343 40 269

 

05 Alphabet wykres

Wykres spółki Alphabet (Google), interwał W1. Źródło: xStation 5, XTB.

Amazon

Amazon głównie kojarzy się z marketplace, który ma dominującą pozycję w Stanach Zjednoczonych oraz bardzo silną w wielu krajach w Europie (m.in. Niemcy) oraz Azji (m.in. Korea Południowa, Japonia). Jednak oprócz podstawowej działalności spółka jest także liderem w dostarczaniu usług chmurowych na terenie Stanów Zjednoczonych, Kanady i Unii Europejskiej. Jej usługa Amazon Web Services (AWS) przez wiele lat była wyznacznikiem standardów na tym rynku. Amazon jest także obecny na rynku gamingowym (platforma Twitch) oraz oferuje usługi wideo na życzenie (Amazon Prime Video). Amazon przeznacza również sporo pieniędzy na rozwój technologii AI (m.in. do medycyny). Obecna kapitalizacja spółki wynosi 1 700 mld$.

Amazon (mln$) 2017 2018 2019 2020
Przychody 177 866 232 887 280 522 386 064
Zysk operacyjny 4 106 12 421 14 404 22 899
Marża operacyjna 2,31% 5,33% 5,13% 5,93%
Zysk netto 3 033 10 073 11 588 21 331
06 Amazon wykres

Wykres spółki Amazon, interwał W1. Źródło: xStation 5, XTB.

Jak można inwestować w spółkę Microsoft?

Spółka jest jednym z komponentów indeksu S&P 500. Posiadając rachunek maklerski z dostępem do rynków zagranicznych inwestor może kupić akcje albo skorzystać z instrumentów pochodnych jak opcje, czy kontrakty terminowe. Innym wyjściem jest zainwestowanie w ETF dający ekspozycję na Microsoft. Przykładem może być Technology Select Sector SPDR (XLK), w którym Microsoft ma 20,8% wagi w ETF-ie.

07 XLK ETF wykres

Wykres CFD na ETF Technology Select Sector SPDR (XLK), interwał W1. Źródło: xStation 5, XTB.

Innym rozwiązaniem jest zainwestowanie w iShares U.S. Technology ETF, który daje ekspozycję na amerykańskie spółki technologiczne. Jedną ze spółek wchodzących w skład tego ETF-u jest właśnie Microsoft z udziałem 17,4%.

Jak inwestować w Microsoft – ETF-y i akcje

Coraz większa liczba brokerów forexowych posiada całkiem bogatą ofertę akcyjną, ETF oraz CFD na te instrumenty.

Dla przykładu na XTB znajdziemy na dzień dzisiejszy ponad 3500 instrumentów akcyjnych i 400 ETF-ów, a Saxo Bank ponad 19 000 spółek i 3000 funduszy ETF.

Broker xtb 2 saxo bank logo male plus 500 logo
Kraj Polska Dania Cypr *
Ilość giełd w ofercie 16 giełd 37 giełd 24 giełdy
Ilość akcji w ofercie ok. 3500 - akcje
ok. 2000 - CFD na akcje
19 000 - akcje
8 800 - CFD na akcje
ok. 3 000 - CFD na akcje
Ilość ETF w ofercie ok. 400 - ETF
ok. 170 - CFD na ETF
3000 - ETF
675 - CFD na ETF
ok. 100 - CFD na ETF
Prowizja 0% prowizji do 100 000 EUR obrotu / miesiąc wg cennika Spread zależny od instrumentu
Min. depozyt 0 zł
(zalecane min. 2000 zł lub 500 USD, EUR)
0 zł / 0 EUR / 0 USD 500 zł
Platforma xStation SaxoTrader Pro
Saxo Trader Go
Platforma Plus500
 

* oferta PLUS500 CY

Kontrakty CFD są złożonymi instrumentami i wiążą się z dużym ryzykiem szybkiej utraty środków pieniężnych z powodu dźwigni finansowej. Od 72% do 89% rachunków inwestorów detalicznych odnotowuje straty pieniężne w wyniku handlu kontraktami CFD. Zastanów się, czy rozumiesz, jak działają kontrakty CFD, i czy możesz pozwolić sobie na wysokie ryzyko utraty twoich pieniędzy.

Podsumowanie

Microsoft w swojej ponad 45-letniej historii przebył długą drogę. Od garażowej spółki, po stanie się wielkim monopolistą, który był na radarze wielu państwowych regulatorów. Kiedy wydawało się, że Microsoft „pożre świat” spółka popadła w marazm i stała się dywidendową spółką. Jeszcze 9 lat temu wydawało się, że Microsoft czeka los innych „technologicznych kolosów” jak IBM czy Xerox. Jednak po zmianie na fotelu CEO, spółka nabrała wiatru w żagle. W ciągu ostatnich 7 lat liczne przejęcia, rozwój oferty chmurowej oraz dywersyfikacja produktowa dała spółce nowe życie i mimo przychodów przekraczających 180 mld$ potrafi rosnąć w dwucyfrowym tempie. Oczywiście lata wcześniejszych zaniedbań spowodowały, że spółka ma dużo do nadrobienia i w wielu miejscach Microsoft jest jednym z goniących konkurencję. Tak jest m.in. na rynku chmurowym (liderem jest AWS) oraz w segmencie RPA (Robotic Process Automation), gdzie jednym z liderów jest UiPath.

Mimo, że spółka ma dużo do nadrobienia, to nadal potrafi generować znakomitą marżę operacyjną ze swoich sztandarowych produktów i usług. Większość gotówki jest przeznaczana na dywidendę oraz skupy akcji. O ile jest to krótkoterminowo korzystne dla akcjonariuszy, to w długim terminie może być to szkodliwe. Skoro spółka potrafi z zainwestowanego kapitału wygenerować 25%-30% zysku (ROIC), to przeznaczenie kilkudziesięciu miliardów rocznie na nowe projekty mogłoby pomóc spółce w szybkim nadgonieniu długu technologicznego w wielu niszowych, ale perspektywicznych branżach. Jednak widocznie zarząd nie widzi przestrzeni do takich inwestycji, albo główni akcjonariusze (fundusze inwestycyjne) są zadowoleni z obecnego stanu rzeczy.

Niniejszy artykuł ma charakter wyłącznie informacyjny. Nie stanowi rekomendacji i nie ma na celu nikogo zachęcić do podejmowania jakichkolwiek działań inwestycyjnych. Pamiętaj, że każda inwestycja obarczona jest ryzykiem. Nie inwestuj środków, na których utratę nie możesz sobie pozwolić.
Co o tym sądzisz?
Lubię
25%
Interesujące
75%
Heh...
0%
Szok!
0%
Nie lubię
0%
Szkoda
0%
O Autorze
Forex Club
Forex Club jest jednym z największych i najstarszych polskich portali o tematyce inwestycyjnej - forex i narzędzi wykorzystywanych w tradingu. To autorski projekt zapoczątkowany w 2008 roku i rozpoznawalna marka ukierunkowana na rynek walutowy.