Początkujący
Teraz czytasz
Określanie kierunku trendu – metoda Victora Sperandeo
0

Określanie kierunku trendu – metoda Victora Sperandeo

utworzył Paweł Adamczyk19 czerwca 2019

Pojęcie trendu bez wątpienia jest jednym z kluczowych aspektów tradingu. Bardzo często można spotkać się z kultowym już powiedzeniem w świecie inwestycji: „trend jest Twoim przyjacielem”. Pojęcie to oznacza nic innego jak to, że z reguły inwestowanie zgodne z trendem przynosi, przynajmniej w dłuższym horyzoncie czasowym, znacznie lepsze rezultaty, niż gra pod tzw. prąd.

Obcując z rynkiem, czytając różnego rodzaju analizy, próbując zrozumieć wykres ceny, spotykamy się z pojęciem „zmiany trendu”. Istnieje wiele metod oceny trendu, oraz tego, kiedy tak naprawdę mamy do czynienia z jego zmianą. Niektóre metody bazują ściśle na wskaźnikach np. średnich, inne skupiają się na sekwencji poszczególnych dołków i szczytów. W tym artykule przyjrzymy się jednej z koncepcji zmiany trendu, która mimo tego, że może wydawać się prosta, potrafi być bardzo skuteczna, mianowicie metodzie Victora Sperandeo.


Przeczytaj koniecznie: Unikanie błędnych sygnałów – Jak łączyć ze sobą wskaźniki AT?


Wyznaczanie linii trendu

Pojęcie trendu jest znane każdemu inwestorowi. Gdyby jednak ktoś miał wątpliwości – najprostsza definicja mówi, że: trend to nic innego jak dominujący kierunek ruchu ceny, w określonym czasie.

W przypadku trendu wzrostowego, cena konsekwentnie porusza się w górę. Oczywiście, nie jest to ruch jednostajny. Z reguły wzrosty przerywane są spadkami, jednak nie przekraczają one ostatniego dołka. Jeżeli chodzi o trend spadkowy, sytuacja jest odwrotna. Cena zniżkuje i przerywana jest ruchem wzrostowym, który nie wybija ostatniego szczytu.

W metodzie Victora Sperandero bardzo ważna jest koncepcja linii trendu. Metoda ta bazuje na liniach, dlatego warto poświęcić chwilę, aby nauczyć się poprawnie ja wyznaczać. Jak to zrobić? Na początku wybieramy określony przedział czasowy. Następny krok to przeciągnięcie linii trendu od najniższego dołka do punktu, który stanowi dołek przed najwyższym szczytem. Bardzo ważne jest, aby linia trendu nie przecinała wykresu pomiędzy dwoma wyznaczonymi punktami.

gbpaud

Wyznaczenie linii trendu – trend wzrostowy, GBPAUD. Źródło: xStation 5, XTB.

 

usdchf

Wyznaczenie linii trendu – trend wzrostowy, USDCHF. Źródło: xStation 5, XTB.

 

Jeżeli cena porusza się w trendzie spadkowym, postępujemy dokładnie tak samo z tym, że odwracamy linię. Zaczynamy od najwyższego szczytu, następnie do najwyższego szczytu, który poprzedza skrajny dołek. Analogicznie linia nie powinna przecinać wykresu.

 

audusd

Wyznaczanie linii trendu – trend spadkowy, AUDUSD. Źródło: xStation 5, XTB.

Założenie 1-2-3

Kiedy już wiem jak rysować linie trendu, możemy przejść do najważniejszego założenia metody Sperandeo. Opiera się ona na trzech podstawowych warunkach.

1. Przełamanie linii trendu: jest to pierwsza oznaka, sygnalizująca możliwą zmianę kierunku trendu.

gbpaud

Przełamanie linii trendu wzrostowego, GBPAUD. Źródło: xStation 5, XTB.

 

audusd

Przełamanie linii trendu spadkowego,  AUDUSD. Źródło: xStation 5, XTB.

 

2. Brak nowych szczytów w trendzie wzrostowym, oraz nowych dołków w trendzie spadkowym: jeżeli cena porusza się w trendzie wzrostowym, po przełamaniu linii trendu, cena formuje nowy szczyt, jednak nie przekracza on swoim zasięgiem poprzedniego.

gbpaud

Nowy szczyt po przełamaniu linii trendu wzrostowego, GBPAUD. Źródło: xStation 5, XTB.

 

Analogiczna sytuacja następuje w trendzie spadkowym. Po przełamaniu linii, cena tworzy nowy dołek, który znajduje się powyżej linii trendu, oraz nie przekracza swoim zasięgiem poziomu najniższego dołka.

audusd

Nowy dołek po przełamaniu linii trendu spadkowego, AUDUSD. Źródło: xStation 5, XTB.

 

3. Przełamanie poprzedniego dołka w trendzie wzrostowym oraz szczytu w trendzie spadkowym.

gbpaud

Zmiana trendu na spadkowy, GBPAUD. Źródło: xStation 5, XTB.

 

audusd

Zmiana trendu na wzrostowy, AUDUSD. Źródło: xStation 5, XTB.

 

Jeżeli wszystkie trzy warunki są spełnione, wtedy możemy mówić o zmianie kierunku trendu.

Co o tym sądzisz?
Lubię
67%
Interesujące
33%
Heh...
0%
Szok!
0%
Nie lubię
0%
Szkoda
0%
O Autorze
Paweł Adamczyk
Absolwent Uniwersytetu Ekonomicznego w Katowicach. Od czasów studenckich, pasjonat rynku walutowego, giełdy, oraz szeroko pojętych inwestycji. Aktywny trader na rynku Forex od 2013 roku. W podejmowaniu codziennych decyzji inwestycyjnych, na pierwszym miejscu stawia kluczowy aspekt rynku, cenę. Miłośnik motoryzacji, podróży i sportów ekstremalnych.