Regulacje
Teraz czytasz
Bank of Canada (BoC) – Bank Kanady
0

Bank of Canada (BoC) – Bank Kanady

utworzył Natalia Bojko19 czerwca 2019

Bank Kanady określany jest inaczej jako Banque du Canada. Nazewnictwo to wynika głównie z faktu, iż duża liczba mieszkańców Kanady jest francuskojęzyczna. Instytucja ta pełni funkcję banku centralnego – jest tamtejszym odpowiednikiem Narodowego Banku Polskiego.

Bank został utworzony na podstawie ustawy Bank of Canada Act w dniu 4 lipca 1934 roku. Instytucja swoją działalność rozpoczęła niecały rok później. Dokument na bazie, którego powstała, określa szczegółowe warunki i zakres jej funkcjonowania. W gwoli ciekawostki można dodać, że 100 procent akcji centralnego banku Kanady posiada kanadyjskie ministerstwo finansów. Aby nieco uszczegółowić te informacje, jest dokładnie sto tysięcy akcji o nominale 50 dolarów każda. Papiery wartościowe banku leżą w rękach ministra finansów. Wszelki zysk BoC stanowi jednocześnie zysk Skarbu Państwa.  Główna siedziba banku znajduje się w stolicy kraju, Ottawie.


Przeczytaj koniecznie: FED – Jedna z najbardziej wpływowych instytucji świata


Krótka historia BoC

Bank Kanady swoją historią sięga dokładnie dnia 11 marca 1935 roku. Jego działalność nie jest zbyt długa (w porównaniu do innych banków centralnych). Instytucja kanadyjska ma za sobą zaledwie nieco ponad 80 lat działalności. Co ciekawe, na początku swojego istnienia Bank of Canada  był podmiotem prywatnym. W niektórych krajach banki centralne pozostają poza nadzorem państwa. W jego przypadku miało to zapobiegać rządowym i politycznym naciskom.

Osobą, która przyczyniła się do powstania BoC był premier Kanady R. B. Bennett, który w 1933 roku utworzył Royal Commission on Banking and Currency (Królewską Komisję Bankowości i Walut). To z jego inicjatywy projekt tej instytucji miał szansę się ziścić. Dzięki swojej determinacji pomysł został poparty przez premiera Alberty (jednej z prowincji Kanady). Głównym motywatorem do powstania Banque du Canada stali się rolnicy narzekający na drastycznie różne od siebie koszty kredytu. Domagali się uregulowania ich na poziomie władz centralnych.

Po niespełna czterech latach działalności Bank Kanady nieco się “przewartościował”. Podmiot ten stał się szczególnym rodzajem przedsiębiorstwa państwowego i oficjalnie należał już do władz kanadyjskich. W związku z tym otrzymał kilka nowych uprawnień. Mowa tu między innymi o drukowaniu banknotów oraz funkcji bankiera rządu, która polegała na obsługiwaniu rządowych transakcji i przepływów pieniężnych.

Jednym z ciekawszych epizodów w funkcjonowaniu BoC (rzadko spotykanym na świecie), było utworzenie w 1944 roku spółki zależnej od niego – Business Development Bank of Canada (BDC). Miała ona odgrywać kluczową rolę w stymulowaniu inwestycji przedsiębiorstw działających na terenie państwa.


Sprawdź aktualny wykres USD/CAD


Zadania i uprawnienia Banku Kanady

Na wstępie warto wspomnieć o najważniejszej kwestii wynikającej ze współpracy i zależności banku i państwa. W ustawie Bank of Canada Act jest napisane:

”Nie powinna występować różnica zdań pomiędzy ministerstwem i bankiem w sprawie planowanej polityki pieniężnej. Minister może, po konsultacji z Gubernatorem Banku Kanady oraz za zgodą Gubernatora Generalnego dać Gubernatorowi Banku wytyczne dotyczący prowadzenia polityki pieniężnej w szczególnych warunkach i przez określony czas, a działania banku muszą być zgodne z tymi wytycznymi.”

Łatwo z tego wyciągnąć wniosek, że polityka monetarna nie jest indywidualną kwestią banku. Minister Finansów oraz Rząd mają znaczący wpływ na jej funkcjonowanie.

Stephen Poloz

Stephen Poloz, obecny gubernator Banku Kanady

Ustawowe obowiązki banku są dość klasyczne. Praktycznie w większości zapisów, czy aktów prawnych, które określają ramy funkcjonowania tych instytucji, pojawia się informacja o utrzymaniu stabilności systemu finansowego i zapewnieniu mu bezpieczeństwa. Przekładając to na realia, głównym zadaniem BoC jest kontrola i utrzymanie niskiej i stabilnej inflacji.

Bank Kanady jest jedyną instytucją uprawnioną do emisji banknotów. Mowa tu oczywiście o dolarze kanadyjskim. BoC nie wyróżnia się wyjątkowymi uprawnieniami w odniesieniu do innych instytucji tego typu na świecie. Jego podstawowym zadaniem (oprócz wyżej wymienionych) jest zapewnienie płynnego rozwoju gospodarczego państwa oraz efektywne zarządzanie funduszami rządowymi.

Władze Banku Kanady

Struktura władz banku nie jest mocno skomplikowana. Działalność BoC determinowana jest przez organ, który nazywamy Radą Prezesów.  W jej skład wchodzą:

  • Gubernator (obecnie od 2016 r. funkcję tą sprawuje Stephen Poloz)
  • Starszy zastępca Gubernatora
  • Zastępcy Gubernatora (jest ich dokładniej czterech)

Główną rolą Rady Prezesów jest prowadzenie polityki pieniężnej w państwie, promowanie efektywnego systemu finansowego (kreowanie nowych rozwiązań w celu jego poprawy) oraz ustanowienie strategicznego kierunku, w jakim powinien zmierzać BoC. Władze Banku skupiają się głównie na czterech obszarach działalności, którymi jest polityka pieniężna, system finansowy, zarządzanie funduszami, a także rynek walutowy.

Co o tym sądzisz?
Lubię
25%
Interesujące
75%
Heh...
0%
Szok!
0%
Nie lubię
0%
Szkoda
0%
O Autorze
Natalia Bojko
Absolwentka Wydziału Ekonomii i Finansów, Uniwersytetu w Białymstoku. Na rynku walutowym i akcyjnym aktywnie handluje od 2016 roku. Wychodzi z założenia, że najprostsze analizy przynoszą najlepsze efekty. Zwolenniczka swing tradingu. Dobierając spółki do portfela kieruje się ideą inwestowania w wartość. Od 2019 roku posiada tytuł analityka finansowego. Obecnie sprawuje rolę co-CEO & Founder w czeskiej firmie proptradingowej SpiceProp. Współtwórczyni projektu Podlaskiej Akademii Giełdowej (III i IV edycji).