Aktualności
Teraz czytasz
To będzie tydzień banków centralnych, EUR/USD wraca powyżej 1.09
0

To będzie tydzień banków centralnych, EUR/USD wraca powyżej 1.09

utworzył Marcin Kiepas30 stycznia 2023

Kurs EUR/USD wrócił powyżej 1,09 dolara, reagując na zaskakujący wzrost inflacji w Hiszpanii. Dane przypomniały inwestorom, że walka z inflacją w Europie wymagać będzie dalszych podwyżek stóp procentowych. Powinno to „ustawić” nastroje na rynku walutowym przed środowo-czwartkowymi decyzjami FED i ECB, najważniejszymi wydarzeniami tygodnia na rynkach.

Zaskakujące dane o inflacji z Hiszpanii

W styczniu inflacja konsumencka (CPI) w Hiszpanii niespodziewanie wzrosła z 5,7% do 5,8% R/R, podczas gdy rynek oczekiwał jej spadku poniżej granicy 5%. Inflacja bazowa CPI natomiast przyspieszyła z 7% w grudniu do 7,5% R/R. Dane stały się impulsem do zwyżki notowań EUR/USD, które wróciły powyżej 1,09 dolara. Przede wszystkim jednak przypomniały inwestorom, że droga do opanowania inflacji w strefie euro jest dużo bardziej kręta niż w USA, stąd wymagać będzie w kolejnych miesiącach od ECB bardziej zdecydowanego zaostrzenia polityki monetarnej niż to będzie musiał zrobić amerykański Fed.

EURUSD, wykres dzienny - 30.01.2023

Wykres dzienny EUR/USD. Źródło: Tickmill

W najbliższych dniach o konieczności podwyżek stóp procentowych w Eurolandzie inwestorzy mogą sobie przypomnieć jeszcze kilkakrotnie. We wtorek zostaną bowiem opublikowane m.in. styczniowe dane inflacyjne z Niemiec (prognoza: 9,2% R/R) i Francji (prognoza: 6,1% R/R), a w środę z Włoch (prognoza: 10,1% R/R) i całej strefy euro (prognoza: 9,0% R/R). Nie można wykluczać, że również w tych gospodarkach inflacja w styczniu negatywnie zaskoczy.

Polityka monetarna FED i ECB

Dane o inflacji to będzie jednak tylko przedsmak emocji jakie czekają inwestorów w środę i czwartek, gdy o polityce monetarnej decydować będzie Fed i ECB. Rynek zakłada, że stopy w USA zostaną podwyższone o 25 punktów bazowych, a w Eurolandzie o 50 punktów. To jednak już powinno być już w cenach. Kluczowe natomiast będzie to, jakie sygnały wyślą oba banki centralne. Jeżeli ECB pozostanie mocno jastrzębi, a Fed nieco spuści z tonu, to kurs EUR/USD może szybko poszybować powyżej 1,10 dolara.

Wyniki posiedzeń Fed i ECB to główne wydarzenie tygodnia. Opisane wyżej raporty o inflacji jedynie będą budować nastrój wokół decyzji banków centralnych. Inne publikacje makroekonomiczne, a będzie ich przecież w tym tygodniu sporo, powinny natomiast zostać zignorowane. Dla porządku warto natomiast wiedzieć, że w najbliższych dniach zostaną jeszcze opublikowane wstępne dane o dynamice PKB w IV kwartale 2022 roku we Francji, Włoszech i całej strefie euro, styczniowe indeksy PMI od Japonii aż po USA, czy też seria danych z amerykańskiego rynku pracy, na czele z publikowanymi w piątek miesięcznymi raportami o bezrobociu (prognoza: 3,6%) i zatrudnieniu w sektorze pozarolniczym (prognoza: +185 tys.).

Co o tym sądzisz?
Lubię
0%
Interesujące
100%
Heh...
0%
Szok!
0%
Nie lubię
0%
Szkoda
0%
O Autorze
Marcin Kiepas
Analityk Tickmill UK. Analityk rynków finansowych z 20-letnim doświadczeniem, publikujący w polskich mediach finansowych. Specjalizuje się w rynku walutowym, polskim rynku akcji oraz danych makroekonomicznych. W swoich analizach łączy analizę techniczną i fundamentalną. Szuka średnioterminowych trendów, badając wpływ na rynki finansowe danych makroekonomicznych, banków centralnych i wydarzeń geopolitycznych.