Aktualności
Teraz czytasz
Słowacja: podatkowy ukłon dla posiadaczy kryptowalut
0

Słowacja: podatkowy ukłon dla posiadaczy kryptowalut

utworzył Michał Sielski30 czerwca 2023

Słowaccy parlamentarzyści właśnie uchwalili przepisy, które są niewątpliwym ukłonem w stronę posiadaczy kryptowalut. Transakcje cyfrowymi tokenami o łącznej wartości do 2,4 tys. euro nie będą obarczone żadnym podatkiem, a na spore ulgi mogą liczyć ci, którzy będą mieć kryptowaluty przez ponad rok. To znacznie przyjaźniejsze zasady dla entuzjastów kryptowalut niż np. w Polsce, gdzie podatek od zysku na tym rynku zawsze wynosi 19%.

Regulacje dotyczące podatków od dochodów z kryptowalut właśnie wchodzą w życie. Na jedną z nich szczególnie warto zwrócić uwagę. Skierowana jest ona bowiem w stronę hodlerów, czyli osób, które trzymają kryptowaluty, często niezależnie od sytuacji rynkowej i szybko zmieniających się cen. Często nie tylko dla zysku, a także – a może przede wszystkim – zamanifestowania swojej wiary w przyszłość cyfrowych płatności.

Według nowych przepisów za wszystkie dochody, które podatkowi rezydenci Słowacji osiągną w roku obrotowym, zapłacą podatek w wysokości 19% lub 25%. Ale jeśli kryptoaktywa będą mieć na rachunkach co najmniej przez rok, podatek będzie już znacznie mniejszy i wynosić będzie tylko 7%.

30 mln euro rocznie – koszt nowelizacji podatków

Słowacja nie jest jednak „tańsza” niż wszystkie kraje ościenne. Stawkę w wysokości 7% dla hodlerów wprowadziły już wcześniej Szwajcaria i Słowenia, które uważane są za jedne z najbardziej przyjaznych dla kryptowalutowych inwestorów. Słowacy nie zamierzają się z nimi licytować, ale dostosowali się do liderów, wyznaczających finansowe kierunki w tej części globu.

Ministerstwo Finansów Słowacji obliczyło też koszt nowelizacji ustawy podatkowej. Wyniesie on ok. 30 mln euro rocznie, ale uznano, że warto w to zainwestować, bo przyszłe zyski mogą być wielokrotnością tej kwoty. To zdanie podzielili prawie wszyscy przedstawiciele narodu. Ustawę przyjęto praktycznie jednogłośnie, bo „za” głosowało 112 posłów, a zdania przeciwnego było tylko 2.

Drobni inwestorzy nie zapłacą wcale

Posłowie znowelizowali też prawo w zakresie dotyczącym drobnych inwestorów. Na jego mocy wszyscy, którzy będą płacić kryptowalutami do kwoty 2,4 tys. euro, zostaną całkowicie zwolnieni z podatku dochodowego. Codzienne płatności cyfrowymi aktywami są więc w całości zwolnione z opodatkowania. Niezależnie od tego czy będziemy w ten sposób płacić za usługi, towary, inwestować czy choćby wypłacać pensje swoim pracownikom.

Co więcej, na Słowacji można też założyć firmę, zajmującą się inwestycjami w kryptowaluty i skorzystać z wielu udogodnień. Jednym z nich jest całkowite zwolnienie z płatności składek zdrowotnych, które w tym kraju wynoszą 14% od całości dochodu i są sporym obciążeniem zwłaszcza dla jednoosobowych działalności gospodarczych o niewielkich obrotach i zyskach.

Słowaccy posłowie: to dopiero początek

Nasi południowi sąsiedzi podkreślają ponadto, że zmiany podatkowe to tylko część nowych, przyjaznych regulacji, którymi obejmowane będą już w niedalekiej przyszłości transakcje kryptowalutami w ich kraju. Słowacja chce być liderem w regionie i przyciągnąć do siebie kapitał z ościennych krajów. Wygląda na to, że parlamentarzyści zorientowali się, że można na tym tylko zyskać – pod warunkiem, że zmiany będzie się wprowadzać z głową, zamiast zasłaniać się strachem przed nowym i okopywać nowymi obostrzeniami i zakazami.

Dodajmy przy tym, że w Polsce za zyski w branży kryptowalut płacimy 19% podatku od dochodów. I nie ma znaczenia jak długo mamy w posiadaniu kryptowaluty, stopa opodatkowania się nie zmienia.

Co o tym sądzisz?
Lubię
0%
Interesujące
100%
Heh...
0%
Szok!
0%
Nie lubię
0%
Szkoda
0%
O Autorze
Michał Sielski
Zawodowy dziennikarz od ponad 20 lat. Pracował m.in. w Gazecie Wyborczej, ostatnio związany z największym portalem regionalnym - Trojmiasto.pl. Na rynku finansowym obecny od 18 lat, zaczynał na GPW, gdy na rynek dopiero trafiały akcje PKN Orlen, TP SA. Ostatnio inwestycyjnie skupiony wyłącznie na rynku Forex. Prywatnie skoczek spadochronowy, miłośnik polskich gór oraz mistrz Polski w karate.