Dodatki
Teraz czytasz
MACD – król oscylatorów. Jak działa i o czym nas informuje?
0

MACD – król oscylatorów. Jak działa i o czym nas informuje?

utworzył Alicja Nowak11 listopada 2020

MACD (Moving Average Convergence / Divergence) jest oscylatorem, który wykazuje zbieżność lub rozbieżność średnioterminowej i długoterminowej średniej kroczącej. Zazwyczaj do tego celu wybiera się średnią 12-okresową i 26-okresową. Wskaźnik został opracowany przez Gerarda Appel’a już w 1979 roku. Jak jest zbudowany, czy jest wart uwagi i czy RSI jest od niego lepszy?

Z czego składa się wskaźnik MACD

Budowa wskaźnika składa się z linii MACD (różnicy dwóch średnich kroczących – 12 i 26 okresowej) oraz z linii sygnału, która jest średnią kroczącą 9 okresową.

W oknie wskaźnika widoczny jest również histogram MACD, czyli słupki oscylujące wokół poziomu zero. Gdy średnia krótkookresowa jest wyższa od długookresowej słupki znajdują się powyżej poziomu zerowego.

macd skladniki

Wskaźnik MACD. Źródło: xStation 5, XTB.

Na popularnej platformie MetaTrader 4 wskaźnik MACD posiada tylko jedną linię (bez linii sygnałowej). Aby druga linia była widoczna, konieczne jest pobranie „niestandardowego” wskaźnika [POBIERZ].

Sygnały kupna / sprzedaży

Sygnał kupna

Wskaźnik MACD generuje sygnał kupna, gdy linia MACD przecina linię sygnału od dołu. Jest to zapowiedź nadchodzącego trendu wzrostowego.

macd sygnał kupna

Sygnał kupna. Źródło: xStation 5, XTB.

Sygnał sprzedaży

Sygnał sprzedaży pojawia się, gdy linia MACD przecina linię sygnału od góry. Jest to traktowane jako zapowiedź trendu spadkowego.

macd sygnał sprzedaży

Sygnał sprzedaży. Źródło: xStation 5, XTB.

Ukształtowanie się szczytu cenowego

Sytuacja, w której linie MACD znajdują się znacznie ponad linią sygnału i zaczynają opadać w dół, pomimo nadal rosnących cen i formowaniu kolejnych szczytów, może zwiastować wyczerpanie się trendu wzrostowego i tworzenie się szczytu. Taka sytuacja nazywa się negatywną dywergencją.


Przeczytaj konicznie: Czym jest dywergencja i jak ją wykorzystać?


Ukształtowanie się dna cenowego

Odwrotnie niż w przypadku szczytu cenowego, gdy linie znajdują się znacznie poniżej linii sygnału i zaczynają rosnąć, pomimo kontynuacji trendu spadkowego na wykresie, może to być oznaka tworzenia się dna cenowego i zbliżającego się odwrócenia trendu. Taki przypadek nazywa się pozytywną dywergencją.

Do czego służy histogram?

Histogram może nam służyć jako potwierdzenie lub negacja sygnału wygenerowanego przez linię MACD i linię sygnału. Jeśli linia MACD przecina linię sygnału od dołu, generując nam sygnał kupna, jednak histogram zaczyna się odwracać w dół, oznacza to, że dynamika trendu nie jest duża i trafność sygnału jest niepewna

Histogram może nam również wyznaczać lokalne szczyty i dołki w miejscach w których jego kierunek się odwraca.

Wady wskaźnika MACD

Warto pamiętać, że tytułowy wskaźnik i generalnie wszystkie oscylatory nie sprawdzają się w silnych, dynamicznych trendach. Gdy rynek znajduje się w trendzie będzie generował wiele fałszywych sygnałów na korektach, które mogą być źródłem bolesnej nauczki finansowej. Wskaźnik MACD może być dobrym doradcą momentu wejścia w zmieniający się trend.

Podsumowując, wskaźnik MACD nie jest nieomylny i nie sprawdzi się w trakcie silnych trendów. Jednak może się okazać bardzo pomocnym narzędziem przy ocenie momentu zmiany trendu oraz odpowiedniego momentu wejścia lub wyjścia z pozycji.

MACD a inne oscylatory

Jeśli postanowiliśmy wykorzystać w swoim tradingu oscylatory, z pewnością na celowniku znajdzie się także RSI. Czy RSI jest w czymś lepsze od MACD?

To bardzo podobne do siebie wskaźniki. RSI to oscylator stochastyczny relatywnej siły rynku w oparciu o dany okres, zazwyczaj 14 ostatnich świec. Wskazuje momentum i siłę trendu.

Jeśli 14 ostatnich świec było wzrostowych, RSI będzie miało wartość 100. Wielu traderów interpretuje to jako sygnał wykupienia rynku i moment na zajęcie pozycji krótkiej. W rzeczywistości jednak jest to mylna interpretacja tego wskaźnika. Utrzymywanie się oscylatora blisko górnej skrajnej wartości świadczy o dużym impecie ceny i prawdopodobnych dalszych wzrostach i kontynuacji ruchu.

Analogicznie, jeśli 14 ostatnich świec było spadkowych, RSI wskaże wartość 0. Jest to mylnie traktowane jako sygnał wyprzedania rynku i okazja do zakupu. Analogicznie jak w przypadku wzrostów, oscylator na dolnych granicach wartości świadczy o dużej sile ruchu spadkowego, która z dużym prawdopodobieństwem będzie kontynuowana.

Podobnie jak wskaźnik MACD, RSI również może dać nam informację o zmianie tendencji na rynku. Gdy impet kolejnych wybić ceny słabnie (oscylator schodzi z maksimów, poniżej wartości 70 i niżej) informuje to nas o słabnącym momentum i prawdopodobnej większej korekcie lub nawet odwróceniu trendu.

MACD może być czytelniejszy dla początkujących inwestorów niż RSI, pozostawia również mniej pola do interpretacji własnej (przecięcie linii 0 jest bardzo obiektywnym sygnałem). MACD daje nam również obraz rynku w szerszej perspektywie, pokazując dynamikę ruchu cen poprzez porównanie średnich średniookresowych i długookresowych (domyślnie 12 i 26 okresowa).

Co o tym sądzisz?
Lubię
53%
Interesujące
47%
Heh...
0%
Szok!
0%
Nie lubię
6%
Szkoda
0%
O Autorze
Alicja Nowak
Aktywna traderka na rachunku indywidualnym Forex od 2014 roku, żywo zainteresowana tematyką gospodarki, biznesu i rynków kapitałowych. Od ponad 10 lat blisko związana ze światem IT i nowych technologii, programistka, entuzjastka marketingu internetowego. Miłośniczka spędzania czasu na świeżym powietrzu w otoczeniu natury i zieleni lub ćwicząc jogę.