MACD – król oscylatorów. Jak działa i o czym nas informuje?
MACD (Moving Average Convergence / Divergence) jest oscylatorem, który wykazuje zbieżność lub rozbieżność średnioterminowej i długoterminowej średniej kroczącej. Zazwyczaj do tego celu wybiera się średnią 12-okresową i 26-okresową. Wskaźnik został opracowany przez Gerarda Appel’a już w 1979 roku. Jak jest zbudowany, czy jest wart uwagi i czy RSI jest od niego lepszy?
Z czego składa się wskaźnik MACD
Budowa wskaźnika składa się z linii MACD (różnicy dwóch średnich kroczących – 12 i 26 okresowej) oraz z linii sygnału, która jest średnią kroczącą 9 okresową.
W oknie wskaźnika widoczny jest również histogram MACD, czyli słupki oscylujące wokół poziomu zero. Gdy średnia krótkookresowa jest wyższa od długookresowej słupki znajdują się powyżej poziomu zerowego.

Wskaźnik MACD. Źródło: xStation 5, XTB.
Na popularnej platformie MetaTrader 4 wskaźnik MACD posiada tylko jedną linię (bez linii sygnałowej). Aby druga linia była widoczna, konieczne jest pobranie „niestandardowego” wskaźnika [POBIERZ].
Sygnały kupna / sprzedaży
Sygnał kupna
Wskaźnik MACD generuje sygnał kupna, gdy linia MACD przecina linię sygnału od dołu. Jest to zapowiedź nadchodzącego trendu wzrostowego.

Sygnał kupna. Źródło: xStation 5, XTB.
Sygnał sprzedaży
Sygnał sprzedaży pojawia się, gdy linia MACD przecina linię sygnału od góry. Jest to traktowane jako zapowiedź trendu spadkowego.

Sygnał sprzedaży. Źródło: xStation 5, XTB.
Ukształtowanie się szczytu cenowego
Sytuacja, w której linie MACD znajdują się znacznie ponad linią sygnału i zaczynają opadać w dół, pomimo nadal rosnących cen i formowaniu kolejnych szczytów, może zwiastować wyczerpanie się trendu wzrostowego i tworzenie się szczytu. Taka sytuacja nazywa się negatywną dywergencją.
Przeczytaj konicznie: Czym jest dywergencja i jak ją wykorzystać?
Ukształtowanie się dna cenowego
Odwrotnie niż w przypadku szczytu cenowego, gdy linie znajdują się znacznie poniżej linii sygnału i zaczynają rosnąć, pomimo kontynuacji trendu spadkowego na wykresie, może to być oznaka tworzenia się dna cenowego i zbliżającego się odwrócenia trendu. Taki przypadek nazywa się pozytywną dywergencją.
Do czego służy histogram?
Histogram może nam służyć jako potwierdzenie lub negacja sygnału wygenerowanego przez linię MACD i linię sygnału. Jeśli linia MACD przecina linię sygnału od dołu, generując nam sygnał kupna, jednak histogram zaczyna się odwracać w dół, oznacza to, że dynamika trendu nie jest duża i trafność sygnału jest niepewna
Histogram może nam również wyznaczać lokalne szczyty i dołki w miejscach w których jego kierunek się odwraca.
Wady wskaźnika MACD
Warto pamiętać, że tytułowy wskaźnik i generalnie wszystkie oscylatory nie sprawdzają się w silnych, dynamicznych trendach. Gdy rynek znajduje się w trendzie będzie generował wiele fałszywych sygnałów na korektach, które mogą być źródłem bolesnej nauczki finansowej. Wskaźnik MACD może być dobrym doradcą momentu wejścia w zmieniający się trend.
Podsumowując, wskaźnik MACD nie jest nieomylny i nie sprawdzi się w trakcie silnych trendów. Jednak może się okazać bardzo pomocnym narzędziem przy ocenie momentu zmiany trendu oraz odpowiedniego momentu wejścia lub wyjścia z pozycji.
MACD a inne oscylatory
Jeśli postanowiliśmy wykorzystać w swoim tradingu oscylatory, z pewnością na celowniku znajdzie się także RSI. Czy RSI jest w czymś lepsze od MACD?
To bardzo podobne do siebie wskaźniki. RSI to oscylator stochastyczny relatywnej siły rynku w oparciu o dany okres, zazwyczaj 14 ostatnich świec. Wskazuje momentum i siłę trendu.
Jeśli 14 ostatnich świec było wzrostowych, RSI będzie miało wartość 100. Wielu traderów interpretuje to jako sygnał wykupienia rynku i moment na zajęcie pozycji krótkiej. W rzeczywistości jednak jest to mylna interpretacja tego wskaźnika. Utrzymywanie się oscylatora blisko górnej skrajnej wartości świadczy o dużym impecie ceny i prawdopodobnych dalszych wzrostach i kontynuacji ruchu.
Analogicznie, jeśli 14 ostatnich świec było spadkowych, RSI wskaże wartość 0. Jest to mylnie traktowane jako sygnał wyprzedania rynku i okazja do zakupu. Analogicznie jak w przypadku wzrostów, oscylator na dolnych granicach wartości świadczy o dużej sile ruchu spadkowego, która z dużym prawdopodobieństwem będzie kontynuowana.
Podobnie jak wskaźnik MACD, RSI również może dać nam informację o zmianie tendencji na rynku. Gdy impet kolejnych wybić ceny słabnie (oscylator schodzi z maksimów, poniżej wartości 70 i niżej) informuje to nas o słabnącym momentum i prawdopodobnej większej korekcie lub nawet odwróceniu trendu.
MACD może być czytelniejszy dla początkujących inwestorów niż RSI, pozostawia również mniej pola do interpretacji własnej (przecięcie linii 0 jest bardzo obiektywnym sygnałem). MACD daje nam również obraz rynku w szerszej perspektywie, pokazując dynamikę ruchu cen poprzez porównanie średnich średniookresowych i długookresowych (domyślnie 12 i 26 okresowa).