Początkujący
Teraz czytasz
Knoty świec – sposoby rozegrania i wykorzystania
0

Knoty świec – sposoby rozegrania i wykorzystania

utworzył Paweł Adamczyk31 lipca 2019

Knoty, czy też inaczej mówiąc cienie świec, same w sobie stanowią ciekawą koncepcję, która z powodzeniem może przynieść zyski w codziennym inwestowaniu. Bardzo ważne jest jednak, aby nauczyć się odpowiedni interpretować tego typu zagrania. Tradycyjne pin bary maja to do siebie, że bywają łatwe do wykrycia i często sygnały które z nich płyną, wydają się oczywiste. Jeżeli knot bądź długi cień pojawia się w okresach trendu, bądź co gorsza w przypadkach przełamania ważnego poziomu, zdarza się, że jest źle interpretowany przez traderów, co skutkuje utratą cennego kapitału.

W tym artykule postaramy się przedstawić nieco inny punkt widzenia na knoty świec.


Przeczytaj koniecznie: Najważniejsze formacje świecowe


Knot nie musi sygnalizować odrzucenia

Jedna z najważniejszych zasad jest następująca: knot nie zawsze jest sygnałem odrzucenia. Równie dobrze może być to sygnał wybicia danego poziomu przez cenę. Najczęściej z sytuacja tego typu, mamy do czynienia w przypadku wystąpienia świecy z długim knotem, na horyzontalnym poziomie wsparcia bądź oporu. Dlaczego tak się dzieje? Jeżeli długi cień wystąpi w okolicach wsparcia, to po pierwsze mamy jasną wskazówkę, że sprzedający nie byli dostatecznie silni i finalnie cena nie zdołała zamknąć się poniżej danego poziomu.

Drugi punkt widzenia jest zgoła inny. Pomimo ostatecznego wybicia i zamknięcia powyżej strefy, na rynku było tak wielu sprzedających, że zdołali oni zepchnąć cenę nisko i przez pewien okres czasu przebywała ona w zakresie poza wsparciem. Sytuacje tego typu mogą być tzw. „fałszywkami” czyli pułapkami na kupujących, oraz mogą równie dobrze zapowiadać powolna zmianę układu sił na wykresie. Zawsze jeżeli cień występuje na tego typu poziomach, warto przeanalizować oba scenariusze i co najważniejsze nie wchodzić w pozycję zbyt wcześnie.

usdjpy

Przykład pułapki na kupujących. USD/JPY, interwał D1. Źródło: xStation 5 XTB

Knoty po wybiciu wsparć i oporów

Kolejnym niezwykle istotnym aspektem w kontekście „czytania” świec z długimi knotami są sytuację kiedy dana świeca pojawia się po wybiciu kluczowego poziomu wsparcia bądź oporu. Zdarza się, że traderzy widząc tego typu formacje wychodzą z pozycji, ponieważ obawiają się odrzucenia.

Warto jednak zastanowić się dlaczego tego typu świeca pojawia się niemal zaraz po wybiciu danej strefy. Wsparcia i opory to nic innego jak obszary, gdzie kupujący i sprzedający toczą ze sobą „walkę”. Czyste wybicia z reguły można obserwować jedynie w książkach i podręcznikach, na rynku tego typu zdarzenia występują niezwykle rzadko. Jeżeli cena przełamuje dany poziom, cofnięcie w kierunku wybicia jest powszechnym i tak naprawdę naturalnym zjawiskiem. Dlaczego tak się dzieje? Najczęściej na poziomach do których dochodzi cofnięcie ustawione są zlecenia stop loss oraz brake even. Mamy do czynienia z klasycznym „łapaniem” zleceń, po czym z kontynuacją ruchu po wybiciu. Sytuację tego typu dobrze widać na przedstawionym przykładzie. Na wstępie widzimy, że cena pokonała i trwale zamknęła się poniżej ważnego wsparcia, od którego w przeszłości dwukrotnie odbijała. Kolejna świeca po spadkowym swingu, to klasyczny wzrostowy knot. Niedoświadczeni inwestorzy widząc tego typu sytuację od razu wyjdą ze swoich transakcji, ponieważ nie będą potrafili odpowiednio zinterpretować knota w danym kontekście. Oczywiście układ świecy jest nastawiony wzrostowo, ale nigdy nie należy zapominać o głównym sentymencie panującym na rynku. Wcześniejsza świeca pokazała siłę podaży, wybicie kluczowej strefy, zmianę sił, a knot w tym przypadku miał na celu jedynie złapanie zleceń obronnych kupujących.

eurusd

Knot po wybiciu ważnego wsparcia EURUSD, interwał D1. Źródło: xStation 5 XTB

Ostatnią wskazówką przy czytaniu tego typu zagrań, może być wykres liniowy. Czasami kiedy kontekst nie jest do końca jasny, warto przełączyć się na inna perspektywę, pozbawioną zbędnego szumu. Analizując ten sam przykład nie było oznak do odwrócenia i ruchu w górę.

eurusd pin bar

Knot po wybiciu na wykresie liniowym EURUSD, interwał D1. Źródło: xStation 5 XTB

Co o tym sądzisz?
Lubię
47%
Interesujące
33%
Heh...
0%
Szok!
7%
Nie lubię
13%
Szkoda
0%
O Autorze
Paweł Adamczyk
Absolwent Uniwersytetu Ekonomicznego w Katowicach. Od czasów studenckich, pasjonat rynku walutowego, giełdy, oraz szeroko pojętych inwestycji. Aktywny trader na rynku Forex od 2013 roku. W podejmowaniu codziennych decyzji inwestycyjnych, na pierwszym miejscu stawia kluczowy aspekt rynku, cenę. Miłośnik motoryzacji, podróży i sportów ekstremalnych.