Aktualności
Teraz czytasz
FED stał się zakładnikiem rynku? Rynek chce obniżki stóp
0

FED stał się zakładnikiem rynku? Rynek chce obniżki stóp

utworzył Daniel Kostecki31 lipca 2019

Rynek oczekuje od Rezerwy Federalnej Stanów Zjednoczonych konkretnych działań, podobnie jak i prezydent USA Donald Trump. Presja rynku i presja polityczna mogą powodować, że Rezerwa Federalna w długim terminie dostarczy to, czego się teraz od niej oczekuje.

„Stopy w dół” (!)

Obniżka stóp procentowych w tym tygodniu będzie prawdopodobnie pierwszym krokiem w nowym cyklu łagodzenia polityki monetarnej, który może doprowadzić rentowności amerykańskiego długu do nowych rekordowo niskich poziomów. Nawet jeśli w tę środę Fed zdecyduje się na cięcie stóp procentowych, to rynek będzie chciał jeszcze więcej.

Wiele wskazuje na to, że amerykański bank centralny nie jest już zależny od napływających danych, a bardziej skupia się na tym, aby wyprzedzić ewentualne zagrożenia w postaci większego spowolnienia lub recesji i nie dopuścić do nich zawczasu. Ma to kluczowe znaczenie i potwierdza to, co inwestorzy wyceniają od końca ubiegłego roku. Na rynku papierów dłużnych wciąż obserwujemy odwróconą krzywą rentowności, która była często rynkowym wyznacznikiem kłopotów w gospodarce.

Fed może starać się wyjść naprzeciw przewidywanemu spowolnieniu i zapewnić, że jakakolwiek potencjalna recesja będzie łagodna, tak jak miało to miejsce w latach 2000-2001, w przeciwieństwie do załamania gospodarczego z 2008 r. Problem polega jednak na tym, że obecna stopa procentowa na poziomie 2,25%-2,5% nie pozostawia tak dużego pola manewru, jak w poprzednich cyklach łagodzenia. Stopa Fed w 2000 r. była na poziomie 6,5% w 2000 r., a w 2007 r. na poziomie 5,25%.

Tym razem Fed prawdopodobnie będzie obniżać stopy procentowe w sposób powolny, ale systematyczny o 25 punktów bazowych, co rozpocznie się przed spowolnieniem, które dopiero przyspieszy. To może być główne narzędzie Fed do walki z ochłodzeniem gospodarczym, a dopiero nadzwyczajne wydarzenia mogłyby prowadzić do chociażby wznowienia QE.

Seria obniżek w najbliższych miesiącach?

Według inwestorów na rynku stopy procentowej w 2020 r. możemy zobaczyć przedział dla stopy funduszy federalnych wynoszący 1,25-1,5 proc. Oznacza to, że na przestrzeni około roku inwestorzy oczekują aż czterech obniżek stóp procentowych w Stanach Zjednoczonych, a Fed może je zrealizować, żeby nie zawieść ani rynku, ani polityków.

Co o tym sądzisz?
Lubię
80%
Interesujące
20%
Heh...
0%
Szok!
0%
Nie lubię
0%
Szkoda
0%
O Autorze
Daniel Kostecki
Główny Analityk CMC Markets Polska. Prywatnie na rynku kapitałowym od 2007 roku, a na rynku Forex od 2010 r.