Aktualności
Teraz czytasz
Initial Exchange Offering, czyli jak kryptowaluty chcą współpracować z regulatorem.
0

Initial Exchange Offering, czyli jak kryptowaluty chcą współpracować z regulatorem.

utworzył Natalia Bojko5 listopada 2019

Nie jest niczym odkrywczym, że temat kryptowalut zszedł już jakiś czas temu na dalszy plan i nie cieszy się takim zainteresowaniem jak jeszcze rok czy dwa lata temu. Niemniej jednak niektórzy przedsiębiorcy nadal próbują za ich pośrednictwem rozwijać swoje biznesy. To jednak wciąż proces wymagający masy determinacji i cierpliwości z uwagi na przepisy regulujące nasz rynek. Czy da się pogodzić kryptowalutowy biznes z regulacjami KNF?

Kryptowaluty prawie jak akcje

Niezwykle popularnym modelem finansowania w ostatnich latach stało się ICO. Initial Coin Offering działał trochę na zasadach akcji, z tym że emisja papierów wartościowych została zastąpiona emisją własnej kryptowaluty. Rola inwestora i jego ewentualny profit wynikałby wtedy ze wzrostu wartości cyfrowego aktywa (poprzez rozwój firmy i większą wycenę wyemitowanej kryptowaluty). Model finansowania jest relatywnie prosty. Jednak jak pokazuje rynek zaledwie niecałe 10% przedsiębiorstw zakończyło go powodzeniem.

Bezpieczniejsze IEO

Initial Exchange Offering jest swego rodzaju porozumieniem między regulatorem a ICO. Z tej formy finansowania po raz pierwszy skorzysta Polska giełda kryptowalut Coinquista. W tym przypadku emisja tokenów odbywa się za pośrednictwem giełdy. Fakt połączenia kryptowalut i polskiego rynku, nad którym pieczę sprawuje KNF zapewne będzie działała na korzyść inwestorów pod względem bezpieczeństwa. Ostatnio branża cyfrowych aktywów coraz częściej zmaga się z problemami niewypłacalności i wycieków danych. Względy związane z ochroną inwestora są więc kluczowe, by przyciągnąć kapitał do IEO.

Status Krajowej Instytucji Płatniczej

Dzięki temu statusowi, który Coinquista uzyskała (obecnie ma status Małej Instytucji Płatniczej – od stycznia 2019 roku) od Komisji Nadzoru Finansowego będzie miała okazję skorzystać z Initial Exchange Offering. Giełda ta nie jest pierwszym “kryptowalutowym podmiotem” posiadającym MIP.

Skupienie się na polskim rynku będzie dużym atutem dla Coinquisty. Wiele giełd migruje do krajów, w którym regulacje są “przyjemniejsze” i mniej rygorystyczne. Fakt podjęcia współpracy z KNF nie gwarantuje sukcesu emisyjnego, ale z pewnością daje nowe możliwości inwestycyjne i nowe możliwości pozyskiwania finansowania w relatywnie bezpieczny sposób.

Co o tym sądzisz?
Lubię
25%
Interesujące
75%
Heh...
0%
Szok!
0%
Nie lubię
0%
Szkoda
0%
O Autorze
Natalia Bojko
Absolwentka Wydziału Ekonomii i Finansów, Uniwersytetu w Białymstoku. Na rynku walutowym i akcyjnym aktywnie handluje od 2016 roku. Wychodzi z założenia, że najprostsze analizy przynoszą najlepsze efekty. Zwolenniczka swing tradingu. Dobierając spółki do portfela kieruje się ideą inwestowania w wartość. Od 2019 roku posiada tytuł analityka finansowego. Obecnie sprawuje rolę co-CEO & Founder w czeskiej firmie proptradingowej SpiceProp. Współtwórczyni projektu Podlaskiej Akademii Giełdowej (III i IV edycji).