EUR/USD czeka już na banki centralne
Zmienność na EUR/USD ostatnio jest mniejsza. To może oznaczać, że inwestorzy włączyli tryb wyczekiwania na przyszłotygodniowe decyzje banków centralnych. Szczególnie amerykańskiej Rezerwy Federalnej (Fed).
Czekając na decyzje banków centralnych…
W środę notowania EUR/USD pozostają stabilne, zmieniając się w wąskim przedziale 1,0858-1,0911 dolara i już trzeci dzień tkwiąc poniżej poziomu 1,09 dolara. Pierwszą okazją do wyrwania eurodolara z tego chwilowego rynkowego marazmu będą publikowane w czwartek wstępne dane nt. dynamiki amerykańskiego PKB w IV kwartale 2022 roku. Jednak bardziej prawdopodobne, że takim impulsem do mocniejszych zmian okaże się dopiero najbliższe posiedzenie Rezerwy Federalnej.

Wykres dzienny EUR/USD. Źródło: Tickmill
Równo za tydzień Fed zdecyduje co dalej ze stopami procentowymi i polityką pieniężną w USA. Analitycy ankietowani przez agencję Reutera prognozują, że w przyszłą środę stopy zostaną podwyższone o 25 punktów bazowych. To będzie oznaczało, że przedział wahań dla stopy funduszy federalnych wzrośnie do 4,50-4,75 proc. z 4,25-4,50 proc. dotychczas. Na taki scenariusz stawia 68 z 83 ankietowanych ekonomistów, podczas gdy 15 z nich zakłada podwyżkę o 50 punktów bazowych.

Stopy procentowe w USA (prognoza). Źródło: Reuters
To nie koniec
To nie będzie jeszcze finał podwyżek stóp procentowych w USA. Kolejna ich podwyżka, również o 25 punktów bazowych (do 4,75-5,00 proc.) prognozowana jest na marcowym posiedzeniu Fed. Dopiero później oczekiwana jest przerwa.
Stopy procentowe w lutym podwyższy nie tylko Fed, ale również Europejski Bank Centralny (ECB). Zrobi to dzień później, w czwartek 2 lutego. Rynek zakłada, że podwyżka będzie o 50 punktów bazowych. W efekcie stopa depozytowa wzrośnie do 2,50 proc., a refinansowa do 3,00 proc. Zapowiada się więc gorący przyszły tydzień dla EUR/USD i całego rynku finansowego.