Początkujący
Teraz czytasz
Dodatkowe interwały czasowe w MetaTrader 5. Czy rzeczywiście pomagają?
2

Dodatkowe interwały czasowe w MetaTrader 5. Czy rzeczywiście pomagają?

utworzył Dawid Burda8 kwietnia 2020

Jednym z elementów, który wyróżnia platformę transakcyjną MetaTrader 5 (MT5) w stosunku do poprzedniej wersji (MT4) jest dostępność dodatkowych interwałów czasowych. Standardowe i powszechnie używane przez traderów w MT4 i nie tylko to : M1, M5, M15, M30 oraz wyższe H1, H4, D1, W1, MN. Interwał czasowy lub ich grupa będzie w znaczącym stopniu dostosowana do danej strategii inwestycyjnej. Przedziały M1 i M5 służą głownie do skalpowania gdzie na marginesie jeszcze możemy wyszczególnić jego dwie opcje. Przy małej dynamice i zakresie ruchu mogą być zajmowane pozycje z większym wolumenem z ukierunkowaniem na realizację zysku poprzez niewielką liczbę pipsów i odwrotnie – przy większej zmienności gra niższym lotem ale realizując zysk ze znacznie większej liczby pipsów. Przechodząc na wyższe ramy czasowe traderzy celują w zajmowanie pozycji zgodnie z trendem czy to krótko, średnio, a zwłaszcza długoterminowym i tak też są zamykane pozycje.


Przeczytaj koniecznie: MetaTrader 4 vs MetaTrader 5 – Porównanie platform


Pojawiają się pytania

Skoro dostępne są dodatkowe interwały czasowe to padają pytania czy jest coś pomiędzy ,czy posłużą one jako dodatkowy podgląd? Czy będą pomagać czy wprowadzać niepotrzebne zamieszanie? Po kliknięciu prawym przyciskiem na wykresie w MT5 wchodzimy w zakładkę okresowość i tam znajdziemy dodatkowe interwały czasowe : M2, M3, M4, M6, M10, M12, M20 oraz H2, H3, H6, H8, H12. Dziś skupimy się tylko i wyłącznie na przedziałach M1, M3 i M5.

metatrader 5

Wybór i uporządkowanie

Aby uzyskać dokładne odpowiedzi na powyższe pytania należy prześledzić działanie nowych interwałów jednocześnie łącząc je ze standardowymi  i uzupełnić to analizą techniczną oraz wskaźnikami.  Na początku zaczniemy od niskich interwałów i w takim przypadku najlepiej będzie  omówić  to na przykładzie metody skalpowania. Posłużymy się następującym zestawieniem:

M1 kolejno M3 i M5 – w tym przypadku interwał M3 będzie właśnie tym dodatkowym sygnałem łączącym M1 z M5. Wskaźniki jakich będziemy używać to RSI oraz Double Moving Average, czyli podwójna wykładnicza średnia krocząca, która jest wykorzystywana do szybkiej identyfikacji zmian ceny. Patrząc na wykres zauważymy że przecięcie się dwóch linii oznacza zmianę kierunku. Zastosowane zostały tutaj parametry Okres 3 dla niebieskiej linii oraz 14 dla czerwonej. Oczywiście można ustawić i wykonać test innych lub podobnych wskaźników ale teraz głównie skupiamy się na tym czy dodatkowe interwały będą dla nas przydatne w tym niezbyt skomplikowanym połączeniu. Nie oznacza to, że nie będzie ono trafne.

Praktyczne zastosowanie na wykresie

mt5 interwały

Rozwiązanie omówione powyżej z łatwością zauważymy na wykresie. Strzałkami zostały oznaczone dobre okazje do otworzenia pozycji.  Oczywiście jest ich więcej ale widzimy, że wykres M1 współgra z M3. Okno z M5 pokaże nam, a raczej da pewność że na pewno w dobrym kierunku będziemy zawierać transakcje.

mt5 skala czasowa

Dodatkowe linie kanału prawie idealnie przecinają się z wyznaczonymi miejscami na wykresie gdzie należałoby zająć pozycje. Jest to dodatkowe wsparcie aczkolwiek może nim także być dodatkowy wskaźnik lub ich grupa.

Podsumowanie

Rozważając używanie dodatkowych interwałów takich jak M2 i M3, musimy mieć na uwadze, że analiza jednego z nich będzie bardziej kluczowa dla obrazu pomiędzy M1 i M5. Ustawienie wszystkich po kolei wprowadzi zbyt duże zamieszanie i znaki zapytania, stąd też podjęcie decyzji już o samym otwarciu pozycji będzie kłopotliwe. Nie każdy stosuje powyższe ustawienie czy to ekranów, a tym bardziej wskaźników więc być może w innym zestawie dodatkowe interwały będą zbędne, a w innych zbawienne. Należy podejść do tego zdroworozsądkowo i z pewnością do tego powinno posłużyć nam konto demo gdzie sprawdzimy działania dodatkowych ram czasowych dla wykorzystywanych przez nas narzędzi i analiz.

Możemy również sprawdzić jak i czy w ogóle nasz trading zmieni się na podstawie prezentowanego wyżej patentu. Bazowaliśmy dziś głównie na strategii skalpownia, która jak wiadomo nie jest dla każdego, ale warto spróbować swoich sił na koncie demo. Być może do tej pory nie mieliśmy odpowiednich wskazówek i praktyki w tym zakresie. Nie zawsze na rynku panuje klarowny trend ale okazji do zawierania nawet kilku transakcji w przeciągu dnia jest sporo i to właśnie z tego względu należałoby poświęcić temu trochę czasu. Jednakże w tej sytuacji nie możemy obojętnie przejść obok nowych, wyższych interwałów czasowych i już niebawem poszukamy ich zalet w kolejnej analizie.

Co o tym sądzisz?
Lubię
14%
Interesujące
86%
Heh...
0%
Szok!
0%
Nie lubię
0%
Szkoda
0%
O Autorze
Dawid Burda
Aktywny trader na rynku Forex od 2017 roku, specjalizuje się w rynku walutowym oraz surowcowym. Uznaje za wysoko skuteczną analizę techniczną w połączeniu z prostymi narzędziami inwestycyjnymi. Prywatnie miłośnik aktywnego spędzania wolnego czasu.