Social Trading
Teraz czytasz
SyncTrading TeleTrade – Wybieramy traderów [TEST #1]
0

SyncTrading TeleTrade – Wybieramy traderów [TEST #1]

utworzył Natalia Bojko29 września 2020

W poprzednim tekście o SyncTrading TeleTrade (który znajdziecie tutaj), będącym wstępem do naszego testu platformy oraz projektu kopiowania doświadczonych traderów przedstawiłam założenia, którymi będziemy się kierować podczas doboru traderów. W związku z tym dziś skupimy się na praktycznych aspektach całego przedsięwzięcia. Biorąc za bazę teorię z poprzedniej publikacji pragnę pokazać Wam, w jaki sposób czytać wskaźniki umieszczane w opisach traderów, gdzie znajdziemy informacje o poziomie ryzyka, jak wygląda praktyczne przyłączenie (krok po kroku) tradera do swojego konta oraz nadzorowanie jego pracy z poziomu Gabinetu Osobistego. Zapraszam do lektury.


SPRAWDŹ: Jak działa social trading i kopiowanie transakcji


Traderzy w SyncTrading

De facto w poprzedniej publikacji widzieliśmy już, jak wygląda ranking i gdzie szukać informacji o traderach. Teraz czas wybrać, zgodnie z naszymi założeniami, trzech “reprezentantów” rankingu oraz podpiąć do nich przygotowane i zasilone kwotą 5 tys. USD (łącznie 15 tys. USD) konta handlowe. Zanim przejdziemy do praktycznego podłączenia traderów do naszego konta, przeanalizujmy wskaźniki, które są dla nas istotne z punktu zarządzania kapitałem oraz dywersyfikacji ryzyka. Nakreślimy także oczekiwania względem każdego z nich. Swoją analizę oprzemy o informację o traderze, które dostępne są w rankingu dla każdego konta.

synctrading teletrade 1

Otwierając okno dowolnego tradera na pierwszy rzut oka wysuwa nam się wykres ze stopą zwrotu, jaką wygenerował w ostatnich miesiącach. Z naszego (czyli inwestora) punktu widzenia ważniejsza jest linia różowa, która przedstawia wzrost konta. Niebieski wykres odwzorowuje natomiast zmiany na kapitale, którego trader używa do handlu. Dla niektórych może on okazać się niezbyt czytelny, gdybyśmy chcieli sprawdzić stopy zwrotu z poszczególnych miesięcy. Na to także jest sposób. Wystarczy przesunąć w oznaczonym przez nas miejscu suwak, byśmy mogli podejrzeć wyniki z podziałem na miesiące.

teletrade statystyki

Mamy wtedy przed sobą wykresy słupkowe, jak na załączonej wyżej grafice. W ocenie tradera są one przydatne, by stwierdzić gołym okiem (bez zagłębiania się we wskaźniki) ogólny poziom rentowności jego handlu. Z istotniejszych informacji na tym etapie, znajdziemy także poziom ryzyka związany z traderem. Skala, która dostępna jest w projekcie SyncTradingu, mieści się między 1-5. Jedynka jest oceną tradera handlującego spokojnie, generującego małe ale stabilne stopy zwrotu, a piątka oznacza wysokie ryzyko.

synctrading risk

Szczególnie ważne z punktu widzenia naszego testu będą trzy wskaźniki, które mamy dostępne zaraz pod wykresem handlu tradera. Oczywiście analizie można poddawać każdy z nich osobna. Ja natomiast chcę skupić się na Sharpe’ie, maksymalnym drawdown oraz odrabianiu strat.


Przeczytaj koniecznie: Drawdown czy stopa zwrotu? Ustal swoje priorytety


W pierwszym tekście założyliśmy sobie, że drawdown nie będzie, aż tak istotny przy wyborze agresywniejszy traderów. Natomiast dwa pozostałe wskaźniki pomogą nam zdecydować, którego z nich “zatrudnimy” przy pracy nad naszym kapitałem. Mając do wyboru dwóch, o podobnym stopniu ryzyka, z racjonalnego punktu widzenia wybierzemy tego, który odrabia straty szybciej oraz tego, który oferuje większa premię przy ponoszonym ryzyku (wskaźnik Sharpe’a).

tt4 social trading

W ostatniej części dotyczącej konta tradera, pod nazwą “podstawowe informacje” znajdziemy kilka dodatkowych równie istotnych wiadomości. Pomijając aspekt prowizji, którą trader pobiera z racji generowanych dla nas zyskownych transakcji, znajdziemy tu także jego identyfikator potrzebny do podłączenia oraz rodzaj konta. W TeleTrade mamy dostępnych kilka rodzajów konta w zależności od potrzeb handlowych.

rodzaje kont teletrade

Jeżeli chcielibyśmy się podpiąć pod tego tradera, musimy mieć do tego przygotowane konto NDD, czyli takie, którym dysponuje trader. Co ważne, jeden rachunek umożliwia nam podpięcie wyłącznie pod jednego tradera. Jeżeli (jak w naszym teście), pragniemy zdywersyfikować swoje inwestycje na trzech różnych traderów, musimy dysponować trzema rachunkami. Konta te w naszym gabinecie, będą wyglądały w taki sposób:

teletrade stats

Wybór tradera o różnych stopniach ryzyka

Przejdźmy teraz do krótkiego zaprezentowania traderów, których wybraliśmy do pierwszej fazy testu. Jeżeli spełnią nasze założenia dotyczące ich udziału w dywersyfikacji pozostaną z nami do końca testu.

Trader bezpieczny

  • ryzyko: 1
  • ma generować stabilny zwrot na poziomie 3%-5% miesięcznie
  • oczekiwania: wygenerowanie krótkoterminowego zysku
  • niski poziom bieżącego drawdown (do 6%)

Nasz wybór: ASProfiway

tt7

Trader umiarkowany

  • ryzyko : 2-3
  • krótkoterminowo może być stratny, nastawiamy się na zysk w dłuższym okresie
  • zysk ok. 10% miesięcznie
  • porównując traderów zwracamy większą uwagę na wskaźnik odrabiania strat

Nasz wybór: PipFx

tt8

Trader agresywny

  • ryzyko: 4-5
  • liczymy na to, że wygeneruje wysoką stopę zwrotu w długim okresie ok. 2 mc
  • liczymy na zyski powyżej 15%
  • porównując traderów istotny będzie dla nas wskaźnik Sharpe’a, by wybrać największą premię przy wysokim ryzyku oferowanym przez traderów

Nasz wybór: FXC40

tt9

Od mniej ryzykownych traderów będziemy oczekiwali bardziej “klarownych” stóp zwrotu. Natomiast w przypadku ostatniego, najbardziej agresywnego bierzemy na siebie odpowiedzialność za ewentualne straty, na skutek realizowania przez FXC40 bardziej ryzykownego handlu kosztem większej stopy zwrotu z inwestycji. Naszym celem jest w miarę możliwości aktywne zarządzanie “portfelem” zatrudnionych. O każdej ewentualnej zmianie i powodzie tej zmiany będziemy informować w tygodniowych aktualizacjach.

Podłączenie w gabinecie osobistym

Podłączenie pod tradera w gabinecie osobistym jest dość intuicyjne. Należy w menu bocznym wybrać zakładkę Inwestycje -> TeleTrade Invest.

teletrade invest

Zakładka ta przenosi nas do projektu tradingu synchronicznego. To z tego poziomu decydujemy, czy chcemy udostępniać swój handel do kopiowania, czy może podłączyć się do tradera. Z racji naszego testu wybieramy opcję “podłącz tradera”, mając na uwadze rodzaj konta, o którym pisaliśmy wyżej.

synctrading teletrade

Następnie wyskakuje nam okienko, w którym musimy wprowadzić kod tradera dostępny w informacjach podstawowych, które znajdują się w rankingu. Możemy ręcznie ustawić stopień kopiowania, pamiętając jednak, że platforma robi to automatycznie biorąc pod uwagę środki, jakimi dysponujemy na koncie. Warto zatem wcześniej zorientować się, w jakim stylu handluje trader. Jeżeli zawiera dużo małych pozycji i dysponuje dużo większym kapitałem od nas, może okazać się, że kopiując go w proporcjach np. 1:10 (my posiadamy np. 1 000 USD na koncie, trader zaś 10 000 USD) może nie wystarczyć nam zasobów depozytowych, na następne transakcje. Warto zatem skonsultować swój wybór z odpowiednim działem w TeleTrade oraz poprosić o dodatkowe informacje na temat tradera.

synctrading teletrade wyniki

Dokładnie w taki sam sposób postępujemy z każdym wybranym przez nas traderem.

Test oficjalnie ruszył. O wynikach będziemy informowali Was na bieżąco!

Co o tym sądzisz?
Lubię
17%
Interesujące
83%
Heh...
0%
Szok!
0%
Nie lubię
0%
Szkoda
0%
O Autorze
Natalia Bojko
Absolwentka Wydziału Ekonomii i Finansów, Uniwersytetu w Białymstoku. Na rynku walutowym i akcyjnym aktywnie handluje od 2016 roku. Wychodzi z założenia, że najprostsze analizy przynoszą najlepsze efekty. Zwolenniczka swing tradingu. Dobierając spółki do portfela kieruje się ideą inwestowania w wartość. Od 2019 roku posiada tytuł analityka finansowego. Obecnie sprawuje rolę co-CEO & Founder w czeskiej firmie proptradingowej SpiceProp. Współtwórczyni projektu Podlaskiej Akademii Giełdowej (III i IV edycji).