Aktualności
Teraz czytasz
Ministerstwo Finansów ma strategię dla rynku kapitałowego [SRRK]
0

Ministerstwo Finansów ma strategię dla rynku kapitałowego [SRRK]

utworzył Michał Sielski3 czerwca 2019

Projekt Strategii Rozwoju Rynku Kapitałowego (w skrócie SRRK) zakłada między innymi odbiurokratyzowanie części procedur, a także pomysły na zwiększenie wolumenu obrotów. Niezbędne do tego może okazać się wprowadzenie nowych instrumentów finansowych, ale nie możemy spodziewać się rewolucji podatkowej. Zdaniem ministerstwa – takie zachęty działają wyłącznie krótkoterminowo.

O tym, że polski rynek kapitałowy jest kulawy, nie trzeba nikogo przekonywać. Najwięksi światowi inwestorzy, którym zależy na wysokiej płynności, z reguły omijają go szerokim łukiem lub inwestują u nas niewielką część kapitału, na zasadzie dywersyfikacji portfela przeznaczonego na rynki wciąż się rozwijające.

Wielu podmiotom, z Ministerstwem Finansów na czele, zależy na tym, by tę sytuację zmienić. Debaty trwają od miesięcy, a w minionym tygodniu zorganizowano tzw. konferencję uzgodnieniową, podczas której przedstawiono założenia projektu Strategii Rozwoju Rynku Kapitałowego (SRRK) skonfrontowane ze zgłaszanymi od tygodni uwagami.


Przeczytaj koniecznie: SII wnioskuje do MF o obniżenie podatku „Belki” do 9%


Skąd pomysł na zmiany? Świat ucieka Polsce. I to nie tylko wysoko rozwinięte kraje, które opierają się na budowanej przez wiele lat gospodarce rynkowej, także te mniejsze z naszego regionu. Przyczyną jest m.in. wciąż zbyt mała oferta – nie ma np. popularnych w innych krajach obligacji rozwojowych, krótkiej sprzedaży akcji, a pośrednicy rynkowi są niedoinwestowani i często nie znają nawet pełnej gamy możliwości, które mogliby zaoferować swoim klientom.

400 uwag i 60 działań

28 lutego 2019 roku projekt został opublikowany na stronach Ministerstwa Finansów. Od razu zaczyły też spływać do niego uwagi – od instytucji, maklerów, stowarzyszeń, uczestników rynku. Słowem: od wszystkich, którzy na codzień muszą borykać się z ułomnościami naszego systemu.

Projekt strategii dostępny TUTAJ

SRRK jest bardzo obszerny. Zawiera 60 szczegółowo opisanych unormowań, które w ocenie jego twórców są barierami rozwojowymi rynku kapitałowego w Polsce. Oczywiście każde z nich może być zmienione. Pomysły zmian dotyczą wielu obszarów: od edukacji finansowej na najniższych szczeblach, przez ochronę inwestorów indywidualnych, po lepszą obsługę największych spółek, zmiany w podatkach oraz inwestycje w nowe technologie, które mogą podnieść poziom zarówno świadczonych usług, jak i bezpieczeństwa transakcji oraz środków.

Co znajdziemy w projekcie SRRK?

Są w nim między innymi zachęty podatkowe, ale już wiadomo, że rewolucji nie będzie. Zdaniem Ministerstwa Finansów takie działania przynoszą wprawdzie skutek, ale wyłącznie krótkoterminowy. Tymczasem strategia ma skierować polski rynek na całkiem nową, szybszą ścieżkę rozwojową. Nie oznacza to jednak, że zmian w podatkach nie będzie wcale. Mogą jednak na nie liczyć tylko niektóre podmioty. MF proponuje m.in:

  • uznanie 125 proc. kosztów przygotowania oferty debiutu na GPW za koszt podatkowy, co zachęciłoby spółki do debiutów na giełdzie,
  • niższe podatki od dywidend od inwestycji, które trwają ponad 3 lata, co miałoby zachęcić do długoterminowego lokowania środków w stabilne, dywidendowe spółki,
  • częściowe zniesienie podatków od zysków ze sprzedaży akcji pracowniczych,
  • ujednolicenie systemu podatkowego na rynku pierwotnym i wtórnym obligacji,
  • możliwość częściowej optymalizacji podatkowej, poprzez rozliczanie razem zysków i strat z różnych instrumentów finansowych, w tym jednostek funduszy inwestycyjnych.

Planuje się także ujednolicić licencję bankową, by banki – także nowe – mogły stymulować obroty na rynku kapitałowym.

MF: Polska sercem Europy Środkowo-Wschodniej

Plany Ministerstwa Finansów są ambitne. Autorzy strategii rozwojowej nie ukrywają, że Polska może i powinna stać się regionalnym hubem dla rozwoju oraz finansowania niewielkich, ale innowacyjnych przedsiębiorstw. Pojawił się też pomysł na inne podejście do podatku od niektórych instytucji finansowych.

– Oznacza to, że jeżeli przykładowo bank zdecyduje się zawierać transakcje nie spełniając wymagań, to środki otrzymane w wyniku tych transakcji nie będą podlegać zwolnieniu [z podatku – red.]. Podatek od niektórych instytucji finansowych powinien być skonstruowany w taki sposób, aby promować zachowania minimalizujące powyższe ryzyko systemowe związane z obrotem OTC – czytamy w projekcie.

Kto będzie twarzą zmian?

Podczas konsultacji projektu pojawiły się uwagi, by powołać lidera, który będzie nadzorował wprowadzenie strategii.

– Strategia powinna być wdrażana pod nadzorem specjalnie powołanego pełnomocnika, najlepiej rządowego, działającego w randze sekretarza lub podsekretarza stanu w ramach MF. Rządowe umocowanie pełnomocnika sprzyjałoby podtrzymaniu jego wysokiego statusu jako partnera do rozmów wobec strony społecznej, rynkowej oraz politycznej. Pełnomocnik powinien być także wyposażony w skuteczne narzędzia, dzięki którym będzie mógł realizować wyznaczone mu zadania. Istotną pomocą dla osoby nadzorującej wdrożenie SRRK powinno być też zaplecze eksperckie, zapewniające wsparcie merytoryczne i organizacyjne – podkreśla Marek Dietl, prezes Giełdy Papierów Wartościowych w Warszawie.

Na razie jednak takiej osoby nie wybrano. A czas ucieka, bo pod koniec czerwca będzie kolejne spotkanie konsultacyjne, natomiast jeszcze przed wakacjami gotowy projekt strategii ma trafić pod obrady Rady Ministrów. Realizacja SRRK ma nastąpić w latach 2019-2023.

Co o tym sądzisz?
Lubię
50%
Interesujące
50%
Heh...
0%
Szok!
0%
Nie lubię
0%
Szkoda
0%
O Autorze
Michał Sielski
Zawodowy dziennikarz od ponad 20 lat. Pracował m.in. w Gazecie Wyborczej, ostatnio związany z największym portalem regionalnym - Trojmiasto.pl. Na rynku finansowym obecny od 18 lat, zaczynał na GPW, gdy na rynek dopiero trafiały akcje PKN Orlen, TP SA. Ostatnio inwestycyjnie skupiony wyłącznie na rynku Forex. Prywatnie skoczek spadochronowy, miłośnik polskich gór oraz mistrz Polski w karate.