Aktualności
Teraz czytasz
To warto wiedzieć przed decyzją RBA [Australia]
0

To warto wiedzieć przed decyzją RBA [Australia]

utworzył Daniel Kostecki3 czerwca 2019

Wielkimi krokami zbliża się decyzja Banku Australii w sprawie stóp procentowych, która może doprowadzić do cięcia głównej stopy procentowej o 25 punktów bazowych z 1,5 proc. do 1,25 proc..

Czekają nas kolejne obniżki?

Obecny poziom 1,5 proc. jest rekordowo niskim poziomem stóp procentowych w Australii, które na przestrzeni lat kształtowały się na zdecydowanie wyższych poziomach. Inwestorzy przyzwyczaili się, że RBA utrzymuje wyższe oprocentowanie depozytów, że strategia carry trade, polegająca na zakupie dolara australijskiego za niżej oprocentowane waluty była czymś powszechnym. Jeszcze w 2011 roku główna stopa procentowa wynosiła 4,75 proc., a od trzech lat jest utrzymywana na poziomie 1,5 proc. Teraz wzrosły szanse na to, że jutro zostanie wyznaczone nowe minimum na poziomie 1,25 proc. I co więcej, to może nie być jeszcze koniec obniżek.

Wzrost stopy bezrobocia wraz ze spadkiem presji inflacyjnej oraz spadkiem cen nieruchomości mogą być powodem, dla którego Bank Australii może zdecydować się na cięcie. Sam szef RBA Philip Lowe powiedział, że niższa stopa procentowa mogłaby wesprzeć wzrost zatrudnienia i przyspieszyłaby okres, w którym inflacja będzie zgodna z celem. Biorąc pod uwagę tę ocenę, na następnym spotkaniu możemy rozważyć obniżenie stóp procentowych.

australia stopy procentowe rba

Rynkowe prawdopodobieństwo dla cięcia stóp procentowych w Australii. Źródło: Bloomberg.

Według rynku stopy procentowej istnieje prawie 90 proc. prawdopodobieństwo, że RBA zdecyduje się na cięcie. W związku z tym zdaje się, że rynek walutowym nie powinien być takim ruchem zaskoczony, a kurs AUD przez wiele tygodni mógł obniżkę dyskontować. Natomiast niepewność dotyczy tego, że zobaczymy dalsze cięcie w drugiej połowie roku. To właśnie odpowiedzi na to pytanie będą szukać inwestorzy. Szanse na taki ruch są wycenione z około 40 proc. prawdopodobieństwem, więc miejsca do dyskontowania jest jeszcze dużo.

Co o tym sądzisz?
Lubię
67%
Interesujące
33%
Heh...
0%
Szok!
0%
Nie lubię
0%
Szkoda
0%
O Autorze
Daniel Kostecki
Główny Analityk CMC Markets Polska. Prywatnie na rynku kapitałowym od 2007 roku, a na rynku Forex od 2010 r.