Początkujący
Teraz czytasz
Dolar australijski – AUD [Fundamenty rynku walutowego]
0

Dolar australijski – AUD [Fundamenty rynku walutowego]

utworzył Daniel Kostecki14 lutego 2019

Australijska gospodarka

W tym artykule zostaną przybliżone kwestie związane z australijską gospodarką, które mają znaczący wpływ na kształtowanie się kursu dolara australijskiego. Dowiesz się w jakiej wielkości i udziale oraz z kim odbywa się handel międzynarodowy – dokąd i skąd oraz co Australia eksportuje i importuje, a także jak te powiązania wpływają na tamtejszą gospodarkę i w konsekwencji na kurs. Po zapoznaniu się z niniejszym artykułem o wiele łatwiej będzie Ci zrozumieć te zależności i procesy, które za nimi stoją.

Eksport

Według danych Międzynarodowego Funduszu Walutowego z 2017 roku Australia jest 13 największą gospodarką świata pod względem wytwarzanego Produktu Krajowego Brutto równym 1,379 biliona dolarów.

Pod względem wartości eksportu gospodarka Australii jest 20 największą na świecie z wartością sprzedanych za granicę towarów na poziomie 243 mld USD w 2017 roku. W tym czasie zaimportowano towarów o wartości 199 mld USD.

Tutaj przechodzimy do sedna i kluczowych czynników oddziałujących na gospodarkę Australii. Najważniejszym towarem eksportowym jest ruda żelaza, która stanowiła w 2017 roku aż 20 proc. wartości wszystkich dóbr wysłanych za granicę. Wartość sprzedanej rudy przekroczyła 48 mld dolarów. Drugim najważniejszym towarem jest węgiel, a trzecim złoto stanowiące 12 proc. eksportu.

australia eksport

Struktura eksportu Australii w 2017 roku. Źródło: OEC

Z tego punktu widzenia dla gospodarki Australii oraz w konsekwencji samego dolara australijskiego bardzo ważne są ceny rynkowe zwłaszcza rudy żelaza.

ruda zelaza aud usd

Notowania kontraktów na rudę żelaza i kurs AUDUSD. Źródło: investing.com

Obrazuje to długoterminowy wykres cen kontraktów na rudę żelaza oraz kurs AUDUSD. Oczywiście nie jest to zależność 100 proc., ale jest istotna i dodatnia dlatego warto często śledzić notowania tak istotnej dla Australii kopaliny. W chwili pisania tego artykułu obserwujemy dość ciekawą rozbieżność – ta z kolei ma związek z sytuacją w Brazylii i mniejszą podażą surowca (w temat ten teraz wnikać nie będziemy) – w najbliższej przyszłości zobaczymy, co rynek z tą rozbieżnością zrobi.

ruda żelaza

Australia jest największym eksporterem rudy żelaza na świecie przed Brazylią, która wcześniej wiodła prym na tym rynku. Źródło: OEC.

Import

Przejdźmy zatem do drugiej części artykułu. Wiedząc co Australia eksportuje, czyli z czego pozyskuje pieniądze z zagranicy, zobaczmy dokąd to wysyła, czyli kto jest głównym partnerem handlowym i w jakim stopniu.

Jak nietrudno się domyślić, z racji położenia geograficznego, największym partnerem handlowym dla gospodarki Australii są Chiny. To do nich trafia 35 proc. całego eksportu (85 mld USD) i z Chin pochodzi 24 proc. całego importu (47 mld USD).

eksport australia

Struktura eksportu Australii w 2017 roku. Źródło: OEC

Z 35 proc. całego eksportu do Chin 46 proc. stanowi ruda żelaza, a 10 proc. stanowi złoto, powodując wrażliwość gospodarki Australii na wszelkie turbulencje w Państwie Środka.

import chiny australia

Import Chin z Australii w 2017 roku. Źródło: OEC

Z tego też powodu wszelkiego rodzaju dane z chińskiej gospodarki są bardzo ważne również dla gospodarki Australii, jako głównego partnera handlowego. Analizując zatem pary walutowe z AUD warto śledzić wydarzenia makroekonomiczne oraz polityczne dotyczące także gospodarki Chin.

Podsumowując mówi się, że Australia jest największa kopalnią na świecie i w zasadzie tak jest. Kraj ten bez kopalin w postaci rudy żelaza oraz węgla czy złota nie radziłby sobie tak dobrze. Dodatkowo położenie geograficzne sprzyja eksportowi wspomnianych kopalin, ponieważ Chiny są rynkiem pochłaniającym wszelkiego rodzaju surowce w ogromnych ilościach.

Teraz już wiesz na co jeszcze warto zwrócić uwagę analizując kurs dolara australijskiego z punktu widzenia otoczenia zewnętrznego.

 

Powyższy komentarz nie jest rekomendacją w rozumieniu Rozporządzenia Ministra Finansów z 19 października 2005 roku. Został on sporządzony w celach informacyjnych i nie powinien stanowić podstawy do podejmowania decyzji inwestycyjnych. Ani autor opracowania, ani Conotoxia Ltd. nie ponoszą odpowiedzialności za decyzje inwestycyjne podjęte na podstawie informacji zawartych w niniejszym komentarzu. Kopiowanie bądź powielanie niniejszego opracowania bez pisemnej zgody Conotoxia Ltd. jest zabronione.

Co o tym sądzisz?
Lubię
80%
Interesujące
20%
Heh...
0%
Szok!
0%
Nie lubię
0%
Szkoda
0%
O Autorze
Daniel Kostecki
Główny Analityk CMC Markets Polska. Prywatnie na rynku kapitałowym od 2007 roku, a na rynku Forex od 2010 r.