Dolar australijski – AUD [Fundamenty rynku walutowego]
Australijska gospodarka
W tym artykule zostaną przybliżone kwestie związane z australijską gospodarką, które mają znaczący wpływ na kształtowanie się kursu dolara australijskiego. Dowiesz się w jakiej wielkości i udziale oraz z kim odbywa się handel międzynarodowy – dokąd i skąd oraz co Australia eksportuje i importuje, a także jak te powiązania wpływają na tamtejszą gospodarkę i w konsekwencji na kurs. Po zapoznaniu się z niniejszym artykułem o wiele łatwiej będzie Ci zrozumieć te zależności i procesy, które za nimi stoją.
Eksport
Według danych Międzynarodowego Funduszu Walutowego z 2017 roku Australia jest 13 największą gospodarką świata pod względem wytwarzanego Produktu Krajowego Brutto równym 1,379 biliona dolarów.
Pod względem wartości eksportu gospodarka Australii jest 20 największą na świecie z wartością sprzedanych za granicę towarów na poziomie 243 mld USD w 2017 roku. W tym czasie zaimportowano towarów o wartości 199 mld USD.
Tutaj przechodzimy do sedna i kluczowych czynników oddziałujących na gospodarkę Australii. Najważniejszym towarem eksportowym jest ruda żelaza, która stanowiła w 2017 roku aż 20 proc. wartości wszystkich dóbr wysłanych za granicę. Wartość sprzedanej rudy przekroczyła 48 mld dolarów. Drugim najważniejszym towarem jest węgiel, a trzecim złoto stanowiące 12 proc. eksportu.
Z tego punktu widzenia dla gospodarki Australii oraz w konsekwencji samego dolara australijskiego bardzo ważne są ceny rynkowe zwłaszcza rudy żelaza.
Obrazuje to długoterminowy wykres cen kontraktów na rudę żelaza oraz kurs AUDUSD. Oczywiście nie jest to zależność 100 proc., ale jest istotna i dodatnia dlatego warto często śledzić notowania tak istotnej dla Australii kopaliny. W chwili pisania tego artykułu obserwujemy dość ciekawą rozbieżność – ta z kolei ma związek z sytuacją w Brazylii i mniejszą podażą surowca (w temat ten teraz wnikać nie będziemy) – w najbliższej przyszłości zobaczymy, co rynek z tą rozbieżnością zrobi.

Australia jest największym eksporterem rudy żelaza na świecie przed Brazylią, która wcześniej wiodła prym na tym rynku. Źródło: OEC.
Import
Przejdźmy zatem do drugiej części artykułu. Wiedząc co Australia eksportuje, czyli z czego pozyskuje pieniądze z zagranicy, zobaczmy dokąd to wysyła, czyli kto jest głównym partnerem handlowym i w jakim stopniu.
Jak nietrudno się domyślić, z racji położenia geograficznego, największym partnerem handlowym dla gospodarki Australii są Chiny. To do nich trafia 35 proc. całego eksportu (85 mld USD) i z Chin pochodzi 24 proc. całego importu (47 mld USD).
Z 35 proc. całego eksportu do Chin 46 proc. stanowi ruda żelaza, a 10 proc. stanowi złoto, powodując wrażliwość gospodarki Australii na wszelkie turbulencje w Państwie Środka.
Z tego też powodu wszelkiego rodzaju dane z chińskiej gospodarki są bardzo ważne również dla gospodarki Australii, jako głównego partnera handlowego. Analizując zatem pary walutowe z AUD warto śledzić wydarzenia makroekonomiczne oraz polityczne dotyczące także gospodarki Chin.
Podsumowując mówi się, że Australia jest największa kopalnią na świecie i w zasadzie tak jest. Kraj ten bez kopalin w postaci rudy żelaza oraz węgla czy złota nie radziłby sobie tak dobrze. Dodatkowo położenie geograficzne sprzyja eksportowi wspomnianych kopalin, ponieważ Chiny są rynkiem pochłaniającym wszelkiego rodzaju surowce w ogromnych ilościach.
Teraz już wiesz na co jeszcze warto zwrócić uwagę analizując kurs dolara australijskiego z punktu widzenia otoczenia zewnętrznego.
Powyższy komentarz nie jest rekomendacją w rozumieniu Rozporządzenia Ministra Finansów z 19 października 2005 roku. Został on sporządzony w celach informacyjnych i nie powinien stanowić podstawy do podejmowania decyzji inwestycyjnych. Ani autor opracowania, ani Conotoxia Ltd. nie ponoszą odpowiedzialności za decyzje inwestycyjne podjęte na podstawie informacji zawartych w niniejszym komentarzu. Kopiowanie bądź powielanie niniejszego opracowania bez pisemnej zgody Conotoxia Ltd. jest zabronione.