Początkujący
Teraz czytasz
Czym jest Beżowa Księga Rezerwy Federalnej?
0

Czym jest Beżowa Księga Rezerwy Federalnej?

utworzył Natalia Bojko25 czerwca 2021

Spekulacje dotyczące polityki fiskalnej nabierają szczególnego tempa głównie przed posiedzeniami. Zwykle możliwość jej zmiany (zwiększenia/zmniejszenia stóp procentowych, ograniczeń lub zwiększenia skupu aktywów) jest prognozowana na podstawie odczytów makroekonomicznych – głównie rynku pracy, inflacji czy PKB. Rezerwa Federalna można powiedzieć, że dysponuje pewnymi “widełkami”, w których owe odczyty muszą się mieścić (np. cel inflacyjny), by polityka pozostała na niezmienionym poziomie. Zatem chcąc tworzyć projekcje związane z przyszłością polityki fiskalnej, głównym zadaniem jest obserwacja tego, co się dzieje w gospodarce. Są jednak wskaźniki “wyprzedzające” możliwe zacieśnianie lub luzowanie, do których oprócz wykresu kropkowego należy także Beżowa Księga Rezerwy Federalnej. Czym jest? Do czego służy? Jakie dane możemy z niej uzyskać?

Beżowa księga – zwykły raport?

Zacznijmy od podstaw. Czym jest Beżowa Księga Rezerwy Federalnej? Niczym innym niż raportem. Natomiast nie byle jakim. Jest ona publikowana osiem razy w ciągu roku i zawiera zbiór informacji na temat bieżących warunków gospodarczych. Dokładne daty publikacji każdego raportu podane są na stronie FED. Sam raport natomiast swoimi korzeniami sięga 1983 roku. Skąd w ogóle taka nazwa? Beżowa Księga swoją nazwę zawdzięcza kolorowi okładki, w której niegdyś była fizycznie publikowana.

daty publikacji

Daty publikacji Beżowej księgi na rok 2021. Źródło: Rezerwa Federalna

Beżowa Księga jest zbiorem swego rodzaju komentarzy makroekonomicznych pochodzących z dwunastu okręgów. Każdy Bank Rezerwy Federalnej gromadzi anegdotyczne informacje na temat bieżących warunków gospodarczych w swoim okręgu dzięki raportom dyrektorów banków i oddziałów oraz wywiadom z kluczowymi kontaktami biznesowymi, ekonomistami, ekspertami rynkowymi i innymi źródłami. Zwykle raport ten publikowany jest na dwa tygodnie przed posiedzeniem FOMC. 

Lokalne oddziały mają głos

Wyżej wspomniałam o tym, że raport zawiera dwanaście “spojrzeń” na obecną sytuację makroekonomiczną. Te “spojrzenia” pochodzą z dwunastu lokalnych oddziałów Rezerwy Federalnej, które wysyłane są do centrali FED i ubierane w jeden raport. Beżowa Księga składa się dokładnie z 13 części. Pierwsze 12  z nich zawierają spójne i dokładne analizy sytuacji ekonomicznej w poszczególnych dystryktach USA. Warto wspomnieć, że sam raport nie jest objętościowo duży. Znajdziemy w nim raczej zwarte informacje. Dane dotyczą głównie wydatków konsumentów i  sytuacji na rynku pracy. Część 13 obejmuje analizę ogólnego stanu gospodarki całych Stanów Zjednoczonych, stanowiącą ogólne podsumowanie wszystkich, poprzednich rozdziałów.

beige book disctricts

Dystrykty ujęte w Beżowej Księdze. Źródło: Rezerwa Federalna

Lokalne banki uczestniczące w raporcie:

  1. Boston
  2. Nowy Jork
  3. Filadelfia
  4. Cleveland
  5. Richmond
  6. Atlanta
  7. Chicago
  8. St. Louis
  9. Minneapolis
  10. Kansas City
  11. Dallas
  12. San Francisco

Czy Beżowa Księga kształtuje politykę?

Beżowa Księga ma wpływ na politykę fiskalną. Oczywiście nie jest to wpływ na zasadzie, Boston pisze, że mają problem z inflacją, to FED zmienia stopy procentowe. Jest to raczej silnie sugestywne narzędzie, które ma na celu ukierunkować bankierów na lokalne problemy. Co ważne, Beżowa Księga nie musi zawierać “sformalizowanych” informacji. Mam na myśli takich, które pochodzą z klasycznych wskaźników. Dane mają charakter bardziej lokalny i bankierzy takich oddziałów mogą przeprowadzać własne ankiety i badania. Beżowa Księga ma scharakteryzować zmiany w gospodarce od ostatniego raportu. Sięgnięcie po Beżową Księgę jest jednym z wielu sposobów, dzięki którym  System Rezerwy Federalnej współpracuje z firmami i przeróżnymi organizacjami o rozwoju gospodarczym w ich społecznościach. Ponieważ informacje te są zbierane z szerokiego zakresu kontaktów i dostawców danych za pomocą różnych formalnych i nieformalnych metod. Beżowa Księga może zatem skutecznie uzupełniać inne formy gromadzenia informacji regionalnych.

beżowa księga fragment

Fragment raportu z Beżowej Księgi.

W dużej mierze zatem Beżowa Księga jest narzędziem wyprzedzającym przyszłą politykę fiskalną. FED, chcąc nie chcąc, musi wziąć pod uwagę wszystkie “doniesienia” z dystryktów. Obecny raport zawiera raptem 30 stron i patrząc przez pryzmat dwóch poprzednich publikacji w dużej mierze przewidziano w nich potencjalne przejście FED w bardziej jastrzębią politykę. 

Podsumowanie

Beżowa Księga Rezerwy Federalnej (poza wykresem kropkowym) jest skutecznym narzędziem do wykonywania wszelkiego rodzaju projekcji (przewidywać) w zakresie możliwej zmiany polityki pieniężnej. Choć o samej Beige Book słyszy się dość rzadko w mediach, tak bez wątpienia spełnia ona bardzo dużą rolę “zaplecza” decyzyjnego FED. Fakt, że jest publikowana na co najmniej dwa tygodnie przed posiedzeniem FOMC. Jedni traktują Beżową Księgę jako szczegółowy komentarz makroekonomiczny inni natomiast jako żywą prognozę tego, co może się stać w najbliższej przyszłości. Zatem jest to narzędzie, które działa stricte intuicyjnie. Patrząc na bieżącą sytuację, Beige Book sugerował problemy inflacyjne ponad 3 miesiące temu, które Powell nazywał “przejściowymi”, a w ostateczności ostatnie posiedzenie FOMC pokazało w medianie głosów dwie podwyżki do 2023 r. Zatem Beżowe Księga to pewna forma ziszczającej się w czasie (w tym przypadku) złej przepowiedni.

Co o tym sądzisz?
Lubię
86%
Interesujące
14%
Heh...
0%
Szok!
0%
Nie lubię
0%
Szkoda
0%
O Autorze
Natalia Bojko
Absolwentka Wydziału Ekonomii i Finansów, Uniwersytetu w Białymstoku. Na rynku walutowym i akcyjnym aktywnie handluje od 2016 roku. Wychodzi z założenia, że najprostsze analizy przynoszą najlepsze efekty. Zwolenniczka swing tradingu. Dobierając spółki do portfela kieruje się ideą inwestowania w wartość. Od 2019 roku posiada tytuł analityka finansowego. Obecnie sprawuje rolę co-CEO & Founder w czeskiej firmie proptradingowej SpiceProp. Współtwórczyni projektu Podlaskiej Akademii Giełdowej (III i IV edycji).