Tokeny
Teraz czytasz
Tron – kryptowaluta do płacenia za rozrywkę
0

Tron – kryptowaluta do płacenia za rozrywkę

utworzył Michał Sielski28 lipca 2020

Kryptowaluta Tron (TRX) powstała w celu współpracy z tzw. Internetem 3.0. Za pomocą TRX będzie można płacić za gry, filmy i muzykę, omijając przy tym kontrolę z zewnątrz. Kod Tronu jest w dużej mierze oparty na Ethereum.

Kontynuujemy nasz cykl opisów najpopularniejszych kryptowalut świata. Dziś czas na Tron – kontrowersyjną kryptowalutę chińskiego pochodzenia. Każdego miesiąca powstają kolejne kryptowaluty, ale tylko część z nich zyskuje rozgłos i zainteresowanie. Jak to uzyskać? Najczęściej udaje się to, gdy za projektem stoją wielkie nazwiska lub firmy. Inni stawiają na konkretną przewagę konkurencyjną lub wąską specjalizację. Tak też jest w przypadku TRX. Ta zdecentralizowana platforma oparta na technologii blockchain powstała w celu ułatwienia płatności za rozrywkę. W zamyśle ma być miejscem, gdzie twórcy będą oferować muzykę, gry czy filmy odbiorcom z pominięciem pośredników. Płatność odbywać się będzie oczywiście za pomocą tokenów Tron. Internet 3.0 ma być oparty na rozrywce, szybkich płatnościach i wolności dostępu.


Przeczytaj koniecznie: Giełdy kryptowalut – Zestawienie najpopularniejszych ofert


Jak powstał Tron, czyli 70 mln USD w miesiąc

Zbiórka funduszy na rozwój platformy Tronix zaczęła się 31 sierpnia 2017 roku i zakończyła wielkim sukcesem już po miesiącu. Tyle czasu wystarczyło żeby zebrać aż 70 mln USD, które zapłacono za 40 proc. tokenów z docelowej liczby określonej na 100 mld jednostek. Podczas ICO za każdy token trzeba było zapłacić w przeliczeniu 0,0019 USD, bo wpłat dokonywano oczywiście w innych kryptowalutach – Bitcoinie i Ethereum.

Na powstałej dzięki temu platformie Tronix moża dodawać aplikacje na własnym blockchainie. TO ma zapewnić prywatność użytkowników, ale też rozbudować możliwości systemu. Podobnie działa m.in. Ethereum i nic dziwnego, bo Tron zaczerpnął w otwarto-źródłowym kodzie sporo elementów z kodu Ethereum. TO oznacza, że technicznie z pewnością nie jest to projekt innowacyjny. Mimo tego w planach jest zapewnienie skalowalności, która sięgnie wykonywania 2 tys. transakcji na sekundę.

Za tokenem TRX oraz siecią Tronix stoi Justin Sun, który był jednym z twórców projektu Ripple, wciąż jest właścicielem popularnej chińskiej aplikacji do prowadzenia rozmów PEIWO, a od niedawna także platformy p2p BitTorrent, która zostanie niebawem zintegrowana z TRON-em.

Jak działa TRX?

Początkowo token TRON funkcjonował na blockchainie Ethereum. W czerwcu 2018 roku przeszedł na własny blockchain, który ma zapewnić wspomnianą wcześniej wysoką skalowalność. W sieci TRON nie ma górników kopiących i zatwierdzających bloki, ale są delegaci, którzy zajmują się ich akceptacją. To 27 osób wybranych w wyborach przez posiadaczy kryptowaluty, a polegających na tym, że liczba głosów zależy od liczby posiadanych tokenów. Tzw. super reprezentanci dostają wynagrodzenie za zatwierdzenie każdego bloku oraz dodanie każdej transakcji do łańcucha – w wysokości 32 TRX.

Kapitalizacja TRON

Tokeny Tron można kupić praktycznie na każdej giełdzie kryptowalut świata. Dostępne są w parach nie tylko z innymi kryptowalutami, ale także walutami fiat. Na dzień 29.12.2019 jeden TRX jest wyceniany na 0,13 USD. To przekłada się na kapitalizację w wysokości ponad 897 mln USD przy dostępnych na razie nieco ponad 66 mld jednostek (docelowo będzie 100 mld tokenów). Rekordową wartość TRX osiągnął 05.01.2018 roku, kiedy jeden token kosztował 0,30 USD. TRX jest w ścisłej czołówce kryptowalut świata zarówno pod względem popularności, kapitalizacji, jak i obrotu, który sięga ponad 800 mln USD na dobę.

Co o tym sądzisz?
Lubię
20%
Interesujące
80%
Heh...
0%
Szok!
0%
Nie lubię
0%
Szkoda
0%
O Autorze
Michał Sielski
Zawodowy dziennikarz od ponad 20 lat. Pracował m.in. w Gazecie Wyborczej, ostatnio związany z największym portalem regionalnym - Trojmiasto.pl. Na rynku finansowym obecny od 18 lat, zaczynał na GPW, gdy na rynek dopiero trafiały akcje PKN Orlen, TP SA. Ostatnio inwestycyjnie skupiony wyłącznie na rynku Forex. Prywatnie skoczek spadochronowy, miłośnik polskich gór oraz mistrz Polski w karate.