Edukacja
Teraz czytasz
Stablecoiny – czym są, jak działają?
0

Stablecoiny – czym są, jak działają?

utworzył Michał Sielski19 sierpnia 2020

Kryptowaluty, które dokładnie odzwierciedlają wartość tradycyjnych walut? Wbrew pozorom ma to sens, a stablecoiny cieszą się coraz większą popularnością. Czym są, jak działają i po co są stosowane? Zapraszamy do naszego krótkiego i konkretnego przewodnika.

Kryptowaluty kojarzą się bardziej ze zdecydowanymi ruchami cen, a nie stałą wartością. Nic dziwnego, bo nawet ogromne wahania kursów podczas jednego dnia nie są niczym nadzwyczajnym. Nie zawsze jest to jednak pozytywna cecha. Jeśli chcemy przekazać komuś konkretną wartość, kurs powinien być w miarę stabilny. Właśnie dlatego stworzono stablecoiny – odwzorowujące wartość np. walut fiducjarnych.

Kryptowaluty na co dzień

Stablecoiny pozwalają na rozliczenia w kryptowalutach, które nie są obarczone ryzykiem kursowym, mogącym zmieniać się z godziny na godzinę. Oczywiście tradycyjne waluty także zmieniają swoją wartość, ale są to ruchy zdecydowanie mniej spektakularne, niż w przypadku kryptowalut.

Stablecoiny dzieli się na kilka rodzajów, w zależności od tego w jaki sposób stabilizowany jest ich kurs.

Stablecoiny powiązane z walutami fiat

Największą i najbardziej znaną grupę stanowią stablecoiny oparte o waluty fiducjarne, które odzwierciedlają ich wartość w stosunku 1:1. Emitent stablecoina utrzymuje konkretną ilość tradycyjnej waluty i emituje cyfrowe jednostki odpowiadające jej wielkości. Przykładem może być Tether (USDT) – na każdy milion USD emitowany jest milion USDT. Można nimi handlować na rynku kryptowalut, a także w dowolnym momencie wymienić na dolary.

Stablecoiny oferują też giełdy kryptowalut – m.in. Binance. Obecnie to BUSD, odzwierciedlające kurs dolara amerykańskiego oraz BGBP, odzwierciedlające kurs funta brytyjskiego. Pozwala to na łatwe rozpoczęcie i zakończenie inwestycji na giełdzie kryptowalut, a także ułatwia rozliczenia i obliczenia opłacalności poszczególnych inwestycji.

Stablecoiny powiązane z kryptowalutami

Są też stablecoiny oparte na… innych kryptowalutach. W tym przypadku emitentem są jednak po części… smart kontrakty, które na bieżąco kontrolują liczbę istniejących w danym momencie jednostek cyfrowej waluty. Oczywiście w tym przypadku stablecoiny opierają się na najbardziej znanych, popularnych i najczęściej używanych kryyptowalutach: Bitcoin (BTC), Ether (ETH), Ripple (XRP) itd.

Zasada działania stablecoinów opartych o kryptowaluty polega na blokowaniu kryptowaluty na specjalnym smart kontrakcie, który automatycznie emituje token w postaci stablecoina. Można go oczywiście odzyskać, odwracając transakcję, ale obarczona jest ona niewielkim kosztem – marżą pozwalającą na funkcjonowanie stablecoinów.

Stablecoiny algorytmiczne

Są jeszcze stablecoiny algorytmiczne, które nie są powiązane wprost z żadną walutą tradycyjną, ani kryptowalutą. Ich podażą zarządzają smart kontrakty, robiąc to podobnie jak banki centralne. A raczej podobnie, jak banki centralne powinny to robić, by polityka pieniężna miała realne, a nie uznaniowe podstawy…

W tym przypadku smart kontrakty zmniejszają podaż tokenów, gdy ich cena spada, albo zwiększają, gdy rośnie – by zachować ją na tym samym poziomie, co waluta im odpowiadająca. W obiegu nie ma jednak cały czas tej samej liczby tokenów, odpowiadającej złożonej w depozycie tradycyjnej walucie.

Gdzie stosuje się stablecoiny

Najbardziej znane stablecoiny to: USD Tether (USDT), True USD (TUSD), Paxos Standard (PAX), USD Coin (USDC) i Binance USD (BUSD). Używa się ich przede wszystkim w miejscach, gdzie rynek tradycyjny przenika się ze światem kryptowalut. W stablecoinach można też utrzymywać swoje oszczędności, jeśli np. planujemy zainwestować je na rynku kryptowalut i chcemy być na to gotowi, a jednocześnie oceniamy, że na razie ryzyko jest zbyt duże.

Stablecoiny są też powszechnie używane przez giełdy kryptowalut w celu dopasowania swoich notowań i zabezpieczenia przed nagłymi skokami ceny, wywołanymi nadmiernym popytem lub podażą.

Jest to więc pierwsza bezpieczna przystań w świecie kryptowalut zarówno dla inwestorów indywidualnych, jak i instytucjonalnych.

Co o tym sądzisz?
Lubię
22%
Interesujące
78%
Heh...
0%
Szok!
0%
Nie lubię
0%
Szkoda
0%
O Autorze
Michał Sielski
Zawodowy dziennikarz od ponad 20 lat. Pracował m.in. w Gazecie Wyborczej, ostatnio związany z największym portalem regionalnym - Trojmiasto.pl. Na rynku finansowym obecny od 18 lat, zaczynał na GPW, gdy na rynek dopiero trafiały akcje PKN Orlen, TP SA. Ostatnio inwestycyjnie skupiony wyłącznie na rynku Forex. Prywatnie skoczek spadochronowy, miłośnik polskich gór oraz mistrz Polski w karate.