Aktualności
Teraz czytasz
Na szczytach inflacji i zwrotu kapitału w stronę surowców
0

Na szczytach inflacji i zwrotu kapitału w stronę surowców

utworzył Daniel Kostecki3 marca 2022

Od początku roku ropa naftowa WTI podrożała o 53 proc., ropa Brent zaś o 52 proc., a gaz w USA o 30 proc. Tak istotne podwyżki cen głównych surowców energetycznych przekładają się na ogromny wzrost inflacji, która mogła osiągnąć szczyty w I kw. br. Bez zmiany sytuacji geopolitycznej może utrzymywać się jeszcze długo.

Kontrakty terminowe na ropę WTI przedłużyły w czwartek swój rajd powyżej 115 USD za baryłkę, czyli do najwyższego poziomu od 2008 r. Inwazja Rosji na Ukrainę i nakładane na agresora sankcje mogą powodować obawy o zakłócenia dostaw surowca, którego Rosja jest jednym z głównych światowych producentów. To z kolei może prowadzić do podwyżek cen.

OPEC+ z Rosją w składzie nie zmienia planu 

W środę USA nałożyły na rosyjski sektor rafineryjny nowe ograniczenia eksportu, a na Białoruś, jako sprzymierzeńca Rosji w agresji na Ukrainę, nowe restrykcje eksportowe. Do tej pory jednak Stany Zjednoczone nie atakowały rosyjskiego eksportu ropy i gazu w związku z obawami o ceny energii. Zapasy ropy naftowej w USA nadal się zmniejszają. Rezerwy w hubie naftowym Cushing w Oklahomie spadły do najniższego poziomu od 2018 roku.

OPEC+, do którego należy również Rosja, nie zdecydował się na nadzwyczajne działanie i wczoraj podtrzymał plan zwiększenia wydobycia o 400 tys. baryłek dziennie w kwietniu.

Kapitał żegna akcje, wita surowce

Jak podaje fundusz PIMCO jedynym sposobem uchronienia się przed inflacją, jest rozważenie posiadania w inwestorskim portfolio czynników, które inflację powodują, a więc surowców energetycznych.

Dość dobrze widoczny może być zwrot w relacji akcje – surowce. Iloraz indeksu GSCI (indeks surowcowy Goldman Sachs) do S&P 500 zdaje się szybko rosnąć. To może wskazywać na przepływ kapitału z akcji w stronę surowców energetycznych. Możemy być w środku nowego cyklu na rynku towarowym.

Co o tym sądzisz?
Lubię
0%
Interesujące
0%
Heh...
0%
Szok!
0%
Nie lubię
0%
Szkoda
0%
O Autorze
Daniel Kostecki
Główny Analityk CMC Markets Polska. Prywatnie na rynku kapitałowym od 2007 roku, a na rynku Forex od 2010 r.