Literatura
Teraz czytasz
„Inwestowanie indeksowe. Instrumenty finansowe typu ETN i ETC” [Recenzja]
0

„Inwestowanie indeksowe. Instrumenty finansowe typu ETN i ETC” [Recenzja]

utworzył Michał Sielski8 lutego 2024

Na każdym rynku jest tak samo – najwięcej zarabiają ci, którzy jako pierwsi zauważą i zrozumieją jego potencjał, a do tego będą potrafili go wykorzystać. ETN i ETC są w Polsce praktycznie nieznane i w naszym kraju dopiero raczkują. Czy to dobry moment, żeby w nie zainwestować? Na pewno warto przeczytać książkę Tomasza Miziołka, z której dowiecie się na ten temat dosłownie wszystkiego.

Świadomy inwestor doskonale wie czym są fundusze ETF. Zdaje sobie sprawę, że może inwestować w szeroki indeks niemal każdej giełdy, a także w ETF-y, które skupiają się na konkretnej branży. Nie musi sam dobierać spółek, ważyć portfela i przeliczać czy powinien dokonać rebalansu, bo spółka X podrożała w tydzień o 50%, a spółka Y potaniała o 30%. To wszystko robią za niego zarządzający funduszem, a raczej automaty, których działania zarządzający jedynie doglądają. Pozwala to na praktycznie pasywną inwestycję, którą obecnie można zapewnić sobie nawet w formie stałego zlecenia przelewu określonego dnia każdego miesiąca.

Książka dobra, ale trudna

Ale na rynku finansowym pojawili się już młodsi bracia ETF – instrumenty typu ETN i ETC. To właśnie o nich pisze Tomasz Miziołek i trzeba autorowi oddać, że wiedzę na ten temat ma przeogromną.

Z jednej strony nie trzeba już czytać nic więcej, bo nigdzie czegoś nowego się w tym temacie się nie dowiemy. Ale z drugiej – mniej obeznanych z tematem inwestycji w tego typu instrumenty finansowe, może przytłoczyć forma książki, jak choćby liczba i długość niektórych przypisów, przez co czyta się ją ciężej. Oczywiście można zrozumieć autora, który chciał wyczerpać temat, ale w nowym wydaniu sporą część z nich można spokojnie upakować w treści rozdziałów, a część zwyczajnie pominąć.

ETN to nie ETF

Mimo tego, książka jest sporą pigułą wiedzy dla wszystkich, którzy chcą jako pierwsi wejść na rynek ETN i ETC. Nieco podobny do ETF, ale dający większe możliwości zarobku, przy większym ryzyku.

Instrumenty ETN i ETC nie muszą bowiem spełniać limitów inwestycyjnych. To emitujące je banki czy instytucje finansowe decydują jak budują koszyk inwestycyjny i mogą nawet zdecydować się wyłącznie na jeden walor, np. kryptowalutę czy spółkę, którą kupują przy użyciu dźwigni finansowej. Można więc na nich zarobić znacznie więcej niż na ETF, ale ryzyko też jest większe.

Tomasz Miziołek nie tylko opisuje techniczną różnicę pomiędzy tymi instrumentami, ale też przedstawia je od strony praktycznej. Dokładnie analizuje instrumenty typu ETN i ETC, które są już notowane na Giełdzie Papierów Wartościowych w Warszawie, dzięki czemu sami możemy przekonać się o dwóch rzeczach: jak szybko rośnie ten rynek, ale też o tym, jak wiele potencjału jeszcze przed nim.

Zanim jednak na dobre zaczniemy inwestować w ETN i ETC, z pewnością warto przeczytać jak to robić i nauczyć się tego na błędach innych. Książka „Inwestowanie indeksowe” będzie do tego najlepszym uniwersytetem.


O autorze

tomasz miziołekTomasz Miziołek jest profesorem Uniwersytetu Łódzkiego w Katedrze Finansów i Inwestycji Międzynarodowych. W ciągu 25 lat kariery prowadził szkolenia i seminaria z zakresu funkcjonowania funduszy inwestycyjnych i funduszy ETF w Polsce i na świecie. Jest założycielem i redaktorem naczelny serwisu etf.com.pl, który od 2009 roku rzetelnie opisuje tajniki inwestowania indeksowego. Zasiada w radzie nadzorczej Beta Securities Poland S.A, Komitecie Nadzorczego Wskaźników Referencyjnych Rynku Kapitałowego przy GPW Benchmark S.A.

Prowadzi badania dotyczące funkcjonowania instytucji wspólnego inwestowania na krajowym i międzynarodowym rynku finansowym, w szczególności funduszy inwestycyjnych i funduszy ETF, a także inwestowania indeksowego.

Jest auotrem i współautorem książek: „Pasywne zarządzanie portfelem inwestycyjnym – indeksowe fundusze inwestycyjne i fundusze ETF”, „Rynek funduszy inwestycyjnych w Polsce” i „International Equity Exchange-Traded Funds”.


Gdzie kupić

Książka do nabycia w księgarni Maklerska.pl w cenie 99 zł.

Dla wszystkich naszych klubowiczów przygotowaliśmy rabat w wysokości -5% na zakup tej książki. Już niebawem na łamach naszej strony pojawi się recenzja książki oraz konkurs, w którym będzie można wygrać dwa egzemplarze.

Dołącz do Forex Club i skorzystaj z -5% rabatu na zakupy w księgarni Maklerska.pl.

Co o tym sądzisz?
Lubię
33%
Interesujące
67%
Heh...
0%
Szok!
0%
Nie lubię
0%
Szkoda
0%
O Autorze
Michał Sielski
Zawodowy dziennikarz od ponad 20 lat. Pracował m.in. w Gazecie Wyborczej, ostatnio związany z największym portalem regionalnym - Trojmiasto.pl. Na rynku finansowym obecny od 18 lat, zaczynał na GPW, gdy na rynek dopiero trafiały akcje PKN Orlen, TP SA. Ostatnio inwestycyjnie skupiony wyłącznie na rynku Forex. Prywatnie skoczek spadochronowy, miłośnik polskich gór oraz mistrz Polski w karate.