Edukacja
Teraz czytasz
Altcoiny w 2024 roku: Analiza krajobrazu rynku kryptowalut
0

Altcoiny w 2024 roku: Analiza krajobrazu rynku kryptowalut

utworzył Antoni Należyty13 września 2024

Bessa roku 2022 i 2023  była bardzo dotkliwa. Jednak wraz ze wzrostem optymizmu na rynku od połowy 2023 roku, inwestycje w altcoiny (ang. alternative coins, alternatywne kryptowaluty), czyli wszystkie kryptowaluty inne niż Bitcoin, zyskały na popularności.

Od pierwszych dni, gdy Ethereum wprowadziło możliwość tworzenia zdecentralizowanych aplikacji (ang. decentralized applications, Dapps) przy użyciu smart kontraktów, altcoiny ewoluowały, tworząc nowe sektory i możliwości rozwoju dla całego rynku kryptowalut. Był to także początek ogromnego wzrostu możliwości inwestycyjnych dla entuzjastów tego rynku.

Celem niniejszego artykułu jest analiza rynku altcoinów w 2024 roku – jego obecnego stanu, kluczowych trendów, liderów rynku oraz prognoz na przyszłość.

Rynek Kryptowalut w 2024 roku

Od dołka w końcówce roku 2022, rynek kryptowalut przeżywa intensywną fazę rozwoju, pomimo zmiennej koniunktury. Obecnie wskaźnik Bitcoin Dominance, pokazujący udział BTC w całkowitej kapitalizacji rynku kryptowalut, jest na poziomie 56%. Oznacza to, że „król kryptowalut” jak na razie pozostaje dominujący względem reszty rynku. Co więcej, spośród wszystkich kryptowalut obecnych na rynku w hossie roku 2021, tylko Bitcoin osiągnął dotychczas nową najwyższą cenę historyczną (ang. ATH, all-time high).

btc dominacja

Wskaźnik Bitcoin Dominance informujący o tym, jaką część łącznej wartości wszystkich kryptowalut na rynku stanowi BTC. Źródło: TradingView.com

Jednym z kluczowych wydarzeń na początku 2024 roku była akceptacja spot ETF-ów na BTC, co wpłynęło pozytywnie na cały rynek, zwiększając nie tylko zainteresowanie inwestorów instytucjonalnych, ale także ogólne zainteresowanie inwestorów na całym świecie. Późniejsza akceptacja spot ETF-ów na ETH, choć równie przełomowa, miała już miejsce podczas korekty rynkowej, co może tłumaczyć zdecydowanie mniejsze wpływy netto do tych funduszy i ogólne mniejsze nimi zainteresowanie.

Makroekonomiczne tło również odgrywa istotną rolę. Tradycyjne rynki, takie jak S&P500 i NASDAQ, odnotowały znaczne wzrosty po spadkach z 2022 roku. Dodatkowo, wypuszczenie ChatGPT przez OpenAI w listopadzie 2022 roku zapoczątkowało boom na inwestycje w sektorze technologii sztucznej inteligencji, co z kolei wpłynęło na wzrost zainteresowania kryptowalutami i projektami blockchain związanymi z AI.

Warto natomiast zwrócić uwagę, że od marca 2024 na rynku kryptowalut trwa korekta. Która dla altcoinów jest szczególnie dotkliwa.

altcoiny 2024

Całkowita kapitalizacja rynku altcoinów. Źródło: TradingView.com

Najważniejsze Trendy na Rynku Altcoinów

Na przestrzeni czasu, na rynku kryptowalut wyodrębniły się sektory, w ramach których można klasyfikować różne altcoiny. Najpopularniejszymi z nich (bez określonej kolejności) są obecnie:

  1. DeFi (ang. Decentralized Finance, DeFi) – sektor DeFi, który ma na celu  zrewolucjonizowanie tradycyjnych finansów, oferuje usługi finansowe bez pośredników oraz zaopatruje istotną część rynku kryptowalutowego w rozwiązania finansowe, takie jak między innymi zdecentralizowane giełdy czy rynki pożyczek.
  2. NFT (ang. Non-Fungible Tokens) – mania NFT roku 2021 z pewnością była powodem, dla którego sektor NFT został dotknięty najdotkliwszymi spadkami w roku 2022. Mimo to NFTs wciąż posiadają swoją niszę, zwłaszcza w sektorach związanych z gamingiem i sztuką. Oprócz tego można dla nich znaleźć dużo zastosowań w ramach tokenizacji.
  3. Crypto Gaming – temat gier wykorzystujących blockchain miał swoje początki już w hossie roku 2017, jednak największą popularność zyskał w roku 2021, głównie za sprawą takich projektów jak Axie Infinity czy The Sandbox. Swego czasu przyciągały one miliony użytkowników, oferując możliwość zarabiania w trakcie grania. Czy jednak powstanie projekt/gra wykorzystująca rozwiązania z rynku kryptowalut, która nie będzie aż tak zależna od panującej na nim koniunktury?
  4. RWA (ang. Real World Assets) i tokenizacja aktywów – rośnie popularność projektów zajmujących się tokenizacją aktywów fizycznych i finansowych, takich jak nieruchomości czy akcje. Real World Assets stają się pomostem między tradycyjnymi rynkami a światem kryptowalut.
  5. Memecoiny – chociaż memecoiny wydają się być jedynie spekulacyjną (złośliwi powiedzą, że hazardem 😉 ), to jednak kryptowaluty z tego sektora okazały się być jednymi z dających najwięcej zarobić w hossie roku 2021. Również na przełomie roku 2023/24 projekty z tego sektora znajdują się wśród liderów wzrostów.
  6. Crypto x AI – integracja kryptowalut i sztucznej inteligencji to nowy trend, który zyskuje na znaczeniu. Połączenie dwóch z najbardziej przełomowych technologii ostatnich lat jest potrzebne, a może również okazać się lukratywne inwestycyjnie. W ostatnim trendzie wzrostowym, sektor ten cechował się dużą siłą relatywną.

Liderzy Rynku Altcoinów

Do czasu marcowej korekty (która trwa do dnia dzisiejszego), kilka altcoinów wyróżniało się szczególnie silnymi wzrostami. Oto lista dziesięciu liderów rynku (bez określonej kolejności w kontekście wypracowanej stopy zwrotu):

  1. WIF, dogwifhat (Sektor:Memecoiny)
  2. PEPE, pepe (Sektor: Memecoiny)
  3. BOME, book of meme (Sektor: Memecoiny)
  4. MOG, mog coin (Sektor: Memecoiny)
  5. RNDR, render network (Sektor: Sztuczna inteligencja, AI)
  6. TAO, bittensor (Sektor: Sztuczna inteligencja, AI)
  7. FET, Artificial Superintelligence Alliance (Sektor: Sztuczna inteligencja, AI)
  8. SOL, solana (Sektor: Infrastruktura blockchain, Layer 1)
  9. KAS, kaspa (Sektor: Infrastruktura blockchain)
  10. BEAM, beam (Sektor: Crypto Gaming)

Przykładowe wykresy trzech z wyżej wymienionych kryptowalut, $SOL, $TAO oraz  $PEPE:

ALT24 - pepe

Wykres kryptowaluty PEPE/USD, interwał W1. Źródło: TradingView.com

 

ALT24 - SOL

Wykres kryptowaluty SOL/USD, interwał W1. Źródło: TradingView.com

 

ALT2024 - TAO

Wykres kryptowaluty TAO/USD, interwał W1. Źródło: TradingView.com

Powyższa lista nie jest wyczerpująca, zawiera ona jedynie 10 nazw kryptowalut, które wykazywały się we wspomnianym okresie ponadprzeciętnie dużymi wzrostami. Takich przykładów można byłoby z pewnością wymienić jeszcze kilka.

Warto w tym miejscu podkreślić, że historyczna stopa zwrotu nie gwarantuje przyszłych wyników. Oznacza to również, że jeśli dana kryptowaluta lub sektor na rynku kryptowalut cieszył się wyjątkowym zainteresowaniem inwestorów w przeszłości, to w przyszłości nie musi on koniecznie być tak samo popularny.

Inwestowanie w Altcoiny w 2024 – ryzyka

Inwestycje w altcoiny mogą być ponadprzeciętnie opłacalne ale wiąże się z tym także szereg ryzyk. Są to przede wszystkim:

  1. Zmienność – Altcoiny są znane ze swojej wysokiej zmienności. Nagłe zmiany cen mogą prowadzić do znacznych strat, szczególnie dla niedoświadczonych inwestorów.
  2. Oszustwa i hacki – Kryptowaluty przyciągają oszustów, a ataki na platformy kryptowalutowe i giełdy są częste. Inwestorzy muszą być ostrożni, aby unikać projektów o wątpliwej reputacji.
  3. Ryzyko regulacyjne – Regulacje w różnych krajach mogą wpłynąć na funkcjonowanie altcoinów, ograniczając ich dostępność lub zmieniając przykładowo warunki gry na rynku.
  4. Inne ryzyka inwestycyjne – na przykład długoterminowe inwestycje w niektóre projekty mogą okazać się nietrafione, a duża ich część już nigdy nie wraca do wycen z hossy, lub po kilku latach w ogóle przestaje się rozwijać/funkcjonować.

Przyszłość Altcoinów

Przyszłość rynku altcoinów, podobnie jak całego ryneku kryptowalut, jest w dużej mierze zależna od ogólnego sentymentu na rynkach finansowych. W czasach trendu wzrostowego, kryptowaluty te potrafią osiągąć ogromne stopy zwrotu, ale podobnie ogromne spadki potrafią one zanotować, gdy rynek się ochładza.

Warto również wspomnieć o regulacjach MiCA, które w życie mają wejść w roku 2025, a wokół których istnieje wiele niepewności co do tego, czy są one stworzone, aby pomóc rozwijać się rynkowi kryptowalut w Europie, czy raczaj, aby go zdusić. Na myśl od razu przychodzi sprawa zakazu posiadania, kopania i użytkowania kryptowalut w Chinach z 2021 roku. Początkowo była to informacja bardzo negatywnie odebrana przez rynek, jednak końcowo bardzo dobrze, i relatywnie szybko,  zaadaptował się on do nowych realiów. W kontekście regulacji MiCA, nawet jeśli ostatecznie okażą się one netto-negatywne dla rynku kryptowalut, to można mieć nadzieję, że ostatecznie znajdzie on sposób na adaptację i rozwój.

Rynek altcoinów to również rynek nowych technologii. Wielu rozwiązań, w które zainwestować można na rynku kryptowalut, nie znajdziemy na żadnym innym rynku na świecie, zarówno publicznym jak i prywatnym. Przeważnie więc, dobry czas na inwestycję w nowoczesne technologie, powinien również być dobrym czasem na inwestycję w altcoiny (oczywiście mowa o całym rynku, a nie o poszczególnych projektach).

Podsumowanie

Rynek altcoinów w 2024 roku jest dynamiczny, pełen innowacji, ale także wyzwań. Projekty z sektora DeFi, NFT, gamingowego, a także takie innowacje jak RWA czy AI, zyskują na popularności i zdaje się, że stanowią fundament przyszłego rozwoju kryptowalut. Jednakże inwestorzy muszą być również świadomi ryzyk związanych z tymi aktywami.

Dla inwestorów i entuzjastów kryptowalut kluczowe jest śledzenie trendów, ciągła edukacja i ostrożne podejście do nowych inwestycji, aby skutecznie poruszać się po tym zmiennym rynku.

Co o tym sądzisz?
Lubię
0%
Interesujące
100%
Heh...
0%
Szok!
0%
Nie lubię
0%
Szkoda
0%
O Autorze
Antoni Należyty
Na co dzień uczestnik rynku funduszy inwestycyjnych, prywatnie trader z kilkuletnim doświadczeniem w handlu, głównie na rynkach nowych technologii - Crypto, NASDAQ.