Akcje
Teraz czytasz
ChatGPT-4o: czy może być przydatny dla inwestora? [Poradnik]
2

ChatGPT-4o: czy może być przydatny dla inwestora? [Poradnik]

utworzył Forex Club21 maja 2024

Od kilku kwartałów zmiany w świecie gwałtownie przyspieszają. Co ważne, rozwój sztucznej inteligencji przyspieszył w ciągu ostatnich dwóch dekad. Jednak przez większość czasu rewolucja w algorytmice była ukryta w lepiej działających aplikacjach, rekomendacjach itp.

Dzięki rozwojowi takich programów jak ChatGPT ludzie mogli w namacalny sposób zobaczyć, jak zaawansowane algorytmy działają. Już pierwsze wersje rozwiązań były dla wielu szokiem. Jednak krótko po debiucie pojawili się sceptycy, którzy uwypuklali błędy (szczególnie w matematyce), czy nieścisłości w informacjach podawanych przez tego typu urządzenia. Jednak z każdym kolejnym kwartałem zaczęły pojawiać się rozwiązania, które udowadniały, że postęp jest bardzo szybki. Niedawno zadebiutowała wersja ChatGPT-4o, której prezentacja stała się viralem na mediach społecznościowych. Możliwości, jakie zaprezentował ten model czatu, może budzić uznanie. Jednak czy jest rzeczywiście lepszy od poprzednich wersji? Czy stanowi ona skuteczne narzędzie w rękach inwestora? Sprawdzamy!

ChatGPT-4o: AI a potrzeby inwestorów

Przede wszystkim informacje, jakie posiada ChatGPT-4o są nowsze od zwykłej 4. Po drugie łatwiej mu wstawiać linki do źródeł z których zaczerpnął informację. Jeśli potrzebujesz linku do najnowszego raportu kwartalnego spółki, śmiało możesz poprosić o to ChatGPT, bez konieczności wyszukiwania potrzebnych informacji na własną rękę. Warto czasem poprosić o źródła ciekawych raportów. Dzięki ChatGPT możemy dowiedzieć się np. o ciekawym raporcie na temat spółki Allegro, jaką czat znalazł na niemieckiej stronie internetowej.

Jednak jeśli chodzi o wyciąganie wniosków z raportów finansowych, to wciąż obecny model ma problemy z analizą danych. Przykładowo dorzuciliśmy link do raportu za I Q 2024 roku spółki Amazon. Następnie padła prośba o podanie, jaka jest marża operacyjna segmentu AWS w I Q 2023 i 2024 roku. ChatGPT szybko policzył:

00 zapytanie chatgpt-4o

Źródło: OpenAI

Wydaje się, że to genialne rozwiązanie. Wystarczy wkleić link i analiza wyników finansowych będzie błyskawiczna. Problemem jednak jest to, że dane są nieprawdziwe. Chat GPT wziął błędne liczby, co spowodowało, że mimo zastosowania odpowiedniego wzoru, wynik był niezgodny z prawdą. Dopiero po naprowadzeniu Chat wyliczył właściwe dane.

01 chatgpt 4

Źródło: OpenAI

Twórcy nowego modelu czata chwalą się multimodalnością ChatGPT-4o. Ma możliwość do generowania nie tylko tekstu, ale także obrazu. Model ma możliwość interpretowania wizualnych danych i dostarczania odpowiedzi.

Poprosiliśmy czat, aby do poprzednio wyliczonego wskaźnika (już prawidłowego) stworzył wykres kolumnowy opisujący osiągniętą marżę operacyjną.

02 chat gpt 4o

Źródło: OpenAI

Istnieje również możliwość pobrania kodu w Python, który tworzy wspomniany wykres. Jak widać, obecnie jeśli używasz kodowania w podstawowym poziomie, już nie potrzebujesz samemu pisać linijek kodu.

Spróbowaliśmy poprosić czat o znalezienie spółek o określonym profilu działalności. Co ważne, można zobaczyć z jakich źródeł ChatGPT korzystał, aby pozyskać odpowiednie informacje.

03 ai inwestowanie chat gpt

Źródło: OpenAI

Linki są z pewnością bardzo interesujące. Niestety, wyniki operacyjne jakie podała spółka różniły się od rzeczywistości. Odbyliśmy długą rozmowę z ChatGPT na temat spółki Coca-Cola. Niestety, czat nie był w stanie poinformować nas o tym z konkretnie której strony wziął błędne informacje. Tak więc nie jest to jeszcze narzędzie, któremu można zaufać podczas analizy sprawozdań finansowych.

04 open ai chatgpt

Źródło: OpenAI

Kilka niedociągnięć jest…

Sprawdza się natomiast jako sposób na edukację początkującego inwestora. Tylko warto zaznaczyć, że nadal model popełnia proste błędy interpretacyjne. Jako przykład podamy naszą rozmowę na temat ROE.

Na początku spytaliśmy się jak obliczyć wskaźnik ROE. Czat nie miał najmniejszego problemu z wyjaśnieniem czym jest wspomniana miara oraz jak ją obliczyć.

05 zaytanie chatgpt

Źródło: OpenAI

Postanowiliśmy jednak, że zadamy podchwytliwe pytanie odnośnie rentowności kapitału własnego. Kolejne pytanie dotyczyło czy firma może mieć ujemny ROE i być zyskowną (nasza opinia: może). Chat-GPT4o był na początku innego zdania:

06 chatgpt 4o

Źródło: OpenAI

Warto zobaczyć na ostatnie zdanie czatu:

“Jedynym przypadkiem, gdy ROE może być ujemny, jest sytuacja, gdy zysk netto jest ujemny, co oznacza, że firma poniosła straty.”.

Według nas taka informacja jest nieścisła. Przecież spółka może mieć dodatni zysk netto i ujemne ROE z powodu ujemnego kapitału własnego. Nie jest to przykład hipotetyczny. McDonald’s jest przykładem takiej firmy, która w swojej historii miała okres kiedy mimo zysków netto miała ujemne ROE.

Warto zauważyć, że w sekcji “możliwe nieporozumienia” jest informacja o tym, że ROE może być ujemne kiedy kapitał własny jest ujemny. Jednak model jeszcze się trochę gubi w interpretacji. Same ujemne kapitały własne nie muszą oznaczać zbyt dużego zadłużenia. Mogą być celową inżynierią finansową, w której spółka skupuje akcje własne, ponieważ ROI takiej inwestycji, jest większy niż koszt kapitału obcego (w sytuacji ujemnych stóp procentowych). Takie działanie powoduje wzrost poziomu zysku netto na akcje, co może pomóc kursowi akcji. Z takiej strategii korzystał właśnie McDonald’s.

07 ai trading

Źródło: OpenAI

Jak widać, czat raczej błędnie interpretuje możliwość istnienia ujemnego ROE przy zyskach firm. Chat-GPT4o wie o tym, że może być sytuacja kiedy zysk i ujemne ROE występuje jednocześnie, ale w podsumowaniu czat wyraźnie stwierdza “Firma nie może mieć dodatnich zysków netto i jednocześnie ujemnego ROE”.

Postanowiliśmy pomęczyć czat w sprawie ujemnego ROE. Kolejna prośba dotyczyła ujemnego ROE i przykładu spółki z S&P 500, w której taka sytuacja miała miejsce. Chat-GPT dobrze wskazał spółkę: McDonald’s. Jednak wskazał błędnie lata. Nie miało to miejsce między 2015 a 2017, ale trwało od 2016 do teraz.

08 wnioski czat ai

Źródło: OpenAI

Ocena nowego Chat-GPT4o

Dla inwestorów nowy czat to z pewnością lepsza interakcja, ale nadal jest sporo do poprawy. Szczególnie dotyczy to wyszukiwania kluczowych informacji w raportach finansowych. Na razie fundamentalny inwestor jest “skazany” na własne siły. Jednak można wyobrazić sobie, że za kilka lat takie narzędzia będą umieć dokładnie przeanalizować raport kwartalny i wyszczególnić fragmenty, które powinny zainteresować inwestora.

To w czym nowy czat może pomóc, to tłumaczenie raportów zagranicznych spółek, które nie publikują ich w języku angielskim. To pozwoli zainwestować w małe spółki z różnych krajów od Europy, przez Azję, po Amerykę Łacińską. Dla lubiących dywersyfikację geograficzną i inwestowanie na własną rękę taki Chat-GPT4o z pewnością będzie pomocny.

Wpływ AI na przyszłość

Mimo niedociągnięć, czaty wskazały, że w wielu obszarach ludzie za kilka lat nie będą potrzebni. Świetnym przykładem mogą być szkoły językowe, które na skutek rozwoju narzędzi do edukacji i tłumaczeń stracą część klientów. Kolejną branżą, jaką może dotknąć rozwój nowych czatów będą korepetycje. W kolejnych latach można sobie wyobrazić, że uczniowie będą mogli wykupić płatną subskrypcję, gdzie wirtualny nauczyciel będzie mógł w spokojny sposób wytłumaczyć wszystkie zagadnienia. Problem ze znalezieniem zatrudnienia będą mieli początkujący programiści, dziennikarze, analitycy i pracownicy biurowi oraz kasjerzy. Wraz z rozwojem AI najprawdopodobniej przyspieszeniu może ulec rozwój automatyki. To z kolei może przyczynić się do automatyzacji produkcji i magazynowania. To spowoduje, że redukcja zatrudnienia dotyczyć będzie także “niebieskich kołnierzyków” (pracowników produkcyjnych czy magazynierów). Automatyzacja może doprowadzić do “reindustrializacji Zachodu”, jednak potrzebna do tego będzie tania energia. Europa ze swoją polityką “drogiej energii” raczej nie będzie w awangardzie reindustrializacji napędzanej automatyką.

Z drugiej strony AI to nie tylko zagrożenia, ale także szanse. Nowe rozwiązania analityczne spowodują lepsze zarządzanie zapasami, co pozwoli obniżyć ceny za produkty. Co więcej, poprawa autonomiczności w pojazdach przyczyni się do obniżenia kosztów transportu (z drugiej strony należy spodziewać się spadku zatrudnienia w sektorze transportowym). Optymalizowanie tras przy pomocy sztucznej inteligencji, albo zaawansowanych algorytmów przyczyni się do szybszego i tańszego transportu towarów. Wzrost produktywności powinien spowodować, że wiele firm poprawi swoją marżę, co przyczyni się do wzrostu zysków. Zatem może pojawić się kolejna “wielka, pokoleniowa hossa”. To z kolei może doprowadzić do jeszcze większej dysproporcji w majątkach między najbogatszymi a najbiedniejszymi.

Jaki ETF na rozwój AI?

Oczywiście, ekspozycję na Chat-GPT4o można uzyskać poprzez inwestycje w akcje Microsoft. Problemem jest jednak to, że nie jest to spółka typu “pure player”. Z tego powodu inwestując w akcje tej spółki uzyskamy ekspozycje jeszcze np. na rynek oprogramowania (słynny MS Office) czy rynek chmury. Jeśli wolisz zainwestować swoje środki w spółki działające na rynku robotyki i sztucznej inteligencji, to jest dostępnych sporo ETF-ów. Wśród nich można wymienić:

 • Global X Robotics & Artificial Intelligence ETF (BOTZ),
 • ARK Autonomous Technology & Robotics ETF (ARKQ),
 • iShares Robotics and Artificial Intelligence Multisector ETF (IRBO),
 • First Trust Nasdaq Artificial Intelligence and Robotics ETF (ROBT),
 • WisdomTree Artificial Intelligence UCITS ETF (WTAI).

Global X Robotics & Artificial Intelligence ETF (BOTZ)

Wspomniany ETF daje ekspozycję na spółki, które mogą być beneficjentami wzrostu wykorzystania robotyki i sztucznej inteligencji. Wśród branż w których działają spółki można wymienić robotykę przemysłową, roboty nieprzemysłowe, maszyny automatyzujące czy autonomiczne samochody. Wspomniany ETF ma ekspozycje głównie na amerykańskie (44%) i japońskie (34%) spółki. Wśród największych komponentów ETF-u można wymienić NVIDIA (9,4%), ABB (9,1%), Intuitive Surgical (8,2%). Produkt jest bardzo popularny wśród inwestorów, nic dziwnego, że aktywa pod zarządzaniem funduszu wynoszą 2,8 mld$. Nie jest to tani produkt, ponieważ roczny koszt zarządzania wynosi 0,68%. Średnioroczna stopa zwrotu od momentu założenia ETF-u (2016 rok) wynosi około 10,1%.

ARK Autonomous Technology & Robotics ETF (ARKQ)

Wspomniany ETF inwestuje w spółki, które mogą odnieść korzyść na rozwoju sztucznej inteligencji i automatyzacji pracy ludzkiej. Wspomniany ETF inwestuje w naprawdę szerokie spektrum spółek. Wśród sektorów można wymienić: automatyzacja transportu, robotyka, automatyka, drukowanie 3D, magazynowanie energii, eksploracja kosmosu. Brzmi bardzo technologicznie. Warto jednak spojrzeć nieco głębiej i zobaczyć jakie jest top 5 najważniejszych spółek wchodzących w skład ETF-u. Są to:

 • Tesla – 10,6%
 • Teradyne – 9,6%
 • Kratos – 9,1%
 • UIPatch – 6,9%
 • Iridium – 6,7%

Sam ETF został założony w 2014 roku i od tego momentu osiągnął średnioroczną stopę zwrotu na poziomie około 12,0%. Jest to sporo jeśli weźmie się pod uwagę, że roczna opłata za zarządzanie wynosi około 0,75% rocznie. Obecnie ETF ma zgromadzone około 880 mln$ aktywów pod zarządzaniem.

iShares Robotics and Artificial Intelligence Multisector ETF (IRBO)

Jest to rozwiązanie od firmy Blackrock. ETF również daje ekspozycję na spółki działające i będące beneficjentami dynamicznego rozwoju robtyki, automatyzacji oraz sztucznej inteligencji. Widać to po strukturze aktywów, gdzie wśród 5 największych pozycji są takie spółki jak:

 • Microstrategy – 2,5%
 • NVIDIA – 1,8%
 • ARM Holdings – 1,6%
 • Spotify – 1,5%
 • Matterport – 1,5%

Jak widać, konstrukcja 5 największych pozycji jest dosyć ciekawa. Szczególne zdziwienie może budzić Spotify (aplikacja do odsłuchiwania muzyki i podcastów). Z kolei ciekawą firmą jest z pewnością Matterport, który chce automatyzować sposób zarządzania nieruchomościami. Oprócz tego działa jako dostawca wysokiej jakości kamer (4K). Benchmarkiem dla IRBO jest indeks NYSE FactSet Global Robotics and Artificial Intelligence.

Brokerzy Forex oferujący ETF i akcje

Jak inwestować w ChatGPT lub sztuczną inteligencję? Oczywiście najprostszą opcją jest zakup samych akcji, ale dla osób, które chcą dobrze zdywersyfikować i zbilansować swój portfel lepszym wyborem będzie inwestowanie całe ETF-y (m.in. wspomniane wyżej). Coraz większa liczba brokerów forexowych posiada całkiem bogatą ofertę akcyjną, ETF oraz CFD na te instrumenty. Dla przykładu na XTB znajdziemy na dzień dzisiejszy ponad 3500 spółek i 400 ETF-ów, a Saxo Bank aż 19 000 akcji i ok. 3000 ETF-ów.

Broker xtb 2 saxo bank logo male etoro
Kraj Polska Dania Cypr
Ilość giełd w ofercie 16 giełd 37 giełd 21 giełd
Ilość akcji w ofercie ok. 3500 – akcje
ok. 2000 – CFD na akcje
19 000 – akcje
8 800 – CFD na akcje
3 175 – akcje
Ilość ETF w ofercie ok. 400 – ETF
ok. 170 – CFD na ETF
3000 – ETF
675 – CFD na ETF
323 – ETF
Prowizja 0% prowizji do 100 000 EUR obrotu / miesiąc wg cennika 0% prowizji*
Min. depozyt 0 zł
(zalecane min. 2000 zł lub 500 USD, EUR)
0 zł / 0 EUR /  0 USD 100 USD
Platforma xStation SaxoTrader Pro
Saxo Trader Go
Platforma eToro

*Zerowa prowizja oznacza, że podczas czynności nie została naliczona żadna opłata za pośrednictwo / transakcję. Jednak nadal mogą przynosić ogólne opłaty, takie jak opłaty za przewalutowanie w przypadku wpłat i efektów w walutach innych niż USD, opłaty za opłaty oraz (jeśli dotyczy) opłaty za brak aktywności. Obowiązuje również spread rynkowy, chociaż nie jest to „opłata” pobierana przez eToro.

76% rachunków inwestorów detalicznych traci pieniądze podczas handlu kontraktami CFD z tym dostawcą. Zastanów się, czy możesz sobie pozwolić na wysokie ryzyko utraty pieniędzy.

Niniejszy artykuł ma charakter wyłącznie informacyjny. Nie stanowi rekomendacji i nie ma na celu nikogo zachęcić do podejmowania jakichkolwiek działań inwestycyjnych. Pamiętaj, że każda inwestycja obarczona jest ryzykiem. Nie inwestuj środków, na których utratę nie możesz sobie pozwolić.
Co o tym sądzisz?
Lubię
0%
Interesujące
100%
Heh...
0%
Szok!
0%
Nie lubię
0%
Szkoda
0%
O Autorze
Forex Club
Forex Club jest jednym z największych i najstarszych polskich portali o tematyce inwestycyjnej - forex i narzędzi wykorzystywanych w tradingu. To autorski projekt zapoczątkowany w 2008 roku i rozpoznawalna marka ukierunkowana na rynek walutowy.