Literatura
Teraz czytasz
Al Brooks – Analiza Price Action. Odwroty [Recenzja]
1

Al Brooks – Analiza Price Action. Odwroty [Recenzja]

utworzył Michał Sielski17 lutego 2021

Analiza Price Action. Odwroty to ponad 600-stronicowa „cegła” Ala Brooksa, która już na wstępie selekcjonuje tych, którym wydaje się, że świetnym traderem zostaną, bo mają talent lub szczęście i czytać jej nie muszą, od tych, którzy wiedzą, że konieczna jest do tego ciężka praca. Nawet jeśli początkowo ogrom wiedzy przeraża, warto poświęcić na nią kilka wieczorów. Na pewno nie będzie to czas stracony.Książka napisana jest tak, że gdy tylko w naszej głowie pojawia się jakieś pytanie, w następnym akapicie znajdujemy na nie odpowiedź. To duża sztuka, która nie udaje się wielu autorom podręczników. Al Brooks tego dokonał, może dlatego, że bardziej jest traderem, niż szkoleniowcem. Już zresztą na początku tłumaczy swoje podejście: poczuł pustkę po tym, jak jego córki wyjechały na studia, a poświęcenie tysięcy godzin na napisanie książki wcześniej, nie miało sensu finansowego – oczywiście na książce tłumaczonej na wiele języków, bez wątpienia zarobił sporo, ale poświęcając ten czas rynkom, jego konto wzbogaciłoby się znacznie bardziej. 

Nowe terminy, przydatna wiedza

I nawet jeśli ktoś nie uwierzył, to z każdą stroną tej obowiązkowej książki dla entuzjastów metody „Price action”, ufamy autorowi coraz bardziej. Przekonuje nas bowiem wiedzą, często bardzo skondensowaną. Bo kto z ręką na sercu przyzna, że znał wszystkie stosowane w niej terminy, jak choćby „Formacja drutu kolczastego”, „Formacja zanikających schodów” czy „Ogolona świeca”?

Nie ma się jednak co przerażać, bo każdy znajdzie tu coś dla siebie. Są informacje, którymi nie wzgardzą profesjonalni traderzy, ale też zdania, które – przynajmniej teoretycznie – powinny otworzyć oczy początkującym. Jak choćby powtarzane w kilku miejscach stwierdzenie, że najwięcej zarabia się nie na nieustannej obecności na rynku i otwieraniu niezliczonej ilości transakcji, a na starannej selekcji i wybieraniu tych, które mają najlepszy stosunek zysku do ryzyka. Niby banał, ale jakże często pomijany. 

Analiza techniczna jako królowa nauk

Na szczęście nie kończy się tylko na słowach, bo są konkretne wskazania, jak rozpoznać tytułowe odwroty i wyciągnąć z rynku ile się da. Al Brooks przekonuje, że przeceniamy znaczenie informacji, geopolityki i rzekomo ważnych wydarzeń. Według niego wszystko, czego potrzebujemy do skutecznego handlu, znajduje się na wykresach świecowych.

„Transakcje należy zawierać na podstawie wykresów, a nie informacji napływających z gazet i internetu. Cena jest prawdą absolutną i to ona determinuje sposób, w jaki należy interpretować wydarzenia ekonomiczne. W rzeczywistości najbardziej pozytywne informacje pojawiają się w okolicach szczytów, a najbardziej negatywne w okolicach dołków.” pisze Al Brooks.

Ten cytat oddaje właśnie narrację książki – prosto i konkretnie, bez defensywnych formułek, że coś może, ale nie musi się zdarzyć. Autor jest pewny tego co pisze i każdą tezę potrafi udowodnić. Analizuje rynek w każdej fazie, w podziale na interwały czasowe i w odniesieniu do godzin pracy instytucji finansowych z całego świata. Bo to właśnie one są głównymi rozgrywającymi i trzeba zdawać sobie z tego sprawę, by wiedzieć czego się spodziewać. I to nie w najbliższych tygodniach czy dniach – Al Brooks do perfekcji opanował analizę świec… pięciominutowych. Mimo, że wielu szkoleniowców uważa, że niewiele można na nich zobaczyć i często fałszują obraz trendu. Kluczem jest jednak to, jak długo chcemy w nim pozostawać.

Podsumowanie: Biblia dla graczy Price Action

Bez wątpienia jest to książka, która pozwala ulepszyć swój trading. Profesjonaliści znajdą tu konkretne przykłady rozegrań, które można stosować w trendzie spadkowym, czy bocznym, a początkujący przyswoją sobie bezcenną wiedzę o ochronie kapitału, która jest kluczowa do pierwszych sukcesów na rynku. Nawet jeśli będą pomijać niektóre fragmenty – bo po prostu dla początkujących traderów mogą one być zbyt szczegółowe i trudne do przyswojenia – to znakomita część książki jest fascynującą podróżą przez meandry Price Action. Podróżą, którą warto kontemplować, powoli i dokładnie zapoznając się z wszystkimi miłymi niespodziankami, jakie niosą dla nas kolejne strony. Dzięki temu zwiększymy szanse, że niemiłych niespodzianek nie zgotuje nam rynek.

Co o tym sądzisz?
Lubię
11%
Interesujące
67%
Heh...
11%
Szok!
0%
Nie lubię
11%
Szkoda
0%
O Autorze
Michał Sielski
Zawodowy dziennikarz od ponad 20 lat. Pracował m.in. w Gazecie Wyborczej, ostatnio związany z największym portalem regionalnym - Trojmiasto.pl. Na rynku finansowym obecny od 18 lat, zaczynał na GPW, gdy na rynek dopiero trafiały akcje PKN Orlen, TP SA. Ostatnio inwestycyjnie skupiony wyłącznie na rynku Forex. Prywatnie skoczek spadochronowy, miłośnik polskich gór oraz mistrz Polski w karate.