7 najpopularniejszych mitów dotyczących tradingu
Istnieje wiele błędnych pojęć oraz założeń dotyczących tradingu. Mity tworzone są zarówno przez inwestorów, jak i przez opinię publiczną. Zetknięcie się z jednym z nich zwłaszcza dla początkujących spekulantów może być niebezpieczne, ponieważ może zmienić całkowicie sposób i pogląd patrzenia na rynek. W tym artykule obalimy najpopularniejsze mity oraz wyjaśnimy dlaczego nie mają odbicia w rzeczywistości.
#1. „W tradingu chodzi o szybkie zarabianie pieniędzy”
Jest to pierwszy z mitów. Oczywiście, w tradingu chodzi o zarabianie… ale niekoniecznie szybkie. Wokół tego tematu narosło wiele kontrowersji. W społeczeństwie można spotkać opinie, że inwestowanie to łatwa i szybka kasa. Stereotypy są tak powszechne, że niestety wielu traderów w nie wpada i zaczynają swoją przygodę z rynkami z kompletnie błędnym nastawieniem.
Jak powiedział Warren Buffet:
„Zasada nr 1: Nigdy nie trać pieniędzy. Zasada nr 2: Zawsze pamiętaj o zasadzie nr 1.”
Trading bardziej polega na nietraceniu pieniędzy, niż na ich zarabianiu. Kluczem jest kontrola ryzyka. Najpierw trzeba nauczyć się ochrony kapitału oraz cierpliwości.
Przeczytaj koniecznie: Jak wyliczyć, czy i kiedy zwiększać wielkość pozycji
#2. „Musisz być „mistrzem”, aby osiągać regularne zyski”
Kolejne błędne założenie. Trading to układanka wielu elementów, łącznie z matematyką i statystyką. Inwestowanie niekonieczne musi być złożone i skomplikowane, na przekór czasami właśnie najprostsze rozwiązania okazują się najlepsze. Patrząc na wykresy każdego dnia wyrabiamy w sobie pewną intuicję oraz zdolności analityczne. Jest to tak naprawdę jedyne co musimy mieć, aby regularnie zarabiać. Wiedza oraz wysoki iloraz inteligencji na rynku nie znaczą nic, jeżeli popadamy w overtrading, nie kontrolujemy ryzyka, czy brakuje nam dyscypliny.
#3. „Aby zarabiać musisz łapać każdy dołek i szczyt”
Wcale nie musisz łapać przysłowiowych punktów zwrotnych na rynku żeby zarobić. Aby osiągać zyski, musisz umiejętnie czytać wykresy i rozumieć co rynek w danym momencie chce Ci powiedzieć. Bardzo często cena wraca w kluczowe poziomy i jeszcze raz daje szansę, aby przyłączyć się do ruchu. Ważne jest, aby każda pozycja, którą chcesz otworzyć miała swój kontekst. W tej „grze” nie chodzi o ślepe łapanie wsparć i oporów. Tort jest bardzo duży, a do regularnego zarabiania wystarczy „nadgryzać” go po kawałku.
#4. „Potrzebujesz zasobnego portfela, aby mieć szansę zarobić”
Można spotkać się z opiniami, że aby osiągnąć sukces, trzeba dysponować dużym kapitałem. Nie jest to prawda. Pieniądze możesz równie szybko stracić na dużym koncie, jak i na małym. Z początku jest wręcz przeciwnie – lepiej wystartować z mniejszym rachunkiem i wyrobić sobie odpowiednie tradingowe nawyki. Jeżeli masz dobra strategię, jesteś poukładany i wiesz co robisz, to nie ma znaczenia czy na koncie masz 1000 zł czy 100 000 zł. Oczywiście, pieniądz rodzi pieniądz, znacznie łatwiej zarobić duże pieniądze z dużego depozytu niż na odwrót, jednak nie warto się spieszyć. Z pewnością większe szanse daje budowanie historii swoich transakcji i stopniowe przechodzenie na coraz większy kapitał.
#5. „Wysoka skuteczność to podstawa zysków”
Na temat tego mitu pisałem nieco więcej w tym artykule. Nie chodzi tyle o skuteczność, co o maksymalizowanie swoich wygranych i utrzymywanie korzystnego stosunku ryzyka do wygranej (Risk:Rward). Aby osiągać zyski, wcale nie musisz zamykać każdej transakcji na plus. To podstawowy błąd, który sprzyja nieprawidłowemu podejściu do tradingu i często jest drogą do osiągnięcia przeciwnego efektu od zamierzonego.
#6. „Najlepsze są systemy automatyczne i wskaźniki”
Jeżeli jako trader zaczniesz zgłębiać ten temat uświadomisz sobie, że najlepsi inwestorzy nie kupują robotów do handlu. Niestety nie ma automatu, który zawsze będzie zarabiał. Wynika to z tego, że warunki na rynku cały czas się zmieniają, czasami nawet bardzo gwałtownie. Jeżeli trading byłby tak łatwy, że wystarczyłoby zainstalowanie programu, to każdy mógłby zostać milionerem. To, co daje zyski i pozwala zarabiać, to przede wszystkim Twój umysł i zrozumienie otaczającej Cię rzeczywistości.
Sprawdź koniecznie: Dlaczego nie warto kupować systemów na Allegro?
#7. „Trading jest jak hazard”
Najbardziej popularny mit postanowiłem zostawić na koniec. Prawda jest taka, że jeżeli chcesz wpaść w hazard na rynku, to możesz to zrobić. Znacznie lepszym rozwiązaniem jest jednak traktowanie inwestowania jak bardzo wymagającej pracy, która oczekuje od Ciebie czasu i wytrwałości, aby być w niej dobrym. Idąc do kasyna szanse na wygraną masz zawsze takie same. Trading polega na wykorzystywaniu dodatkowych atutów. Dla prawdziwych inwestorów handel opiera się na prawdopodobieństwie, sile mentalnej, wykorzystaniu swojej edukacji, co nie ma nic wspólnego ze szczęściem. Więcej o tradingu, który może stać się hazardem, przeczytasz w tym artykule.