Początkujący
Teraz czytasz
Overtrading – więcej nie znaczy lepiej. Jak go minimalizować?
0

Overtrading – więcej nie znaczy lepiej. Jak go minimalizować?

utworzył Paweł Adamczyk29 kwietnia 2019

Jeżeli ktoś przeprowadziłby ankietę na temat czynników najbardziej oddziałujących na straty inwestorów, bezsprzecznie overtrading byłby w czołówce. Czym tak naprawdę jest? Na pewno jest „pułapką” w którą my inwestorzy, nieważne czy początkujący, czy już bardziej zaawansowani, bardzo często wpadamy.

Overtrading to nic innego jak nadmierne zawieranie zbyt dużej liczby transakcji. Główną przyczyną takiego stanu rzeczy jest chciwość, oraz swego rodzaju przekonanie, że większa aktywność na rynku, większa liczba transakcji spowoduję, że potencjalne zyski będą również większe. Jak bardzo często się później okazuje, rynek brutalnie weryfikuje takie podejście do handlu. Overtrading powoduje, że nawet inwestor który ma ściśle określony plan, zaczyna w jakimś stopniu go naginać i za wszelką cenę dąży do zawierania kolejnych transakcji. Efektem takiego podejścia jest w znacznej większości przypadków utrata kapitału, oraz co może być nawet gorsze, swego rodzaju zniechęcenie do rynków i dalszych inwestycji.

Należy pamiętać, że najgorsze co może zrobić trader, to skupić się na ilości, nie na jakości. Oczywiście chęć do nadmiernego zawierania transakcji, może wystąpić zarówno po stracie, kiedy za wszelką cenę chcemy jak najszybciej się odegrać, jak również po serii zysków, gdzie do głosu dochodzi zbytnia pewność siebie i  myślimy, że rynek nie jest już w stanie nas „pokonać”.

Jest jeszcze jeden rodzaj overtradingu, który odnosi się do zawierania zbyt dużej wielkości pozycji w stosunku do naszego depozytu. Teraz problem ten może dotyczyć traderów w nieco mniejszym stopniu, ponieważ wielu brokerów, zdecydowało się na znaczne ograniczenie dźwigni, oraz wprowadziło ochronę przed ujemnym saldem, jednak zawsze należy pamiętać, aby skrupulatnie i w sposób przemyślany, dobierać wielkość wolumenu w stosunku do pojedynczej transakcji.

Przeczytaj koniecznie: Short Term Profit – strategia na niskie interwały

Overtrading – Przyczyny

Do najczęstszych przyczyn overtradingu możemy zaliczyć:

  • błędne podejście do inwestycji: większa intensywność, więcej zawieranych transakcji, wcale nie musi mieć przełożenia na większe zyski. W praktyce, im większa liczba transakcji, tym wyższe koszty transakcyjne i prowizje, które musimy pokryć, żeby w ogóle wyjść na 0.
  • zbyt duża liczba analizowanych instrumentów: obecnie oferty brokerów są niezwykle bogate. Nierzadko oferują oni instrumenty do handlu w liczbie 200, 300 walorów. Na pierwszy rzut oka, może to wydawać się niezwykle korzystne, ponieważ mamy potencjalnie więcej rynków na których możemy zarobić.
  • analiza zbyt wielu przedziałów czasowych jednocześnie: rynek jest otwarty 5 dni w tygodniu 24/h na dobę. Mamy do wyboru interwał od wykresu 1-minutowego, do miesięcznego. To niewątpliwie kusi inwestorów, ponieważ niezależnie od dnia i godziny, znajdzie się rynek ciekawy do handlu.

Sposoby ograniczenia overtradingu

Na początku powinniśmy zadać sobie podstawowe pytanie: „Czy overtrading nas dotyczy i czy mamy problem z nadmierną ilością transakcji?” – Jeżeli odpowiedź brzmi „TAK”, jest kilka sposobów, aby skutecznie go ograniczyć.

trading plan1. Trading plan: jeżeli ściśle planujemy rozgrywanie kolejnych pozycji, w praktyce jesteśmy w stanie ograniczyć overtrading do 0. Oczywiście, żeby takie podejście miało sens, musimy posiadać swoje zasady, którymi kierujemy się w inwestowaniu, oraz swoją strategię. Bardzo dobrym pomysłem jest planowanie swoich inwestycji z wyprzedzeniem np. na kolejny dzień/tydzień. Warto poświęcić chwile i określić potencjalne setupy. Tym sposobem, jeżeli dany scenariusz się realizuje wiemy, że działamy zgodnie ze swoim planem oraz nie podejmujemy decyzji pod wpływem impulsu.

2. Konkretny przedział czasowy: ważne jest aby zwłaszcza na początku swojej przygody z rynkami nie analizować wielu przedziałów jednocześnie. Klucz to znaleźć złoty środek. Analiza wielu przedziałów dla każdego waloru często może doprowadzić do sytuacji, że na poszczególnych interwałach mamy sygnały, które tak naprawdę są ze sobą sprzeczne. Najlepiej określić jeden główny interwał i ewentualnie drugi, który pomoże nam doprecyzować miejsca otwarcia pozycji.

3. Limit transakcji: jeżeli mamy problem z otwieraniem zbyt dużej liczby pozycji to dobrym pomysłem jest wprowadzenie pewnego rodzaju limitów. Przykładowo, określamy pewną liczbę transakcji w danym tygodniu i jeżeli dochodzi do jej osiągnięcia, nasz trading na dany okres jest zakończony. Takie podejście bardzo dobrze wymusza planowanie inwestycji. Analizując poszczególne walory, mając limit, robimy to bardziej dogłębnie, oraz automatycznie skupiamy się na jakości nie ilości, wybierając do handlu tylko najlepsze naszym zdaniem setupy.

4. Trading to nie droga na skróty: niestety co może zniechęcić zwłaszcza początkujących to fakt, że inwestowanie to proces długoterminowy. Duże zyski nie przyjdą szybko, po kilku dniach czy tygodniach. Takie podejście jest chyba najczęstszą przyczyną wpadania w overtrading. Na początku, należy skupić się przede wszystkim, na osiągnięciu pewnej powtarzalności, a nie na podwojeniu konta w dwa tygodnie. Należy pamiętać, że kapitał  1000 zł nie zrobi z nas milionerów, ale jeżeli potrafimy osiągać regularne zyski na mniejszym kapitale, z powodzeniem możemy przenieść to również na duży kapitał. Wszystko czego się nauczymy, zaprocentuje w przyszłości. Najważniejsze to realizować cel spokojnie i małymi krokami. Myśl długoterminowo a osiągniesz sukces.

Co o tym sądzisz?
Lubię
80%
Interesujące
20%
Heh...
0%
Szok!
0%
Nie lubię
0%
Szkoda
0%
O Autorze
Paweł Adamczyk
Absolwent Uniwersytetu Ekonomicznego w Katowicach. Od czasów studenckich, pasjonat rynku walutowego, giełdy, oraz szeroko pojętych inwestycji. Aktywny trader na rynku Forex od 2013 roku. W podejmowaniu codziennych decyzji inwestycyjnych, na pierwszym miejscu stawia kluczowy aspekt rynku, cenę. Miłośnik motoryzacji, podróży i sportów ekstremalnych.