Aktualności
Teraz czytasz
Euro na skraju wyprzedania? Spojrzenie w dane z raportu COT
0

Euro na skraju wyprzedania? Spojrzenie w dane z raportu COT

utworzył Daniel Kostecki13 maja 2019

Notowania pary EUR/USD choć nie charakteryzują się w ostatnich miesiącach ponadprzeciętną zmiennością poruszały się w systematycznym trendzie spadkowym, co finalnie doprowadziło kurs do najniższego poziomu od dwóch lat.

Co więcej wraz z systematycznym osuwaniem się notowań głównej pary walutowej wydaje się, iż inwestorzy spekulacyjnie nastawieni do rynku kontraktów terminowych na euro powiększali pozycje krótkie. W skrócie oznacza to, że trend jest zdrowym trendem, gdy wraz z ceną rośnie zaangażowanie do handlu w kierunku, w którym ta cena się porusza. W tym przypadku oznaczało to wzrost zaangażowania w pozycje krótkie w euro, co obserwujemy na podstawie raportu Commitments of Traders publikowanego przez komisję CFTC.

Sytuacja na kontraktach

Patrząc wstecz pozycje krótkie na kontraktach na euro miały swój ostatni lokalny dołek w kwietniu 2018 roku. Od tamtego czasu do maja liczba kontraktów “na krótko” wzrosła z poziomu 86 350 do 258 738. Oznacza to potrojenie “zakładów” o to, że euro w relacji do dolara nadal będzie podlegać deprecjacji. Nie byłoby w tym nic nadzwyczajnego, gdy nie fakt, że taka liczba pozycji krótkich w ostatnich latach sugerowała wyprzedanie rynku.

kontrakty euro

Pozycje krótkie na kontraktach na euro. Źródło: tradingster.com

W 2012, 2015 oraz 2016 roku podobny poziom pozycji short było poziomem skrajnym, z którego inwestorzy rozpoczynali realizację zysków i domykanie pozycji, które zarabiały w momencie deprecjacji euro. Oczywiście nigdy nie jest tak, aby rynek nie mógł być jeszcze bardziej wyprzedany, ale wydaje się, że obecne poziomy mogą być alarmujące. Jeśli nie pojawią się nowe informacje, które jeszcze bardziej nie zachęcą do kupna dolara za euro, to może zabraknąć chętnych do handlu na spadek kursu EUR/USD. Wtedy też moglibyśmy przejść do zjawiska short squeeze.

Short squeeze to nic innego, jak szybkie zamykanie pozycji krótkich, gdy rynek przestaje spadać, a zaczyna rosnąć. Wtedy też dochodzi do szybkiego odkupowania pozycji długich (aby zamknąć pozycję krótką należy ją odkupić), co może generować większy wzrost ceny.

wykres eurusd

Wykres EUR/USD, D1. Źródło: platforma Conotoxia

Z punktu widzenia wykresu w duże możliwe wyprzedanie rynku wpisuje się formacja klina kończącego. Teoretycznie większy short squeeze mógłby pojawić się tutaj po przekroczeniu linii poprowadzonej po szczytach.

Co o tym sądzisz?
Lubię
0%
Interesujące
100%
Heh...
0%
Szok!
0%
Nie lubię
0%
Szkoda
0%
O Autorze
Daniel Kostecki
Główny Analityk CMC Markets Polska. Prywatnie na rynku kapitałowym od 2007 roku, a na rynku Forex od 2010 r.