Aktualności
Teraz czytasz
Bitcoinem zapłacisz za aukcje na eBayu. BTC blisko 8000 $
0

Bitcoinem zapłacisz za aukcje na eBayu. BTC blisko 8000 $

utworzył Michał Sielski13 maja 2019

To jeszcze nie jest oficjalna informacja, ale firma eBay, czyli światowy hegemon w aukcjach internetowych, przyznała właśnie, że jest już bliska wdrożenia opłat za zakupione przedmioty w najbardziej rozpoznawalnej kryptowalucie świata – Bitcoinach. W Polsce za kryptowalutę można zamówić między innymi pizzę.

Ta zaskakująca wieść rozeszła się w trakcie trwającej właśnie branżowej konferencji Consensus 2019. To właśnie tam eBay wystawił reklamujące platformę banery, na których znalazło się hasło: “Virtual Currency. It’s happening on eBay”.

eBay, który ma na całym świecie ponad 180 mln użytkowników (szacuję się, że co trzeci zrobił co najmniej jedną transakcję w ostatnim miesiącu) szuka bowiem nowych rynków zbytu i chce trafić do młodszego pokolenia. Na platformę mocno naciska bowiem konkurencja, zwłaszcza z Chin. Nie bez znaczenia jest również wysyp nowych sklepów internetowych, stymulowany przez rosnące zyski runku e-commerce. Dziś nie ma już praktycznie dużych graczy, którzy handlują wyłącznie w stacjonarnych sklepach, nawet najbardziej konserwatywni zdecydowali się na wejście do sieci. Nie mówiąc o mniejszych, niszowych firmach, często ukierunkowanych na indywidualne wymagania najbardziej wymagających konsumentów. Walka o klienta wkracza więc na nowy poziom.

Bitcoiny poprzez pośrednika

Wszystko wskazuje na to, że eBay podejmie współpracę z pośrednikiem, który obsługuje płatności w kryptowalutach. Australijski magazyn “Micky” twierdzi, że będzie nią platforma Utrust. Dzięki temu eBay nie angażowałby się bezpośrednio w obrót kryptowalutami, bo za usługę płaciłby tradycyjną walutą pośrednikowi. Także on brałby na siebie całe ryzyko transakcji, związane z obrotem Bitcoinami. To informacja tym bardziej prawdopodobna, że w Utrust pracuje obecnie Sanja Kon, była dyrektor eBay i PayPal.

Sprawdź koniecznie: Brokerzy oferujący Bitcoin – Zestawienie ofert

Za pizzę Bitcoinami płacimy od 4 lat

To, co na świecie wydaje się wielkim przełomem, w Polsce funkcjonuje od czterech lat. Jako pierwszy płatności w Bitcoinach wprowadził PizzaPortal.pl. Trzeba jednak przyznać, że płatność kryptowalutą od początku nie należała do łatwych.

W celu zapłaty za zamawiane jedzenie Bitcoinami, trzeba skontaktować się z Biurem Wsparcia Klienta PizzaPortal.pl (biuro@pizzaportal.pl) i zgłosić chęć zamówienia. Wtedy mailem otrzymuje się fakturę, a po jej opłaceniu portal przesyła voucher na wskazaną wcześniej kwotę.

Bitcoin wraca do trendu wzrostowego

Informacje te zbiegają się  z coraz lepszymi notowaniami Bitcoina, które po długich tygodniach konsolidacji powróciły do trendu wzrostowego. Po tym, jak na wykresie kryptowaluty pojawiła się formacja złotego krzyża, cena BTC wzrosła z 5 tys. dolarów do 7 tys. dolarów. I to wszystko w ciągu kilkunastu dni, praktycznie bez żadnej dużej korekty.

bitcoin wykres dzienny

Dzienny wykres Bitcoin, źródło: xStation XTB

Warto przy tym wspomnieć, że cena Bitcoina wzrosła o 100 proc. od czasu dołka na przełomie 2018 oraz 2019 roku. Pole do wzrostów wciąż jest jednak ogromne. W grudniu 2017 roku kryptowaluta osiągnęła najwyższą cenę w historii, kiedy za jednego Bitcoina trzeba było zapłacić 20 tys. dolarów.

Bitcoin Pizza Day 22 maja

Tymczasem za tydzień obchodzimy Bitcoin Pizza Day. To rocznica upamiętniająca wydarzenie z 22 maja 2010 roku. Właśnie tego dnia nieznana szerszemu gronu grupa zajmująca się kryptowalutami przeprowadziła pierwszą „realną transakcję” za Bitcoiny.  Laszlo Hanyecz, kupił dwie pizze, za które zapłacił 10 tysięcy Bitcoinów. Łatwo obliczyć, że według dzisiejszego kursu byłoby to grubo ponad 70 mln dolarów.  Pizza za ponad 35 mln $ z pewnością musiałaby smakować wyjątkowo…

Co o tym sądzisz?
Lubię
75%
Interesujące
25%
Heh...
0%
Szok!
0%
Nie lubię
0%
Szkoda
0%
O Autorze
Michał Sielski
Zawodowy dziennikarz od ponad 20 lat. Pracował m.in. w Gazecie Wyborczej, ostatnio związany z największym portalem regionalnym - Trojmiasto.pl. Na rynku finansowym obecny od 18 lat, zaczynał na GPW, gdy na rynek dopiero trafiały akcje PKN Orlen, TP SA. Ostatnio inwestycyjnie skupiony wyłącznie na rynku Forex. Prywatnie skoczek spadochronowy i miłośnik polskich gór.