Zaawansowani
Teraz czytasz
COT Trading – czyli jak odczytywać sygnały płynące z raportu Commitments of Traders
0

COT Trading – czyli jak odczytywać sygnały płynące z raportu Commitments of Traders

utworzył Daniel Kostecki14 lutego 2018

Raport Commitments of Traders (COT) publikowany przez amerykańską komisję CFTC (U.S. Commodity Future Trading Commission). Jest jedynym raportem, dzięki któremu możemy zobaczyć, jak handlują najwięksi spekulanci na regulowanym rynku kontraktów terminowych w Stanach Zjednoczonych. Raport ten przedstawia otwarte pozycje długie i krótkie danych podmiotów, które są odpowiedzialne za 70-90 proc. wszystkich otwartych pozycji na rynku futures. Raport COT ukazuje się od 2000 roku w interwałach tygodniowych w piątki, a przedstawione w nim transakcje dotyczą zamknięcia sesji z wtorku. Natomiast pierwsze wprowadzenie raportowania miało miejsce w 1924 roku.

COT: Kalendarz publikacji na 2018 roku z uwzględnieniem przesunięcia ze względu na święta federalne

Kalendarz publikacji na 2018 roku z uwzględnieniem przesunięcia ze względu na święta federalne. Źródło: CFTC.gov

Przykładowa publikacja raportu COT

Przykładowa publikacja raportu COT. Źródło: CFTC.gov

Z powyższego zestawienia, jeśli ktoś ma ochotę, może samemu powybierać odpowiednie dane i stworzyć w arkuszu kalkulacyjnym własny wykres pozycjonowanie dużych graczy lub też może skorzystać z gotowych widgetów dostępnych w internecie.

Najpopularniejsze i najczytelniejsze źródła dla niniejszego raportu to następujące strony internetowe:

Skoro już wiemy, gdzie łatwo znaleźć dane płynące z raportu, to zobaczmy, jak wyglądają potencjalne średnio i długoterminowe sygnały z niego płynące. Trzeba pamiętać, że mówimy tu o danych pokazywanych raz na tydzień i podejściu do rynku instytucji, które nie zmieniają zdania kilka razy dziennie jak gracze detaliczni. Zatem mówimy to często o podejściu nawet na kilka miesięcy do przodu.

Dywergencje – cena a pozycjonowanie

Dywergencje - cena a pozycjonowanie

Prawdopodobnie najprostszy układ do zaobserwowania, bo dobrze znany z klasycznych wskaźników analizy technicznej. Tylko tutaj nie mamy MACD, RSI czy innego oscylatora, a pieniądze, z które ktoś kupił kontrakt na wzrost lub spadek. Jeśli zatem cena rośnie, ale wzrost nie zwiększa zaangażowania w pozycje długie, to oznacza, że cena jest już mało atrakcyjna i rynek możne szykować się do zmiany trendu lub chociażby korekty.

Dywergencje - cena a pozycjonowanie

Istnieje też drugi rodzaj dywergencji, w którym to cena nie tworzy nowego ekstremum. W powyższym przykładzie nowego dołka, spekulanci jeszcze mocniej angażują się w pozycje na spadki. Oznacza to, że włożyli mnóstwo pieniędzy w scenariusz, który się nie realizuje, bo cena nie tworzy nowego minimum. Gdy zorientują się, że cały ich wysiłek i pieniądze poszły na marne rozpoczyna się z reguły silny przeciwny trend.

Skrajne wykupienie / wyprzedanie

Skrajne wykupienie / wyprzedanie

Zdarza się tak, że na danym rynku w daną stronę pojawia się od lat taka sama ilość pieniędzy i stąd wykres zaangażowania w pozycje przyjmuje postać oscylatora przy danym poziomie wykupienia/wyprzedania rynku. Wtedy może to oznaczać punkt zwrotny o ile nie pojawi się akurat w tym momencie jeszcze więcej nowych pozycji, które zanegują kilkuletni schemat.

Dwa powyższe schematy są prostymi sposobami na to, aby rozpocząć poszukiwanie miejsc zwrotu na rynkach lub potencjału do jego wystąpienia. Natomiast najprostszą interpretację jest kupowanie, gdy kupują fundusze i sprzedawaniem, gdy grają na krótko, problem tylko wtedy w tym, że oni też się mylą.

Co o tym sądzisz?
Lubię
91%
Interesujące
4%
Heh...
2%
Szok!
0%
Nie lubię
0%
Szkoda
3%
O Autorze
Daniel Kostecki
Główny Analityk CMC Markets Polska. Prywatnie na rynku kapitałowym od 2007 roku, a na rynku Forex od 2010 r.