Aktualności
Teraz czytasz
Pierwsze oznaki końca podwyżek stóp procentowych na świecie?
0

Pierwsze oznaki końca podwyżek stóp procentowych na świecie?

utworzył Daniel Kostecki26 stycznia 2023

Czy Bank Kanady wyznaczy ścieżkę dla amerykańskiego Fedu, jeśli chodzi o stopy procentowe? Czy zatrzymanie cyklu podwyżek na północy kontynentu będzie wyznacznikiem dla południowego sąsiada? Dokąd mogą zmierzać stopy procentowe w Europie i kiedy może zakończyć się cykl w strefie euro i jak mogą na to reagować rynki? Spróbujemy znaleźć odpowiedzi na te pytania.

Wczoraj Bank Kanady podniósł główną stopę procentową do poziomu 4,5 proc., co było zgodne z oczekiwaniami rynku. Jednak w komunikacie do swojej decyzji BoC zasygnalizował zakończenie cyklu agresywnego zacieśniania polityki monetarnej w przypadku, gdy rozwój sytuacji gospodarczej będzie zgodny z perspektywą banku centralnego. Bank dodał, że kontynuuje również politykę zacieśniania ilościowego w celu uzupełnienia ostatnich podwyżek stóp procentowych.

Politycy podkreślili, że gospodarstwa domowe nadal odczuwają presję wyższej inflacji, ponieważ ceny żywności i utrzymania mieszkania uległy dalszemu przyspieszeniu, mimo że niższe koszty benzyny spowodowały spowolnienie inflacji do 6,3% w grudniu z najwyższego poziomu 8,1% w czerwcu. Wciąż jednak krótkoterminowe oczekiwania inflacyjne pozostają podwyższone, ale przewiduje się ich znaczny spadek w dalszej części roku. W międzyczasie bank szacuje, że gospodarka kanadyjska wzrosła o 3,6% w 2022 r., ale prawdopodobnie zatrzyma się w połowie bieżącego roku, zanim wzrost ponownie przyspieszy w drugiej połowie.

Bank Kanady przewiduje, że inflacja znacznie spadnie w tym roku. Oczekuje się, że niższe ceny energii, poprawa globalnych warunków podaży oraz wpływ wyższych stóp procentowych na popyt obniżą inflację CPI do około 3% w połowie tego roku i wróci ona do celu 2% w 2024 r.

Rynek jest przekonany, że to koniec podwyżek

Spoglądając na wycenę kontraktów FRA, Kanada staje się krajem, który do końca 2023 r. może obniżyć swoją główną stopę procentową o przynajmniej 50 punktów bazowych. Mowa zatem o zwrocie w stopach do 4,0 z obecnych 4,5%. Kto może być następny w kolejce? Otóż Stany Zjednoczone. Tutaj rynek widzi jeszcze możliwość podwyżek stóp procentowych, ale następnie może pojawić się przynajmniej jedno cięcie o 25 punktów bazowych.

Również Wielka Brytania jest na celowniku inwestorów na rynku stopy procentowej, jako kraj, który będzie ciąć koszt pieniądza w 2023 r. O ile w najbliższym czasie możliwa jest jeszcze podwyżka, to do końca 2023 roku inwestorzy oceniają, że Bank Anglii zetnie główną stopę procentową o 25 punktów bazowych.

Z tego obrazu wyłamuje się strefa euro. Tu możemy mieć przesunięcie względem wspomnianych gospodarek, a zwłaszcza względem kontynentu amerykańskiego. W strefie euro rynek, ale również decydenci, mówią o dalszych podwyżkach po 50 punktów bazowych i na horyzoncie nie widać na razie wyceny możliwego cięcia stóp w 2023 r. Podobnie sytuacja wygląda w Australii, gdzie również po ostatnim zaskoczeniu inflacyjnym szans na spadek stóp w 2023 roku nie widać – przynajmniej na tę chwilę.

Obligacje mogą odetchnąć z ulgą?

W teorii szczyt cyklu podwyżek stóp procentowych lub jego bliskość może wyznaczać potencjał do pojawiania się obligacyjnej fazy cyklu rynkowego. Choć w ostatnim czasie to akcje, krypto czy złoto przykuły uwagę, warto pamiętać o obligacjach. Tutaj, po burzliwym 2022 roku może przyjść większe uspokojenie. Indeks MOVE mierzący zmienność na tym rynku obniżył się do poziomu, który ostatni raz był widziany w sierpniu 2022 roku i może być na dobrej drodze do ewentualnych dalszych spadków. Jego wartość to obecnie prawie 108 pkt, a 200-tygodniowa średnia to 77 pkt. Przy założeniu, że stopy procentowe przestaną się już gwałtownie zmieniać, może to również prowadzić do uspokojenia na rynku obligacji.

Co o tym sądzisz?
Lubię
0%
Interesujące
100%
Heh...
0%
Szok!
0%
Nie lubię
0%
Szkoda
0%
O Autorze
Daniel Kostecki
Główny Analityk CMC Markets Polska. Prywatnie na rynku kapitałowym od 2007 roku, a na rynku Forex od 2010 r.