Aktualności
Teraz czytasz
Niepokojące dane z brytyjskiej gospodarki
0

Niepokojące dane z brytyjskiej gospodarki

utworzył Daniel Kostecki11 kwietnia 2022

Wartość funta brytyjskiego spadła do najniższego poziomu od listopada 2020 r., gdy najnowsze dane pokazały, że gospodarka brytyjska gwałtownie spowolniła.

W lutym br. gospodarka Wielkiej Brytanii rozwijała się w tempie 0,1 proc. w ujęciu miesięcznym. Oznacza to istotny spadek w porównaniu z tempem wzrostu w styczniu – 0,8 proc. oraz odczyt niższy od prognoz rynkowych zakładających wzrost o 0,3 proc. – wynika z opublikowanych danych.

Inflacja w Wielkiej Brytanii może przebić 8 proc.

W zakresie polityki monetarnej Bank Anglii dokonał w marcu trzeciej z rzędu podwyżki stóp procentowych, sprowadzając koszty kredytu do poziomu sprzed pandemii. Jeden z decydentów głosował jednak za utrzymaniem stóp na niezmienionym poziomie, podczas gdy  jeszcze w styczniu wszyscy opowiadali się za podwyżką stóp, stwierdzając, że dalsze zacieśnianie polityki może być właściwe w nadchodzących miesiącach.

Członkowie rady Banku Anglii ostrzegli, że inflacja, która obecnie utrzymuje się na poziomie najwyższym od 30 lat, może wzrosnąć do ok. 8 proc. w II kwartale 2022 r., a w kolejnych kwartałach może okazać się jeszcze wyższa.

Czy EBC też odpowie podwyżką stóp procentowych?  

Rezerwa Federalna prawdopodobnie podniesie w tym miesiącu stopę funduszy federalnych o 50 punktów bazowych, ponieważ inflacja w marcu może wynieść aż 8,5 proc., czyli najwięcej od grudnia 1981 r. Do działania w odpowiedzi na rosnącą inflację może przystąpić także Europejski Bank Centralny. Rentowność niemieckich 10-letnich obligacji zdaje się rosnąć do 0,8 proc., czyli najwyższego poziomu od lutego 2018 r., ponieważ rynki wyceniają podwyżkę stóp procentowych przez EBC o 70 pkt bazowych do końca br.

W ub. tygodniu szacunki zakładały podwyżkę w nieco mniejszym zakresie – o 65 pkt bazowych. Protokół marcowego posiedzenia EBC okazał się bardziej jastrzębi, niż oczekiwano. Urzędnicy zasygnalizowali plany zakończenia programu skupu aktywów w III kwartale, a wielu z nich opowiedziało się za natychmiastową normalizacją polityki ze względu wysoką inflację. Wstępne szacunki wskazywały, że w marcu osiągnie ona wartość 7,5 proc. Decyzję EBC poznamy już w najbliższy czwartek.

Oprócz decyzji EBC na kurs euro może wpływać także wynik wyborów prezydenckich we Francji. W I turze Emmanuel Macron wprawdzie wyprzedził liderkę skrajnej prawicy Marine Le Pen, ale do rozstrzygnięcia potrzebna będzie II tura, która odbędzie się 24 kwietnia.

Co o tym sądzisz?
Lubię
33%
Interesujące
67%
Heh...
0%
Szok!
0%
Nie lubię
0%
Szkoda
0%
O Autorze
Daniel Kostecki
Główny Analityk CMC Markets Polska. Prywatnie na rynku kapitałowym od 2007 roku, a na rynku Forex od 2010 r.