Akcje
Teraz czytasz
Jak kupić akcje Apple? Wszystko o inwestowaniu w spółkę Apple [Poradnik]
0

Jak kupić akcje Apple? Wszystko o inwestowaniu w spółkę Apple [Poradnik]

utworzył Alicja Nowak5 maja 2020

Jak kupić akcje Apple? Wszystko o inwestowaniu w spółkę Apple

Apple jest firmą produkującą komputery oraz elektronikę użytkową. Firma poza komputerami ma w swojej ofercie smartfony, smartwatche, tablety, odtwarzacze muzyki. Dużą gałęzią działalności firmy jest również produkcja oprogramowania. Od systemów operacyjnych (MacOs, iOS), przez platformy sprzedaży internetowej (App Store, iTunes) do programów do obróbki wideo oraz muzyki (Final Cut Pro, Garage Band). Firma Apple należy do tak zwanej technologicznej wielkiej czwórki, w skład której wchodzą amerykańskie firmy technologiczne: Apple, Amazon, Google oraz Facebook.

W 2012 Apple zostało uznane za jedną z najsilniejszych marek na świecie według Forbes. W 2018 roku firma Apple stała się pierwszą firmą w historii, której kapitalizacja na amerykańskiej giełdzie przebiła barierę 1 biliona dolarów.

Wykres – Akcje Apple


Podstawowe informacje o spółce Apple

Logo jak kupić akcje apple logo
Nazwa Apple
Siedziba Cupertino, Kalifornia, USA
Data założenia 1 kwietnia 1976
Symbol giełdowy AAPL
Branża elektronika użytkowa, oprogramowanie
Kapitalizacja (na dzień 28 kwietnia) 1,37 bln USD
Dywidenda 0,8%
Strona www www.apple.com

Steve Jobs i Steve Woźniak – wizjoner i inżynier

steve jobs jak kupić akcje appleFirma Apple powstała dzięki połączeniu talentów Steve’a Jobsa i Steve’a Woźniaka. Steve Jobs wyróżniał się niezwykłym wyczuciem rynku oraz wyczuciem projektowym. To dzięki niemu firma Apple stworzyła nowatorskie produkty i wyznaczała trendy w branży. Nadzorował aspekty projektowe urządzeń stawiając bardzo wysoko poprzeczkę inżynierom i projektantom, by spełnić jego oczekiwania i wizję dotyczącą wyglądu i działania produktów. Nie bez znaczenia były również charyzma i umiejętności przedsiębiorcze i sprzedażowe Jobsa.

Wkład Steve’a Wozniaka w rozwój Apple to z kolei techniczny, inżynierski umysł i umiejętności, które pozwoliły mu zaprojektować i skonstruować własnymi rękami pierwsze produkty Apple – komputery osobiste Apple I i Apple II. W komputerze Apple II Wozniak napisał interpreter języka programowania Basic. Steve Woźniak odszedł z Apple w 1985 roku.

Historia utworzenia firmy

Firma Apple została założona w 1976 roku przez Steve’a Jobsa, Steve’a Wozniaka oraz Ronalda Wayne’a. W tamtym czasie komputery osobiste były produktem skierowanym do geeków i maniaków nowinek technicznych. Nie było na rynku komputerów “gotowych” do użytku, komputer składało się samodzielnie z wybranych podzespołów. Steve Jobs i Steve Woźniak dostrzegli niszę do zagospodarowania na rynku. Postanowili sprzedawać od razu gotowe, złożone komputery.

Pierwsze produkty i podbój rynku

Pierwszym produktem firmy Apple był komputer Apple I. Był to komputer osobisty zaprojektowany i złożony od początku do końca przez Steve’a Wozniaka. Apple I był sprzedawany w cenie 666,66$ (ok. 3000 dzisiejszych dolarów, po wzięciu pod uwagę inflacji).

Produkt zyskał uznanie na rynku, a firma Apple zaczęła się rozwijać wykładniczo, podwajając swoje przychody co 4 miesiące przez pierwszych 5 lat. Między 1977 a 1980 rokiem roczne wyniki sprzedaży urosły od 775 tysięcy dolarów do 118 milionów dolarów, dając uśredniony roczny wzrost na poziomie 533%.

W tym czasie powstał następca pierwszego komputera Apple II (premiera w 1977) oraz Apple III (premiera w 1980).

Rozwój firmy

Do końca lat ‘70 firma zatrudniała już zespół projektantów oraz linię produkcyjną komputerów. Zaczęły się prace nad komputerem z graficznym interfejsem użytkownika (Lisa, Macintosh), które umożliwiłyby jeszcze większe upowszechnienie się komputerów. Dotychczas do obsługi komputera trzeba było umieć się posługiwać linią komend.

Wejście na giełdę

12 grudnia 1980 r. Apple weszło na giełdę sprzedając 4,6 miliona akcji w cenie 22$ za akcję. Do końca sesji cena akcji Apple wzrosła do 29$, generując ponad 100 milionów dolarów przychodu. Jednocześnie Apple podczas swojego debiutu giełdowego zebrało więcej kapitału niż jakakolwiek inna firma, od czasu wejścia na giełdę firmy Ford Motor Company w 1956 r.

Produkty Apple

Macintosh

Pierwszy Macintosh pojawił się na rynku w 1984 roku i spotkał się z bardzo entuzjastycznym przyjęciem. Telewizja CNN uznała go za “arcydzieło”. Stał się pierwszym komputerem osobistym, który spopularyzował GUI, czyli graficzny interfejs użytkownika zamiast obsługi komputera przez linię komend.

Obecnie Apple oferuje całą gamę komputerów z rodziny Macintosh. Wśród nich znajdziemy:

  • iMac – komputer stacjonarny,
  • Mac Mini – miniaturowy komputer stacjonarny,
  • MacBook Pro – profesjonalny laptop zaadresowany do profesjonalistów,
  • Mac Pro – komputer stacjonarny do użytku profesjonalnego,
  • MacBook Air – ultra cienki laptop osobisty.

apple ipod

iPod

Wejście na rynek przenośnych odtwarzaczy muzyki, było krokiem milowym w rozwoju Apple. Firma praktycznie zdominowała rynek wypuszczając w 2001 roku bardzo futurystyczny odtwarzacz o ogromnej (jak na tamte czasy) pojemności 5GB – iPod. Do 2015 roku sprzedało się na świecie ponad 390 milionów egzemplarzy różnych generacji iPodów.

iTunes

Mówiąc o rewolucji na rynku muzycznym nie sposób pominąć platformy iTunes. Tworząc iTunes Steve Jobs chciał zmniejszyć dystans dzielący artystów i wykonawców od ich fanów. Sklep iTunes powstał w 2003 r. i był prawdziwie rewolucyjną formą dystrybucji muzyki. Za pomocą iTunes klienci mogli płacić jedynie za wybrane, pojedyncze utwory zamiast kupować całych albumów. Do 2007 roku iTunes kontrolowało 80% światowej sprzedaży muzyki przez Internet. O ile iPod uczynił Apple liderem sprzedaży odtwarzaczy muzyki, iTunes uczyniło z Apple lidera sprzedaży muzyki przez Internet. Dzięki sukcesom na rynku muzyki rozrywkowej, Apple mogło stworzyć swoje kolejne przełomowe produkty – iPhone’a i iPad’a.

iPhone

Kolejnym rewolucyjnym i futurystycznym produktem firmy Apple, który na wiele lat wyznaczył trendy w branży telefonów komórkowych był iPhone. Premiera urządzenia miała miejsce w 2007 roku. Celem było stworzenie urządzenia łączącego funkcje telefonu komórkowego, platformy rozrywkowej i komunikatora internetowego. Nowatorskimi rozwiązaniami jak na tamte czasy było kompletne zrezygnowanie z fizycznych przycisków klawiatury na rzecz dotykowego ekranu. iPhone był bardzo wyczekiwanym produktem Apple, już parę dni przed premierą przed salonami Apple ustawiały się gigantyczne kolejki. Wiele osób zastanawiało się jak kupić akcje Apple w związku z premierą iPhone’a, a po premierze cena akcji wzrosła o 15%, by następnie wrócić do poziomu sprzed premiery.

jak kupić akcje apple iphone

iPad

Kolejnym produktem wyznaczającym trendy w branży na kolejne lata był iPad – tablet . Premiera iPada miała miejsce w 2010 roku gdy rynek tabletów osobistych jeszcze raczkował. iPad to urządzenie będące niejako centrum rozrywki dla całej rodziny. Możliwe jest na nim czytanie gazet, e-booków, oglądanie oraz robienie zdjęć i filmów, słuchanie muzyki, pisanie tekstów, granie w gry i korzystanie z większości aplikacji dostępnych na iPhone’a.

Systemy operacyjne macOS i iOS

Apple poza tworzeniem sprzętu hardware tworzy także systemy operacyjne na których ten sprzęt działa. To jest duża przewaga konkurencyjna firmy, dzięki temu firma może zapewnić stabilność, spójność i niezawodność oferowanych produktów. To jest wyznacznik firmy, że każdy element kontaktu użytkownika z produktami Apple jest przemyślany i jest jednym spójnym doświadczeniem.

Sklepy Apple

Apple postawiło na sprzedaż przez internet (od 1997 roku) oraz przez sieć własnych sklepów stacjonarnych (od 2001 roku). Sklepy stacjonarne Apple wyróżniały się projektem architektonicznym i wystrojem. Otwarcie fizycznych punktów sprzedaży okazało się strzałem w dziesiątkę, sprzedaż rozwijała się bardzo szybko, przekraczając 1 miliard dolarów rocznego przychodu w zaledwie trzy lata.

Oryginalnym i nowatorskim pomysłem dotyczącym sklepów Apple było stworzenie GeniusBarów. Są to stanowiska na których użytkownicy mogą otrzymać porady techniczne, pomoc oraz naprawić swoje sprzęty Apple. Od 2017 roku Apple zainicjowało program Today At Apple. W ramach tego programu klienci mogą otrzymać darmowe lekcje w kilku kategoriach tematycznych obejmujących np.. programowanie dla dzieci czy edycję i montaż wideo.

jak kupić akcje apple store

Nazwa i logo Apple

Najczęściej źródeł powstania nazwy Apple upatruje się w doświadczeniach Steve’a Jobsa w pracy przy zbiorze jabłek w farmie w stanie Oregon. Inną teorią jest inspiracja wytwórniami muzycznymi Apple Corps i Apple Records powiązanymi silnie z The Beatles, których wielkim fanem był Steve Jobs.

Steve Wozniak w swojej książce “Apple Confidential 2.0: The Definitive History of the World’s Most Colorful Company” tak relacjonuje moment powstania nazwy firmy:

Obaj próbowaliśmy wymyślić inną, brzmiącą bardziej technicznie nazwę, tj. Executek and Matrix Electronics, ale po dziesięciu minutach prób, zdaliśmy sobie sprawę, że żadna z nich nie będzie brzmieć tak dobrze jak Apple Computer.”

Steve Jobs z kolei tak komentuje po latach wybór nazwy Apple dla swojej firmy:

Ta nazwa brzmiała zabawnie, porywająco, a jednocześnie nie przytłaczająco”.

Poniższa ilustracja przedstawia ewolucję logo Apple na przestrzeni czasu.

apple logo historia

Pierwsza wersja logo przedstawiająca Isaaaka Newtona siedzącego pod jabłonią została zaprojektowana przez Ronalda Wayne’a. Z tej wersji szybko zrezygnowano ze względu na nadmierną ilość szczegółów i zbyt intelektualny charakter.

Pomysł z ugryzionym jabłkiem pochodzi od podobieństwa angielskich słów bite (ugryźć) oraz byte (najmniejsza jednostka pamięci komputerowej).

Kolorowa wersja logo Apple miała symbolizować unikalność komputera Apple II, który jako pierwszy na świecie wyświetlał kolorową grafikę na swoim ekranie.

Następnie logo zostało uproszczone do jednokolorowej wersji, ponieważ Steve Jobs, uznał, że tęczowe logo nie będzie pasowało do nowego projektu komputerów.

Jak kupić akcje Apple

Aby kupić akcje Apple możesz założyć konto w domu maklerskim i kupić za jego pośrednictwem akcje bezpośrednio na amerykańskiej giełdzie.

Inną możliwością jest kupienie kontraktów CFD na akcje Apple. Można to zrobić np. u brokerów Forex. Zalety takiego wyboru to bezpośrednia i wyłączna ekspozycja na akcje Apple oraz możliwość inwestowania z użyciem dźwigni finansowej.

Dla osób pragnących bardziej zdywersyfikować swoją inwestycję dobrym wyborem mogą okazać się ETFy zawierające w swoim składzie akcje Apple.

[VGT] Vanguard Information Technology ETF

    • Opłaty roczne: 0.11%
    • Emitent: Vanguard

Vanguard to jeden z popularniejszych ETFów. Składa się z amerykańskich akcji z szeroko rozumianego sektora IT. Pomimo tego, że składa się z ponad 425 aktywów, ponad połowa wartości funduszu przypada na 10 spółek. Udział procentowy 10 największych spółek w funduszu przedstawia tabela poniżej. Apple odpowiada za 19.09% wyceny funduszu. Warto zauważyć, że VGT wypłaca roczną dywidendę w wysokości 1.18%.

AAPL Apple Inc 19.09%
MSFT Microsoft Corp 18.46%
V Apple Inc 4.29%
INTC Intel Corp 3.57%
MA Mastercard Inc 3.44%
NVDA Nvidia Corp 2.51%
CSCO Cisco Systems Inc 2.51%
ADBE Adobe Corp 2.45%
PYPL PayPal Holdings Inc 2.19%
CRM Salesforce.Com Inc 2.07%

[XLK] Technology Select Sector SPDR Fund

    • Opłaty roczne: 0.13%
    • Emitent: State Street SPDR

ETF składający się z firm technologicznych działających głównie w sektorach usług IT oraz telekomunikacji. Największy udział procentowy w funduszu mają Apple (20.33%) i Microsoft (22.01%). Fundusz wypłaca dywidendę w wysokości 1.28% rocznie.

MSFT Microsoft Corp 22.01%
AAPL Apple Inc 20.33%
V Visa Inc 4.85%
INTC Intel Corp 4.04%
MA Mastercard Inc 3.86%
NVDA NVIDIA Corp 3.05%
CSCO Cisco Systems Inc 2.84%
ADBE Adobe Inc 2.78%
PYPL PayPal Holdings Inc 2.61%
CRM Salesforce.Com Inc 2.50%

[FTEC] Fidelity MSCI Information Technology Index ETF

  • Opłaty roczne: 0.08%
  • Emitent: Fidelity

FTEC jest jednym z najtańszych technologicznych ETFów, pomimo tego cieszy się mniejszą popularnością niż ETFy Vanguard (VGT) czy State Street (XLK). FTEC wypłaca roczną dywidendę w wysokości 1.14%. Największe spółki w funduszu to Apple (19.03%) oraz Microsoft (18.40%). Poniżej skład procentowy dziesięciu największych spółek w FTEC.

AAPL Apple Inc 19.03%
MSFT Microsoft Corp 18.40%
V Visa Inc 4.27%
INTC Intel Corp 3.56%
MA Mastercard Inc 3.43%
NVDA NVIDIA Corp 2.54%
CSCO Cisco Systems Inc 2.50%
ADBE Adobe Inc 2.44%
PYPL PayPal Holdings Inc 2.18%
CRM Salesforce.Com Inc 2.07%

Gdzie i jak kupić akcje Apple

Poniżej przedstawiamy zestawienie ofert wybranych brokerów oferujących zarówno ETF-y, CFD na ETF-y, akcje, jak i CFD na akcje Apple.

Dla przykładu na XTB znajdziemy na dzień dzisiejszy ponad 3500 instrumentów akcyjnych i 400 ETF-ów, a Saxo Bank ponad 19 000 spółek i 3000 funduszy ETF.

Broker xtb 2 saxo bank logo male
Kraj Polska Dania
Ilość giełd w ofercie 16 giełd 37 giełd
Ilość akcji w ofercie ok. 3500 - akcje
ok. 2000 - CFD na akcje
19 000 - akcje
8 800 - CFD na akcje
Ilość ETF w ofercie ok. 400 - ETF
ok. 170 - CFD na ETF
3000 - ETF
675 - CFD na ETF
Prowizja
0% prowizji do 100 000 EUR obrotu / miesiąc wg cennika
Min. depozyt 0 zł
(zalecane min. 2000 zł lub 500 USD, EUR)
0 zł / 0 EUR /  0 USD
Platforma xStation SaxoTrader Pro
Saxo Trader Go
 

Kontrakty CFD są złożonymi instrumentami i wiążą się z dużym ryzykiem szybkiej utraty środków pieniężnych z powodu dźwigni finansowej. Od 72% do 89% rachunków inwestorów detalicznych odnotowuje straty pieniężne w wyniku handlu kontraktami CFD. Zastanów się, czy rozumiesz, jak działają kontrakty CFD, i czy możesz pozwolić sobie na wysokie ryzyko utraty twoich pieniędzy.

Tradycyjne akcje a kontrakty CFD

Jak kupić akcje Apple, czyli jaki instrument jest lepszy – tradycyjne akcje czy kontrakty CFD? Wszystko zależy od naszych oczekiwań, strategii, a także perspektywy czasowej planowanej inwestycji.

Tradycyjne akcje CFD na akcje
Horyzont czasowy inwestycji długi krótki
Dźwignia finansowa brak max. 1:5 (zależy od waloru)
Punkty swap brak tak
Możliwość gry na spadki nie tak

Jeśli uważamy, że cena akcji będzie rosła w długim horyzoncie czasu, to z pewnością lepszym wyborem wydają się być tradycyjne akcje – nie korzystamy tutaj z dźwigni finansowej i przez to w przypadku powodzenia zarabiamy mniej, ale jednocześnie ryzykujemy mniej i nie ponosimy kosztów z tytułu opłat przetrzymywania pozycji (punkty swapowe).

W krótkim horyzoncie czasowym CFD pozwalają zmaksymalizować zysk dzięki dźwigni finansowej,  nawet jeśli występuje niska zmienność na rynku i mimo, że z reguły opłaty są wyższe. Dodatkowo, mamy możliwość obstawiania spadków kursu.

Niniejszy artykuł ma charakter wyłącznie informacyjny. Nie stanowi rekomendacji i nie ma na celu nikogo zachęcić do podejmowania jakichkolwiek działań inwestycyjnych. Pamiętaj, że każda inwestycja obarczona jest ryzykiem. Nie inwestuj środków, na których utratę nie możesz sobie pozwolić.
Co o tym sądzisz?
Lubię
24%
Interesujące
38%
Heh...
5%
Szok!
10%
Nie lubię
19%
Szkoda
5%
O Autorze
Alicja Nowak
Aktywna traderka na rachunku indywidualnym Forex od 2014 roku, żywo zainteresowana tematyką gospodarki, biznesu i rynków kapitałowych. Od ponad 10 lat blisko związana ze światem IT i nowych technologii, programistka, entuzjastka marketingu internetowego. Miłośniczka spędzania czasu na świeżym powietrzu w otoczeniu natury i zieleni lub ćwicząc jogę.