Aktualności
Teraz czytasz
Funt i euro podobne do walut gospodarek wschodzących?
0

Funt i euro podobne do walut gospodarek wschodzących?

utworzył Daniel Kostecki22 sierpnia 2022

Notowania euro i funta brytyjskiego oraz ich potencjalna słabość przynoszą obawy o trwałe pogorszenie się perspektyw tych walut. Jak zauważają komentatorzy agencji Bloomberg, zachowanie funta i euro jest niepokojące. Obserwowaliśmy ostatnio duże zmiany w krótkoterminowych rynkowych stopach procentowych euro i funta w stosunku do dolara amerykańskiego przy jednoczesnym osłabieniu kursu wymiany GBP/USD i EUR/USD. Miniony tydzień był dla funta najgorszym od blisko dwóch lat, a w tym samym czasie rentowność 2-letnich obligacji Wielkiej Brytanii wzrosła o 50 pkt bazowych. Zazwyczaj na rozwiniętych rynkach dzieje się odwrotnie.

Podwyżki stóp procentowych nie robią wrażenia

Oczekiwania na podwyżkę stóp procentowych banku centralnego i tym samym wzrost rentowności krótkoterminowych rynkowych stóp z reguły wzmacniają walutę. Załamanie korelacji między kursem walutowym a stopami procentowymi jest zwykle związane z rynkami wschodzącymi, które mogły przegrać walkę o wiarygodność utrzymania inflacji w celu inflacyjnym.

Zależność energetyczna Wielkiej Brytanii i całej Europy sprawia, że ich bilanse mogą się pogarszać w niedalekiej przyszłości, a inflacja na rynku surowców energetycznych nie wykazuje żadnych oznak osłabienia. Podwyżki stóp w takiej sytuacji mogą nie powstrzymać fali deprecjacji wspomnianych walut – podaje Bloomberg.

Trwała zmiana na walutowej scenie? 

Zimowe miesiące dla EUR i GBP mogą być swego rodzaju sprawdzianem wiarygodności gospodarek w oczach inwestorów. Porzucenie przez nich inwestycji w EUR i GBP mimo rosnących stóp procentowych mogłoby być zjawiskiem potencjalnie niepokojącym. Co więcej, mogłoby to zmienić całą scenę rynku walutowego. W indeksie dolara euro posiada wagę ponad 57 proc., funt zaś ponad 11 proc. Razem tylko te dwie waluty mają wagę prawie 70 proc.

Od początku roku euro wobec dolara amerykańskiego traci niemal 12 proc., a funt brytyjski ok. 13 proc. Z kolei od sierpnia 2021 r. euro straciło do dolara prawie 15 proc., a funt brytyjski niecałe 14 proc. Z głównych walut tylko japoński jen uzyskał gorszy wynik i osłabił się o blisko 20 proc. wobec USD w skali roku.

Co o tym sądzisz?
Lubię
25%
Interesujące
50%
Heh...
0%
Szok!
25%
Nie lubię
0%
Szkoda
0%
O Autorze
Daniel Kostecki
Główny Analityk CMC Markets Polska. Prywatnie na rynku kapitałowym od 2007 roku, a na rynku Forex od 2010 r.