Europa na krawędzi recesji. Co przyniesie tydzień?
Pozytywne nastroje na rynkach trwają już od kilku tygodni, jednak prawdziwą zmianę w nastawieniu inwestorów wywołało listopadowe posiedzenie FOMC. Nie przyniosło ono wielkiego przełomu – Fed utrzymał stopy procentowe na niezmienionym poziomie – jednak zmiana trendu na rynku obligacji wsparła wówczas wzrostową dynamikę amerykańskich indeksów giełdowych. Sytuacja w USA zaczyna wyglądać coraz lepiej.
Co dalej z Europą?
Optymizm rynkowych byków wsparła również publikacja amerykańskiego raportu CPI za październik – po listopadowym posiedzeniu FOMC, lepsze od oczekiwań dane dotyczące inflacji umocniły rynkowe przekonanie o przyszłorocznych obniżkach stóp procentowych w Stanach Zjednoczonych. Proces dezinflacji w USA wspierają przede wszystkim niższe ceny energii, a także (w mniejszym stopniu) normalizacja cen samochodów używanych.
Spadkom cen na stacjach benzynowych przysłużyły się spadki cen samej ropy naftowej. Czarne złoto tanieje od niemal czterech tygodni, a to za sprawą niepewności wokół trwającego konfliktu izraelsko-palestyńskiego. Ta niepewność zaczyna jednak mijać, a rynki coraz mniej uważnie przypatrują się sytuacji w Strefie Gazy uznając, że toczące się walki pozostaną jedynie lokalnym konfliktem. Nie bez znaczenia pozostają również starania krajów OPEC, które rozważają dalsze cięcia wydobycia ropy w celu zwiększenia presji na wzrost cen surowca.
Koniec ery taniej energii, ambitna polityka klimatyczna oraz słabość przemysłu w połączeniu z wysokim poziomem stóp procentowych zaczynają oddziaływać na gospodarkę strefy euro. O ile rynek wycenia obniżki stóp EBC w 2024 roku, może to być za mało by uratować europejską gospodarkę przed recesją.
- Soft landing w USA, recesja w Europie?
- Czy wzrosty na GPW zostaną utrzymane?
- Xi w USA – czy to przełom?
O prowadzącym
Dr Przemysław Kwiecień – Główny ekonomista X-Trade Brokers. Doktor nauk ekonomicznych Uniwersytetu Warszawskiego, absolwent Uniwersytetu Warszawskiego i London Metropolitan University (tytuł MSc). Posiadacz prestiżowego certyfikatu CFA. W XTB pracuje od 2007 roku, wcześniej doświadczenie zdobywał między innymi jako doradca Ministra Finansów, Mirosława Gronickiego i ekonomista Banku Millennium. W XTB kieruje Działem Analiz.
Kontrakty CFD są złożonymi instrumentami i wiążą się z dużym ryzykiem szybkiej utraty środków pieniężnych z powodu dźwigni finansowej. 74% rachunków inwestorów detalicznych odnotowuje straty pieniężne w wyniku handlu kontraktami CFD u niniejszego dostawcy CFD. Zastanów się, czy rozumiesz, jak działają kontrakty CFD i czy możesz pozwolić sobie na wysokie ryzyko utraty pieniędzy.