Aktualności
Teraz czytasz
Po decyzji Fed dolar najdroższy od maja 2017. EUR/USD spadł do 1,1027
0

Po decyzji Fed dolar najdroższy od maja 2017. EUR/USD spadł do 1,1027

utworzył Marcin Kiepas1 sierpnia 2019

W czwartek kurs EUR/USD spadł do 1,1027, a notowania USD/PLN podskoczyły do 3,90 zł, w efekcie czego dolar do euro i polskiego złotego był najdroższy od maja 2017 roku. Dolar zyskiwał też do innych walut.

Silny dolar

Impulsem do umocnienia „zielonego” było środowe posiedzenie Fed (a dokładnie FOMC). Zgodnie z rynkowymi oczekiwaniami amerykańskie władze monetarne, pierwszy raz od dekady, obcięły stopy procentowe o 25 punktów bazowych do 2,00-2,25 proc., jednocześnie deklarując otwartość na dalsze obniżki, jeżeli ryzyko związane z wojnami handlowymi i niska inflacja będą się utrzymywać. Tym co zaskoczyło, było zakończenie o 2 miesiące wcześniej procesu zmniejszania bilansu Fed. Inną niespodzianką, która w mojej opinii jest tylko niespodzianką pozorną, była sugestia, że cięcie stóp o 50 pb na lipcowym posiedzeniu nie wchodziło w grę. W zasadzie, poza krótkim epizodem, to ono nigdy nie wschodziło w grę. Rynek jednak uznał, że wydźwięk całej środowej obniżki jest jastrzębi i tym tłumaczył późniejsze umocnienie dolara.

O ile spadek EUR/USD po przełamaniu ważnej strefy wsparcia na 1,1100-1,1110, w jakiś sposób da się jeszcze wytłumaczyć, to już zachowanie USD/PLN nie. Jedną wielką aberracją jest wzrost notowań dolara do złotego w sytuacji, gdy stopy procentowe w USA jeszcze dwukrotnie mogą być obniżone, a w tym samym czasie inflacja w Polsce ostro pikuje i jeszcze w tym roku może sięgnąć (lub nawet przekroczyć) poziom 3,5 proc., czyli górny przedział dla celu inflacyjnego NBP. Oczywiście, Rada Polityki Pieniężnej nie zacznie podnosić kosztu pieniądza w Polsce, gdy inne czołowe banki go obniżają. Jednak wyskok inflacji ożywi dyskusję na ten temat, jednocześnie zamykając drzwi do potencjalnej jej obniżki, gdyby rodzima gospodarka w przyszłości zbyt szybko wyhamowywała.

Jakie w tej sytuacji płyną wnioski z oceny sytuacji na USD/PLN? Otóż wydaje się, że pomimo wybicia się tej pary powyżej maksimum z maja, szansa na gwałtowne przyspieszenia w górę i atak na okrągłą barierę 4 zł, wydaje się jednak mała. Bardziej prawdopodobne jest, że USD/PLN zbliża się do potencjalnego punktów zwrotnego i we wrześniu za dolara raczej zapłacimy 3,80 zł niż 4,00 zł.

usdpln

Wykres USD/PLN, interwał D1. Źródło: MetaTrader 4 Tickmill UK

Co o tym sądzisz?
Lubię
67%
Interesujące
33%
Heh...
0%
Szok!
0%
Nie lubię
0%
Szkoda
0%
O Autorze
Marcin Kiepas
Analityk Tickmill UK. Analityk rynków finansowych z 20-letnim doświadczeniem, publikujący w polskich mediach finansowych. Specjalizuje się w rynku walutowym, polskim rynku akcji oraz danych makroekonomicznych. W swoich analizach łączy analizę techniczną i fundamentalną. Szuka średnioterminowych trendów, badając wpływ na rynki finansowe danych makroekonomicznych, banków centralnych i wydarzeń geopolitycznych.