Termin Brexitu przedłużony. Ponownego referendum jednak nie będzie.
Brexit szczególnie w marcu stał się wyjątkowo głośnym tematem. W ciągu ostatnich kilku tygodni powodował coraz większą niepewność na funcie, która ostatecznie miała zakończyć się wraz z 29 marca (oficjalnym terminem opuszczenia Unii Europejskiej przez Wielką Brytanię. W ostatecznym głosowaniu w sprawie przedłużenia tego terminu, raptem dwa głosy zadecydowały o przesunięciu go w czasie.
Kiedy nastąpi ostateczne rozstanie UK z Unią?
Tak jak wspomniałam powyżej, brytyjski rząd z naprawdę niewielką przewagą orzekł za przesunięciem terminu wyjścia z UE. Obecnie słyszymy o dwóch orientacyjnych datach. Pierwsza planowana jest na czerwiec, druga (proponowana przez premię Therese May) ma być po prostu bliżej nieokreślonym terminem, który pozwoli na wynegocjowanie najlepszych warunków. Przedstawicielka rządu Wielkiej Brytanii będzie musiała starać się o zorganizowanie nowych, rzetelnych rozmów z przedstawicielami Unii, aby zawrzeć z nimi ostateczną ugodę. Sprawę dodatkowo zaogniają i komplikują majowe wyboru, które de facto będą dotyczyć także UK.
Ponownego referendum nie będzie
Oprócz głosowania w sprawie przedłużenie terminu odbyło się także kolejne mające na celu przeprowadzenie ponownego referendum wyjścia UK z Unii. Wniosek ten został jednak odrzucony w stosunku 85 do 334 głosów. Natomiast poprawka Lucy Powell, która postulowała o przejęciu przez parlament kontroli nad Brexitem została odrzucona stosunkiem głosów – 311 za, a 314 przeciw.
Niepewność w parlamencie nie przekłada się znacząco na funta
Pomimo tego, że brytyjska waluta zanotowała dziś niewielki spadek wartości, nie odczuła znacząco postanowień parlamentu Wielkiej Brytanii. Wręcz przeciwnie pozostaje stabilna na tle mieszanych wydarzeń wokół Brexitu. Zmienność nie odwzorowywała (wbrew oczekiwaniom analityków) niepewności związanej z rozstaniem UK z Unią. W przypadku GBP/PLN kurs utrzymał się w rejonie lokalnych maksimów.

Wykres GBP/PLN, interwał H4, źródło: xStation XTB
BREXIT – Infografika
Zapraszamy również do prześledzenia rozbudowanej infografiki stworzonej przez analityków Grupy Tickmill, która obrazowo pokazuje z czym mamy i z czym możemy mieć jeszcze do czynienia :-).