Aktualności
Teraz czytasz
Brexit – jest porozumienie. Ale co dalej?
0

Brexit – jest porozumienie. Ale co dalej?

utworzył Marcin Kiepas17 października 2019

Premier Wielkiej Brytanii Boris Johnson i przewodniczący Komisji Europejskiej Jean-Claude Juncker ogłosili w czwartek, że wypracowane zostało nowe porozumienie ws. warunków wyjścia Wielkiej Brytanii z Unii Europejskiej. Wywołało to sporo emocji na rynku walutowym.

Brexit a sytuacja na funcie

Kurs GBP/USD w reakcji na informację o porozumieniu wystrzelił z okolic 1,2820 do 1,2990, testując poziomy nieoglądane od połowy maja br. Ten wybuch euforii był jednak tylko chwilowy. Kurs bardzo szybko wrócił do punktu wyjścia, żeby później spaść jeszcze niżej. W czwartek o godzinie 15:00 para ta testowała poziom 1,2797.

kurs funta brexit

To szybkie cofnięcie z 5-miesięcznych maksimów, to jak najbardziej logiczne posunięcie. Na funcie gra pod porozumienie rozpoczęła się już 10 października z poziomu 1,2470. Realizacja zysków, na zasadzie sprzedawania faktów, jest więc w takiej sytuacji zrozumiałym zachowaniem. Zrozumiałym i często obserwowanym.

Jednak to nie tylko zwykła realizacja zysków. Trzeba wiedzieć, że ustalenie warunków przyszłego porozumienia jeszcze nie kończy sprawy. Teraz muszą go zatwierdzić obie strony. I o ile po stronie Unii Europejskiej raczej nie będzie z tym problemów, to jest spore ryzyko, że brytyjski parlament go odrzuci. Takie wnioski można wysnuć słuchając brytyjskich polityków. I tak np. Jeremy Corbyn, szef brytyjskiej Partii Pracy, mówi wprost, że jest niezadowolny z tego porozumienia i będzie głosował przeciw.

Ryzyko tego, że porozumienie nie znajdzie akceptacji w Wielkiej Brytanii widzą analitycy. Deutsche Bank szacuje, że szanse na jego odrzucenie sięgają 55 proc. Stąd też obserwowany zwrot GBP/USD z poziomu 1,2990 jest jak najbardziej logiczny, bo zamieszanie wokół brexitu może jeszcze popsuć krwi inwestorom, spychając notowania funta niżej.

Czy brytyjską walutę czeka mocna przecena? Nie. Odrzucenie porozumienia nie będzie prowadzić bowiem do twardego brexitu, a do kolejnego jego przesunięcia (o 3 miesiące). To pozwoli na wypracowanie nowego kompromisu lub przekonanie do obecnego brytyjski parlament. Dlatego można przyjąć, że kurs GBP/USD nie powinien spaść poniżej 1,2581, czyli poniżej lokalnego szczytu z września.

Co o tym sądzisz?
Lubię
67%
Interesujące
33%
Heh...
0%
Szok!
0%
Nie lubię
0%
Szkoda
0%
O Autorze
Marcin Kiepas
Analityk Tickmill UK. Analityk rynków finansowych z 20-letnim doświadczeniem, publikujący w polskich mediach finansowych. Specjalizuje się w rynku walutowym, polskim rynku akcji oraz danych makroekonomicznych. W swoich analizach łączy analizę techniczną i fundamentalną. Szuka średnioterminowych trendów, badając wpływ na rynki finansowe danych makroekonomicznych, banków centralnych i wydarzeń geopolitycznych.