Systemy inwestycyjne
Teraz czytasz
Wykresy Renko – handel bez presji czasu
5

Wykresy Renko – handel bez presji czasu

utworzył Natalia Bojko4 września 2019

Wykresy Renko, czyli trading oparty tylko na zmienności

Każdy trader na początku (i nie tylko) swojej kariery  zmaga się z kilkoma dylematami. Należą do nich podstawowe kwestie dotyczące metod analizy, doboru instrumentów, założeń w kwestiach zysku i podejmowanego ryzyka oraz wielu innych, indywidualnych czynników handlu. Jednym z ciekawszych tematów są narzędzia, jakimi się posługujemy oraz wykres. Na portalu znajdziecie pokaźną dawkę informacji na ten temat, jednakże nie o tym będzie ten artykuł.

Analizując wiele konferencji, wystąpień znanych i przede wszystkim zarabiających traderów, oprócz inspiracji możemy wyciągnąć dwa ważne wnioski dotyczące powodzenia w tradingu. Zwracają oni przede wszystkim uwagę na psychologię. Jednym z ciągle przewijających się w tym zakresie tematów jest stres i presja czasu, w której mamy podejmować decyzję o otworzeniu bądź zamknięciu pozycji. Istnieje wiele metod, które można mniej lub bardziej skutecznie wdrożyć do swojego handlu, natomiast czy istnieje takie narzędzie, wykres, wskaźnik czy oscylator, który może nam wykluczyć czas z tradingu?


Przeczytaj koniecznie: Jak nie dać się internalizacji strat?


Wykresy Renko w praktyce

Odpowiadając na pytanie zawarte w ostatnim zdaniu, tak. Istnieje wykres rzadko używany przez początkujących traderów, który jest w stanie wyeliminować czas z tworzących się cegiełek. Ten typ wykresu nazywamy Renko. Nie jest on na tyle popularny co wykresy słupkowe, czy liniowe i używany jest raczej przez bardziej doświadczonych bądź ciekawskich traderów. Co ciekawe, jest to naprawdę prosty w użyciu wykres, który generuje sporo sygnałów. Brak presji czasu wynika z tego, że Renko opiera się wyłącznie na zmienności.

Wykresy Renko są dostępne na platformie cTrader oraz JForex Dukascopy w standardzie. W przypadku platform MetaTrader 4/5 należy wyposażyć się w niestandardowe rozwiązania.

Wykres Renko składa się z tzw. boxów. W klasycznych wykresach świecowych jak sama nazwa mówi mamy świecie. Tworzą się na niej (bądź nie) knoty, ceny high i low oraz cena zamknięcia i otwarcia świecy. Jedna świeca w zależności od ustawień wykresu może tworzyć się w czasie godziny, czterech godzin, minuty, dnia, pół godziny itp, w zależności od interwału. Dzięki temu możemy odczytać wiele sygnałów, płynących z formacji świecowych. Wykres Renko zamiast świecy posiada box, który wyglądem przypomina cegiełkę.

wykresy renko

Przykład wykresu Renko.

Parametr zmienności

Cegiełka ta tworzy się na podstawie zmienności, a czas nie ma tu znaczenia. Boxy te są zaprojektowane w taki sposób, aby nigdy nie znalazły się obok siebie. Jedyny parametr, jaki możemy wykorzystać do personalizacji takiego wykresu stanowi zakres zmienności takiej cegiełki. Weźmy pod uwagę np. akcje spółki X. Jej papiery wartościowe notowane są w złotówkach. Jeżeli nasz box ustawimy na pokonywanie poziomu np. 5 zł, to gdy cena akcji pójdzie w górę o 20 zł utworzą nam się 4 cegiełki. Czas nie gra roli. Liczy się wyłącznie wygenerowany ruch i jego wielkość.

Wykresy Renko a konsolidacja

Bardzo dobrze wiemy, że okres konsolidacji to czas niskiej zmienności, a co się z tym wiąże małych, ewentualnych zysków. Biorąc pod uwagę nasz powyższy przykład, jeżeli cena danej spółki (cegiełka tworzy się po ruchu min. 5 zł) będzie cały czas przesuwała się poniżej zakresu boxu, nie utworzy się nowy.

wykres renko

Wykresy Renko a okres konsolidacji.

Dzięki wykorzystaniu wykresu typu Renko pozbywamy się nie tylko parametru czasu (zakres zaznaczony na powyższym wykresie), ale również omijamy okresy tzw. szumu rynkowego. Skala czasu nie jest tu stała, co oznacza, że ilość cegiełek nie zależy od przebytego okresu. Spójrzmy na powyższy przykład na wykresie, gdzie ilość boxów w dniach 15-19 sierpnia, jest zdecydowanie większa niż w okresie 23-27 sierpnia.

A co ze wskaźnikami?

Dlaczego nie można dodać klasycznych wskaźników na wykres typu Renko? Odpowiedź jest zasadniczo prosta. Większość z nich zawiera w sobie czynnik czasu. Duża liczba traderów korzystająca z boxów, zamiast klasycznych wykresów świecowych opiera się na analizie czystego wykresu. Dzięki możliwościom cegiełki i ustawieniu rozmiarów jej tworzenia, traderzy odfiltrowują małe ruchy, dzięki czemu na analizowanym instrumencie wyraźnie widać trend.

renko

Dobrym pomysłem wspomagającym Renko jest wykorzystanie price action, bądź klasycznych metod analizy technicznej, bez użycia wskaźników. Będą to wyżej wymienione poziomy wsparcia i oporu, trendy czy kanały cenowe. Często ten rodzaj wykresu wykorzystywany jest do scalpingu.

Wykresy Renko – Wady i zalety

Niewątpliwym plusem wykresu Renko jest wyeliminowanie presji czasu. Dodatkowo, indywidualnie możemy ustawić takie parametry zmienności, jakie nas najbardziej interesują. Wykres jest prosty w analizie i odfiltrowuje szum rynkowy. Łatwo z nich odczytać trend. Dla niektórych będzie to zaletą dla innych wadą, ale boxy bazują wyłącznie na cenach zamknięcia. Pomijane są tworzące się na świecach knoty, a samo w sobie pudełko nie daje za wiele informacji co działo się w czasie jego tworzenia. Dużo ciężej będzie odczytać z niego sentyment rynkowy. Zastosowanie cen zamknięcia faktycznie zmniejszy “hałas” rynkowy, natomiast bez użycia dodatkowej analizy może wygenerować błędny sygnał. W dużej mierze wszystko zależy od przyjętej strategii. Podobnie jak kwestia korzystania z typowych wskaźników analizy technicznej.

Czysty wykres i tworząca się na nim cena z jednej strony może być olbrzymią zaletą. Minusem będzie u traderów, którzy lubią z lekkim wyprzedzeniem i pomocą analizować sygnały wejścia i wyjścia za pomocą dodatkowych oscylatorów. Warto zatem przed zastosowaniem Renko nie tylko dobrać odpowiednią strategię, ale także zastanowić się, czy ten typ wykresu będzie przez nas dobrze rozumiany i wygodny w codziennym handlu.

Co o tym sądzisz?
Lubię
21%
Interesujące
44%
Heh...
27%
Szok!
1%
Nie lubię
6%
Szkoda
1%
O Autorze
Natalia Bojko
Absolwentka Wydziału Ekonomii i Finansów, Uniwersytetu w Białymstoku. Na rynku walutowym i akcyjnym aktywnie handluje od 2016 roku. Wychodzi z założenia, że najprostsze analizy przynoszą najlepsze efekty. Zwolenniczka swing tradingu. Dobierając spółki do portfela kieruje się ideą inwestowania w wartość. Od 2019 roku posiada tytuł analityka finansowego. Obecnie sprawuje rolę co-CEO & Founder w czeskiej firmie proptradingowej SpiceProp. Współtwórczyni projektu Podlaskiej Akademii Giełdowej (III i IV edycji).