Aktualności
Teraz czytasz
Boris Johnson przegrał po raz trzeci. Funt w górę
0

Boris Johnson przegrał po raz trzeci. Funt w górę

utworzył Marcin Kiepas5 września 2019

Boris Johnson przeszedł do historii brytyjskiego parlamentaryzmu jako pierwszy premier, który przegrał trzy głosowania w Izbie Gmin na swojej pierwszej sesji parlamentarnej. A nie były to byle jakie głosowania.

Boris Johnson a Brexit

Najpierw parlament odebrał premierowi inicjatywę ws. porządku obrad. Później nakazał mu wystąpić do Unii Europejskiej z prośbą o odsunięcie brexitu o kolejne 3 miesiące do 31 stycznia 2020 roku. I wreszcie parlament odrzucił wniosek premiera ws. przyspieszonych wyborów w dniu 15 października. Aczkolwiek do tych ostatnich może jeszcze dojść, to niemal pewne wydaje się, że 31 października br. nie dojdzie do brexitu bez umowy.

Tę wiarę widać na wykresie dziennym GBP/USD. Na przestrzeni ostatnich trzech dni układ sił na nim zmienił się o 180 stopni. Najpierw funt wykonał zwrot z poziomu potrójnego wsparcia, jakie tworzył sierpniowy dołek (1,2015), okrągły poziom 1,20 i dołek ze stycznia 2017 roku (1,1986). W efekcie na wykresie dziennym została wyrysowana świecowa formacja młota, co w połączeniu z dywergencjami tego wykresu m.in. ze wskaźnikiem MACD, sugerowało koniec wzrostów.

Powyższe sugestie zostały potwierdzone w środę. Przegrane głosowania dały kopa funtowi. Wykres mocno ruszył do góry, a wtorkowy zwrot uzyskał potwierdzenie na gruncie analizy technicznej.

W czwartek GBP/USD kontynuuje wzrosty, a na wykresie pojawiają się kolejne sygnały kupna. Przełamanie 6-miesięcznej linii bessy oraz wyrysowana formacja podwójnego dna, to nic więcej, jak zapowiedź ruchu ku poziomowi 1,2575. I to wcale nie musi być koniec. Test 1,2575 będzie bowiem oznaczała, że funt znajdzie się powyżej ważnego dołka z grudnia 2018 (1,2477) oraz powyżej 38,2 proc. zniesienia spadków z okresu marzec-wrzesień br. Tym samym będą to kolejne sygnały kupna.

gbpusd

Wykres GBP/USD, interwał D1. Źródło: MetaTrader 4 Tickmill UK

Co o tym sądzisz?
Lubię
25%
Interesujące
75%
Heh...
0%
Szok!
0%
Nie lubię
0%
Szkoda
0%
O Autorze
Marcin Kiepas
Analityk Tickmill UK. Analityk rynków finansowych z 20-letnim doświadczeniem, publikujący w polskich mediach finansowych. Specjalizuje się w rynku walutowym, polskim rynku akcji oraz danych makroekonomicznych. W swoich analizach łączy analizę techniczną i fundamentalną. Szuka średnioterminowych trendów, badając wpływ na rynki finansowe danych makroekonomicznych, banków centralnych i wydarzeń geopolitycznych.