Popyt na metale nieszlachetne prawdopodobnie utrzyma się na wysokim poziomie!
Ceny metali nieszlachetnych na światowych rynkach charakteryzowały się mieszanymi nastrojami w pierwszym kwartale 2023 roku, chociaż miedź i aluminium utrzymały umiarkowane wzrosty, inne metale takie jak cynk, ołów i nikiel, straciły nieco impet w związku z niepewnymi perspektywami popytu.
Ponowne otwarcie chińskiej gospodarki i lepszy niż oczekiwano wzrost przemysłu w Europie i USA zwiększyły popyt na metale przemysłowe. Korekta dolara amerykańskiego również pomogła w pobudzeniu popytu. Jednak panująca w światowej gospodarce niepewność związana z wojną rosyjsko-ukraińską i podwyżkami stóp procentowych przez Rezerwę Federalną USA (Fed) przeważa nad pozytywnymi skutkami popytu i ograniczenia cen.
Ceny miedzi na londyńskiej giełdzie metali wzrosły od stycznia o ponad 7,5%. Aluminium również zyskało na wartości o 3 procent w tym samym okresie. Podobny trend zaobserwowano również na kluczowych kontraktach terminowych w Szanghaju. Wąskie gardła w dostawach i prognozy zwiększonego popytu ze strony Chin sprzyjały wzrostom tych metali.
Perspektywy na resztę roku
Perspektywy dla metali nieszlachetnych są w dużej mierze zdominowane przez siły makro, takie jak dolar amerykański, popyt z Chin, ceny energii i prognozy globalnego wzrostu. Branża metalowa miała wyjątkowo niestabilny rok handlowy, który zakończył się na minusie w zeszłym roku z powodu przeciwności geopolitycznych.
Te przeciwności zaczęły słabnąć na początku tego roku, kiedy Chiny porzuciły politykę zerowej tolerancji dla Covid-19.
Warto wspomnieć, że Chiny są największym na świecie konsumentem metali nieszlachetnych. Przemysł budowlany kraju jest największym konsumentem miedzi, aluminium i cynku, podczas gdy przemysł wytwórczy zużywa znaczne ilości niklu i ołowiu.
Istnieją oczekiwania, że popyt na metale nieszlachetne z Chin prawdopodobnie utrzyma się na wysokim poziomie przez resztę roku. Ożywienie po pandemii covid jest na dobrej drodze dzięki zwiększonej konsumpcji w państwie środka. Ostatnio kluczowe banki inwestycyjne podniosły prognozę wzrostu gospodarczego kraju po imponującym wzroście PKB w pierwszym kwartale tego roku. Dodatkowo nadzieje na spowolnienie stóp procentowych przez bank centralny USA pomogły zielonemu dolarowi skorygować spadek z najwyższego od dwudziestu lat rekordu w zeszłym roku. Ponieważ większość towarów będących przedmiotem handlu światowego jest wyceniana w amerykańskim dolarze, słaby dolar sprawia, że ceny towarów są tańsze w porównaniu z innymi walutami. Zwykle stymuluje to popyt i wspiera ceny.
Polityka Fed i sankcje w centrum uwagi
Agresywne podwyżki stóp procentowych przez Fed w zeszłym roku były wyzwaniem dla wszystkich klas aktywów na całym świecie. W 2023 roku, decydenci amerykańscy przyjęli inne podejście, zwiększając tempo w wolniejszym i bardziej przemyślanym tempie. Może to dodatkowo osłabić dolara amerykańskiego i wesprzeć ceny surowców.
Światowy krajobraz energetyczny zmienił się dramatycznie od czasu nałożenia sankcji na rosyjską ropę i gaz ziemny. Teraz ceny ostygły a światowe ceny gazu gwałtownie spadły od początku tego roku w związku z obawami dotyczącymi popytu, z kolei równowaga na rynku ropy naftowej spowodowała również ostrą korektę cen ropy wspierająca gospodarki na całym świecie.
Łyżka dziegciu w beczce miodu?
Jednak niepewne perspektywy gospodarcze na świecie związane z zawirowaniami w sektorze finansowym, wysoką inflacją, trwającymi skutkami rosyjskiej inwazji na Ukrainę i trzema latami pandemii mogą przeszkodzić sektorowi metalowemu w osiągnięciu znacznych zysków.
Patrząc w przyszłość, branża metali nadal jest niestabilna z łagodnym dodatnim nastawieniem. Co prawda, początkowo inwestorzy byli zaniepokojeni wynikami decyzji politycznych amerykańskiego Fed-u i historią wzrostu gospodarczego w Chinach. Pozytywnym sygnałem dla przemysłu może być również prognoza mniejszego prawdopodobieństwa gwałtownego wzrostu cen energii na świecie.
Z drugiej strony prognozy rozdrobnionych perspektyw globalnego wzrostu gospodarczego i rosnące obawy przed recesją mogą ograniczać duże wzrosty w pozostałej części roku.