Początkujący
Teraz czytasz
Okrągłe poziomy cenowe – Wykorzystaj je w swojej analizie [JIM PONIAT]
2

Okrągłe poziomy cenowe – Wykorzystaj je w swojej analizie [JIM PONIAT]

utworzył Jim Poniat21 kwietnia 2020

Każdego dnia otrzymuję wiele pytań na temat strategii inwestycyjnych oraz technik rozpoznawania zmian na rynku. W tej serii artykułów chciałbym przedstawić najważniejszy temat z jakim spotykamy się nieświadomie – wspaniałym „pomocnikiem” na rynku, jakim jest to impet.

Trading z wykorzystaniem metodologii Price Action jest, wbrew pozorom, niesłychanie trudny. W końcu nigdy nie wiemy jak zachowa się cena w przyszłości, a w praktyce szybko okazuje się, że analiza samych świec jest niewystarczająca. Z pomocą przychodzą poziomy wsparć i oporów. To jedna z technik, które poznaje każdy trader na początku swojej przygody z handlem.

Ludzkie emocje i zachowanie inwestorów

Strach, chciwość i instynkt, tematy, które często pojawiają się podczas dyskusji na temat rynków finansowych. Dzieje się tak, ponieważ ludzkie emocje są w dużej mierze odpowiedzialne za zmiany cen na giełdzie. Wykres cenowy można zatem traktować jako graficzną reprezentację emocji takich jak strach, chciwość, optymizm i pesymizm oraz zachowania ludzkie, takie jak instynkt całej grupy traderów. Wykresy cen pokazują, w jaki sposób uczestnicy rynku reagują na zmiany ceny i to, czego oczekują.

Istnieje ogromna gama wsparć/oporów, na które możemy zwracać uwagę w naszej analizie: kluczowe najwyższe/najniższe ceny, linie trendu, średnie kroczące, poziomy zniesień, punkty przechyłowe i wiele innych. Stały się integralnym elementem każdego rynku, które cena bardzo respektuje i co najważniejsze, nie potrzebujesz żadnych dodatkowych narzędzi czy też dokonywać skomplikowanej analizy do ich wyznaczania.

Wychowujemy się w systemie dziesiętnym – waluta, szybkość, waga, odległość jest wyrażana właśnie w tym systemie. Mamy również tendencje do zaokrąglania dokładnych wartości: kiedy cena produktu to 1238.87 to mówimy, że kosztuje 1200. Jeśli cena na rynku to 1.32876 – to mówimy, że cena wynosi 1.33. Jest to podyktowane naszą psychologią, uwielbiamy prostotę, a może nawet mamy to zakodowane w naszych DNA.

Jeśli spojrzymy obojętnie na jakikolwiek wykres rynku to zauważymy, że właśnie na okrągłych poziomach cena ma zawsze problemy: albo się odbija i odwraca swój bieg, albo przechodzi, aby za chwilę przetestować dany poziom jako przeciwny biegun. Kiedy cena zbliża się na EUR/USD do poziomy 1.1300, 1.1400, 1.2000, to każdy trader zwraca szczególną uwagę czy przypadkiem cena nie zatrzyma się i spowolni zmiany lub po prostu odwróci swój kierunek.

Cena jest podstawową i bardzo ważną informacją dostępną dla każdego inwestora. W tradingu większość traderów nie ma zielonego pojęcia, gdzie cena podąża. Dla większości ludzi przewidywanie zmian ceny jest niewykonalnym zadaniem. Ustawianie wsparcia/oporu na ostatnim szczycie lub dołku, jest prostą zgadywanką i bardzo często kończy się porażką. W tym przypadku kierujemy się naszą percepcją rynku – wydaje nam się, że ten poziom na pewno zadziała. Wprowadzamy do naszego algorytmu handlu dodatkową niewiadomą. Wyznaczanie horyzontalnych poziomów wsparć/oporów powinno być powtarzalne i niezależne od naszej percepcji czy też naszych myśli.

Bill Williams zawsze powtarzał:

„Chciej to, co rynek chce”.

Rynek sam nam pokaże, gdzie i jak cena będzie reagowała na specyficzne poziomy, a my traderzy odpowiednio będziemy na te zmiany reagowali.

„Ryczące” pięćdziesiątki

Istnieje pewna anegdota dotycząca poziomów Fibonacciego.

Jaki jest najważniejszy poziom zniesień według Fibonacciego? – Pięćdziesiąt procent.

Tyle, że poziom pięćdziesiąt procent nie jest poziomem Fibonacciego.

Jaki wspólny temat poruszają znakomici traderzy: Munehisa Homma, Seiki Shimizu, Burton Pugh, Edward Dobson, Charles B. Goodman, W. D. Gann, Richard Wyckoff, Andrews?

Zasada 50% mówi nam o tym, że cena znajdzie wsparcie lub opór na poziomie zniesienia 50% poprzedniego swingu. Logika jest bardzo prosta. Na poziomie 50% następuje równowaga sił, wszyscy kupujący i sprzedający są zgodni. Połowa kupujących i sprzedających osiągnęli zysk, połowa kupujących i połowa sprzedających mają straty.

Przyjrzymy się bliżej cenie par walutowych.  Miejsce cyfry po przecinku wskazuje wielkość rozmiaru kolejnego kroku ceny.

waluty cena

Spójrzmy na wykres jak cena zachowa się pomiędzy tymi poziomami.

wykres walut

Wyznaczone poziomy 1000 pipsów.

Odległości pomiędzy czerwonymi poziomami to 1000 pipsów. Odległość jest bardzo duża. Stanowczo za duża, jeśli chodzi o dzienny handel. W niebieskich elipsach cena zachowuje się w bardzo przewidywalny sposób.

  1. Cena dochodzi do poziomu 1.4000 i się zatrzymuje, przechodząc w ruch boczny, poziom 1.4000 stawia zdecydowany opór dalszym wzrostom ceny.
  2. Spadek ceny zostaje zatrzymany na poziomie 1.3000. cena lekko przebija nasz poziom aby na następnej świecy wybić cenę w górę. Zastanów się jak będzie wyglądała świeca, która powstanie z połączenia ostatniej zielonej i czarnej świecy? Będzie ładny młotek – sygnał wzrostu ceny.
  3. Z elipsy 2 cena dochodzi do poziomu 1.4000 na chwilę się zatrzymuje (czarna świeca) i kolejna zielona świeca zdecydowanie zamyka się powyżej tego poziomu. Na kolejnych 2 świecach cena testuje poziom 1.4000 jako wsparcie i podąża do góry. Cena zbliża się do poziomu 1.4000. zielona świeca wskazuje nam górnym długim cieniem osłabienie wzrostowego impetu. kolejna czarna świeca (tworzy objęcie niedźwiedzia) jest zdecydowanym sygnałem spadku ceny. Dochodzi do poziomu 1.4000 i zdecydowanym ruchem przecina nasz poziom, następnie cena wzrasta.
  4. Zielona świeca tuż przed jej zamknięciem wskazuje długi górny cień – brak dalszego wzrostu impetu. Kolejna czarna świeca dokonuje formacji objęcia niedźwiedzia i cena w zdecydowanych ruchach spada poniżej poziomu 1.3000, cena wzrasta powyżej 1.3000, tworząc korekcyjny swing
  5. Cena spadając dochodzi do poziomu 1.2000. Ostatnie dwie świece tworzą objęcie byka – formacja odwrócenia kierunku i sygnał na otwarcie długiej pozycji. Następnie cena spowalnia zmiany i przechodzi w ruch boczny.
  6. Kurs dochodzi do ostatniej elipsy, która wskazuje jak cena spowalnia wzrost i jednocześnie widzimy spowolnienie impetu, ostatnie świece charakteryzują się długimi górnymi cieniami.

Świece impetu

Kiedy cena przebija się przez wyznaczone poziomy, dokonuje tego wykorzystując świece z długimi korpusami, które zamykają się powyżej/poniżej poziomów. Jeśli wyznaczylibyśmy poziomy używając tylko najniższych/najwyższych cena (tak jak to robi reszta tłumu) zdecydowanie mielibyśmy problemy z poprawnym przeprowadzeniem naszej analizy. 

Powyższa analiza została wykonana tylko na bazie zmian ceny.

Kolejny wykres jest już bardziej realistyczny. Przyjrzyj się dokładnie jak cena zachowuje się w obrębie wyznaczonych poziomów. Poziomy zostały wyznaczone w odległościach 100 pipsów.

cena impet forex

Poziomy wyznaczone co 100 pipsów.

Bardzo wyraźnie widać, gdzie cena będzie spowalniać, zatrzyma się lub zdecydowanym ruchem przetnie nasz poziom wsparcia/oporu.

okrągłe poziomy cen

Wyznaczone poziomy co 100 i 50 pipsów.

Powyższy wykres ma wyznaczone odległości 100 pipsów i 50 pipsów.

Kolejny wykres posiada poziomy 100, 50 i 25 pipsów. Każdy kolejny poziom możemy dzielić na ½ kolejne poziomy cena również będzie respektowała. Jeśli skalpujesz i handlujesz na wykresie M1 warto również zastosować kolejne poziomy dzieląc 25 pipsów na ½ – będzie to poziom 12.5.

Tak jak to opisywał W. D. Gann na swoich kursach – dzielił zniesienia na 8 części, co w rezultacie daje nam dokładnie ten sam efekt dzieląc kolejne odległości na połowę – 50%. Pięćdziesiąt procent występuje w  wielu moich technikach. Im więcej wyznaczymy poziomów na wykresie, tym bardziej precyzyjnie będziemy widzieli miejsc gdzie cena wskaże nam możliwości handlu.

jim poniat impet 05

A teraz wykres z tymi samymi poziomami wraz z techniką analizy impetu – JP SPECTRUM.

jp spectrum

Okrągłe poziomy z JP Spectrum.

JP SPECTRUM jest potężną techniką wspomagającą analizę impetu, posiada mnóstwo dodatkowych funkcji. Dowiesz się o niej więcej z kolejnych artykułów.

Każdy trader stara się ustawić współczynnik zysku do strat.  Przy zastosowaniu naszych poziomów mamy doskonałe rozeznanie co do naszych targetów ceny:

  1. Znamy odległości pomiędzy nimi: 100, 50, 25 pipsów.
  2. Wiemy jak cena na nie reaguje, zachowanie się ceny przed reakcją na wyznaczony poziom wyjaśni nam jak cena zareaguje na ten poziom – czy go przetnie czy też zatrzyma się i dokona zmiany kierunku.
  3. Tutaj jest pomocny JP Spectrum, ponieważ wskazuje czy cena doszła do stref odwrócenia.

Bardzo często są to poziomy, gdzie cena wyhamuje i przejdzie w ruch boczny przez kilka kolejnych świec, pokazując świece z długimi cieniami, nawet nie dochodząc do poziomów. Dlatego, że żaden trader handlujący „Price Action” nie bierze pod uwagę elementu, bez którego zmiany ceny nie istnieją – impet.

Wyznaczanie stref wsparcia/oporu, używając najwyższej ceny na ostatnich szczytach i najniższej ceny na ostatnich dołkach, jest bezpodstawnym zgadywaniem, które bardzo często jest… błędne. Szukamy początku lub końca szybkiego ruchu cenowego. Zawsze zaczynana się on od tych konkretnych poziomów (nie stref), ponieważ opierają się na sile lub słabości pędu. Silny impet charakteryzuje się długą świecą – świecą impetu.

Ten wyjątkowy efekt pomaga zdefiniować nie tylko punkty, w których możemy otworzyć pozycję prawie bez ryzyka, ale także miejsce, w którym możemy zamknąć pozycje z maksymalnym zyskiem. Istnieje wiele sposobów na identyfikację wsparcia i oporu, ale wielu traderów nie zauważa tych miejsc, mimo, że są tuż przed ich oczami.

Spójrzmy na typową sytuację na rynku i parę GBP/USD z poziomami liczbowymi.

jim poniat impet 07

Wykres tygodniowy, para walutowa GBP/USD z naniesionymi poziomami 1000 pipsów.

Odległość między poziomami wynosi 1000 pipsów. Możesz określić, kiedy cena zostanie zatrzymana lub odwróci się od poziomu liczby okrągłej. Dodajmy 50% poziomy do wykresu, aby sprawdzić, czy poprawi to naszą analizę.

jim poniat impet 08

Wykres tygodniowy, para walutowa GBP/USD z naniesionymi poziomami 1000 i 500 pipsów.

Dzięki temu prostemu zabiegowi możemy zobaczyć znacznie więcej szczegółów na temat cen i jej odwrotów. Bardzo często zobaczysz cenę przekraczającą prawdziwe poziomy wsparcia/oporu, a następnie powraca poniżej/powyżej tego poziomu. To efekt impetu i określonego ruchu ceny. Jedna grupa traderów musi zamknąć wszystkie zlecenia i inne otwarte zlecenia w przeciwnym kierunku. Jeśli pojawi się świeca na którymkolwiek z tych poziomów, możemy spodziewać się odwrócenia. Formacja jak młot, spadająca gwiazda, niedźwiedzie lub bycze objęcie.

okrągłe poziomy cenowe forex

Tabela cen i odnośnik do okrągłych poziomów.

Znaczenie liczb okrągłych jako wsparcia i oporu

Istnieje tendencja ceny do zatrzymywania się lub spadków za pomocą liczb okrągłych. Traderzy mają tendencję do myślenia w kategoriach ważnych liczb zaokrąglonych, takich jak 10, 20, 25, 50, 75, 100, 1000. Dlatego te okrągłe liczby będą często działać jako „psychologiczne” poziomy wsparcia lub oporu. Trader może wykorzystać te informacje, aby zacząć czerpać zyski, ponieważ zbliża się ważny poziom okrągłych liczb.

Jednym z istotnych zastosowań handlowych tej zasady jest unikanie umieszczania zleceń handlowych bezpośrednio przy tych oczywistych okrągłych liczbach. Na przykład, jeśli trader próbuje wejść krótkoterminowy spadek rynkowy w trendzie wzrostowym, sensowne byłoby umieszczanie zleceń z limitem tuż powyżej ważnej liczby okrągłej. Ponieważ inni próbują kupić rynek po okrągłej liczbie, rynek może nigdy się tam nie dostać. Traderzy, którzy chcą sprzedawać po odbiciu, powinni składać zlecenia sprzedaży tuż poniżej liczb rundy. Odwrotność byłaby prawdziwa przy umieszczaniu stop loss na istniejących pozycjach. Zasadniczo należy unikać umieszczania stop loss na oczywistych okrągłych liczbach.

Innymi słowy, ochronny stop na długich pozycjach powinny być umieszczone poniżej okrągłych liczb i na krótkich pozycjach powyżej takich liczb. W tendencjach rynków do respektowania okrągłych liczb, a zwłaszcza ważniejszych liczb, o których mowa wcześniej, jest jedną z tych szczególnych cech rynku, które mogą okazać się najbardziej pomocne w handlu i powinny być brane pod uwagę przez tradera z zaawansowaną techniką analizy impetu.

Nie jest istotne gdzie znajduje się najwyższa/najniższa cena. Większość traderów obserwuje zachowanie się ceny według poziomów Fibonacciego, a w szczególności poziomu 61.8. Istotne dla nas jest jak cena reaguje na poziom wsparcia/oporu.

Okrągłe poziomy cenowe a zachowanie rynku

Przecięcie tych poziomów dokonuje się świecą impetu. świeca impetu charakteryzuje się długi korpusem. Bardzo często po przebiciu naszego poziomu wsparcia/oporu cena cofa się do poziomu, aby ponownie się od niego odbić. Jest to dla nas potwierdzeniem, iż cena będzie kontynuowała dalszą drogę jaką obrała po przebiciu naszego poziomu.

Spójrzmy na typową analizę na bazie okrągłych poziomów wparcia i oporu.

okrągłe poziomy cenowe forex

Wykres H4, para walutowa GBP/USD. Okrągłe poziomy cenowe.

Spójrzmy na prostą analizę powyższego wykresu:

  1. Cena dochodzi do poziomy 1.2950 i zaczyna swój gwałtowny spadek.
  2. Tutaj mamy do czynienia ze „świecą impetu”. tuż przed jej wystąpieniem rynek zachowuje się bardzo spokojnie, ale świeca impetu zmienia wszystko, jej wybicie jest początkiem gwałtownego zysku aż do 1.3100.
  3. Zielona świeca wykazuje słabość rynku, co potwierdza czarna świeca. Ale rynek nada jest zdominowany poprzez silny impet wzrostowy i spada tylko do poziomu 1.3000.
  4. Właściwie nie dochodzi do 1.3000 ale trochę wyżej 1.3025 (jeszcze jeden poziom 50%). Następuje gwałtowne wybicie aż do poziomu 1.3175.
  5. Tutaj widać spadek ceny na pierwszej czarnej świecy. Jest to sygnał do zamknięcia pozycji.
  6. Szybki spadek ceny aż do poziomu 1.3050 daje nam chwilę odpoczynku (wzrost ceny do poziomu 50% długiej czarnej świecy, i kolejny gwałtowny spadek aż do poziomu 1.3000. ten poziom jest znaczący, cena pozostaje dłuższy czas na tym poziomie.

Jest to typowa analiza ceny dla zaokrąglonych poziomów. Teraz narysuj okrągłe poziomy na swoim wykresie i spróbuj wykonać poprawną analizę. Więcej materiałów edukacyjnych znajdziesz na mojej stronie – www.pl.poniat.com.

Co o tym sądzisz?
Lubię
20%
Interesujące
80%
Heh...
0%
Szok!
0%
Nie lubię
0%
Szkoda
0%
O Autorze
Jim Poniat
Kanadyjski analityk rynków finansowych i trader z 14-letnim doświadczeniem. Autor dwóch książek, specjalizujących się w handlu na rynku Forex. Od 2006 do 2008 szkolił się i zdobywał wiedzę u takich traderów jak Bill Williams, Steve Nison, Martin Pring, Michael Duane Archer i wielu innych. Od 2008 do 2015 prowadził fundusz inwestycyjny z kilkoma milionami dolarów. W tym czasie współpracował z jednym z kanadyjskich banków.