Początkujący
Teraz czytasz
Analiza impetu zmian ceny stosując mikrolinie
1

Analiza impetu zmian ceny stosując mikrolinie

utworzył Jim Poniat12 marca 2020

Analiza impetu zmian ceny stosując mikrolinie

Linie trendu od wielu lat są nieodzownym narzędziem w moich analizach. Możemy je stosować przy sygnałach zmiany kierunku trendu, kontynuacji swingów, tworzenia kanałów i wielu innych miejscach na wykresach. Dzisiaj chciałbym pokazać jedną z bardzo unikalnych metod – metodę pomocną w określeniu impetu zmian ceny na krótko-terminowym handlu. Najważniejszym elementem w moich analizach jest impet. Bez zmian siły impetu nie będzie zmian ceny.

Czym jest impet i jak z niego korzystać

Impet jest podstawowym elementem wpływającym na zmiany ceny. Jeśli dołączymy do naszej strategii analizę impetu, będziemy widzieli zawczasu nadchodzące zmiany ceny. Analiza impetu biorąc pod uwagę tylko samą cenę jest szczególnie trudna – nie polecam tego nowicjuszom. Wykrycie zmiany siły impetu jest doskonałą i powiedziałbym z perspektywy własnego doświadczenia, nieodzowną umiejętnością, niezależnie od metody analizy jaką stosujemy. Pomaga nam ona być po poprawnej stronie zmian ceny.

Istnieje wiele metod w określeniu zmian impetu. Jedną z metod jest zastosowanie oscylatorów: RSI, MACD, Stochastic lub ADX. Jeśli chodzi o wybór oscylatora to polecam moją technikę JP SPECTRUM.


Przeczytaj koniecznie: Unikanie błędnych sygnałów, czyli jak łączyć ze sobą wskaźniki AT


W praktyce przydaje się zastosowanie szybkiej, jasnej i prostej techniki analizy impetu. Taką właśnie techniką są mikrolinie – szczególnie użyteczne przy krótkoterminowym tradingu.

Co to są linie trendu?

Standardowe określenie linii trendu mówi o tym, że służą do monitorowania zmian tendencji ruchu ceny. Stąd linie trendu są rysowane poniżej ceny w trendzie wzrostowym i powyżej w trendzie spadkowym. Linie trendu określają prawdziwe poziomy wparć i oporów.

linie trendu jim poniat 1

Co to są mikrolinie?

Terminologię mikrolinii stosuję, dlatego że określam impet zaledwie na trzech świecach. Jak to działa? Rysujemy linię trendu na dwóch najwyższych/najniższych cenach dwóch kolejnych świec. Obserwujemy zachowanie się trzeciej świecy w stosunku do narysowanej mikrolinii.

Mikrolinie rysujemy używając tylko dwóch świec. Możemy je rysować zarówno we wzrostowym, jak i opadającym rynku.

Wyznaczanie mikrolinii w trendzie wzrostowym:

 1. Znajdź dwie kolejne świece z wyższymi wysokimi cenami.
 2. Najwyższa cena na drugiej świecy musi być wyższa od najwyższej ceny na pierwszej świecy.
 3. Narysuj linię łącząc najwyższe ceny obu świec.
 4. Rysując linię zwróć uwagę, aby „promień: w ustawieniu linii był włączony.

Przy analizie impetu zwracaj uwagę na zachowanie się trzeciej świecy w stosunku do narysowanej mikrolinii.

linie trendu jim poniat 2

Istotne punkty dotyczące impetu w trendzie wzrostowym:

 • Najwyższa cena powyżej linii – silny impet (punkt 4);
 • Cena dotyka linię, ale świeca zamyka się poniżej linii – zanik impetu (punkt 3);
 • Nie dotyka linii – brak impetu (punkt 5).

Dla impetu w trendzie spadkowym rysujemy linię łącząc na dwóch kolejnych świecach najniższe ceny, tworząc skierowaną do dołu mikrolinię.

Istotne punkty dla analizy impetu w trendzie spadkowym:

 • Trzecia świeca zamyka się poniżej mikrolinii – silny impet zmian ceny;
 • Cena dotyka linię, ale świeca zamyka się powyżej mikrolinii – zanik impetu;
 • Nie dotyka linii – brak impetu.

Jak wykorzystać zmiany impetu we własnej strategii

Możliwość odczytu impetu jest bardzo ważną wiedzą. Za każdym razem, kiedy zauważysz nadchodzące zmiany impetu masz możliwość albo kontynuować handel zgodnie z trendem albo zaczekać na kolejny sygnał. Twoja decyzja zależy od analizy zmian impetu w kontekście rynku. 

Na poniższym wykresie prezentuję kolejny przykład wykorzystania mikrolinii. Uwaga – Nie wszystkie mikrolinie zostały uwzględnione na wykresie.

linie trendu jim poniat 3

 • Linie 1,2, 4, 5, 6, 7, 11, 13 i 15 wskazują całkowity zanik impetu i odwrócenie kierunku trendu.
 • Linie 3, 8 i 10 wskazują wzrost siły impetu i gwałtowny wzrost ceny.

Metoda ta wskazuje nam nadchodzące zmiany w trendzie na bazie kolejnej świecy. Kiedy zrozumiesz ten fenomen, tj. rozpoznawanie osłabienia impetu, będziesz potrafił/-ła określić korzystne miejsce do otwarcia pozycji w trendzie. Włącz swój wykres i spróbuj narysować mikrolinie i odkryj nowe informacje jakie cena pokazuje Ci stosując mikrolinie.

Uwaga – ta technika powinna być wsparta poprawnie wyznaczonymi poziomami wsparć i oporów.

Co o tym sądzisz?
Lubię
67%
Interesujące
17%
Heh...
0%
Szok!
0%
Nie lubię
17%
Szkoda
0%
O Autorze
Jim Poniat
Kanadyjski analityk rynków finansowych i trader z 14-letnim doświadczeniem. Autor dwóch książek, specjalizujących się w handlu na rynku Forex. Od 2006 do 2008 szkolił się i zdobywał wiedzę u takich traderów jak Bill Williams, Steve Nison, Martin Pring, Michael Duane Archer i wielu innych. Od 2008 do 2015 prowadził fundusz inwestycyjny z kilkoma milionami dolarów. W tym czasie współpracował z jednym z kanadyjskich banków.