Aktualności
Teraz czytasz
Najwięcej kupujących NZD od roku. Spojrzenie w raport COT
0

Najwięcej kupujących NZD od roku. Spojrzenie w raport COT

utworzył Daniel Kostecki27 maja 2019

Przeglądając cotygodniowy raport amerykańskiej komisji CFTC, czyli raport Commitments of Traders (COT), możemy natknąć się na bardzo interesujące pozycjonowanie wśród spekulantów na dolarze nowozelandzkim.

Jest to tyle interesujące, że ostatnie wydarzenia i na wykresie w działaniach banku centralnego na takie pozycjonowanie raczej by nie wskazywały. Przypomnijmy, że na początku maja RBNZ obciął główną stopę procentową z 1,75 proc. do 1,5 proc., co jest nowym rekordowo niskim poziomem kosztu pieniądza. Wtedy argumentem za taką decyzją był globalny wzrost gospodarczy, który spowolnił od połowy 2018 r., zmniejszając popyt na towary i usługi w Nowej Zelandii. Ten niższy globalny wzrost skłonił do złagodzenia polityki pieniężnej, wspierając perspektywy wzrostu.

Przed tą decyzją notowania NZDUSD systematycznie zniżkowały, kierując rynek w stronę minimów z października 2018 roku. W rezultacie na wykresie tygodniowym pojawił się ciekawy układ korekty prostej, gdzie fala C jest równa fali A. Także jako wsparcie na ten rynek może oddziaływać dolne ograniczenie w kanale trendowym.

nzdusd

Wykres NZD/USD, W1. Źródło: platforma Conotoxia

Z kolei w czasie spadku wartości NZD fundusze lewarowane powiększały swoje zaangażowanie w pozycje długie, co w rezultacie doprowadziły do wzrostu pozycji długich netto do najwyższego poziomu od maja 2018 roku.

pozycje cot nzdusd

Pozycje długie netto a kurs NZDUSD. Źródło: tradingster

Wydaje się zatem, że fundusze lewarowane systematycznie kupowały kontrakty na dolara nowozelandzkiego w momencie, gdzie te stawały się tańsze. Tym samym dywergencja między ceną, a pozycjonowaniem zdecydowanie powiększyła się.

Co o tym sądzisz?
Lubię
0%
Interesujące
100%
Heh...
0%
Szok!
0%
Nie lubię
0%
Szkoda
0%
O Autorze
blank
Daniel Kostecki
Główny Analityk Conotoxia Ltd.. Absolwent ekonomii na Uniwersytecie Szczecińskim. Z rynkami finansowymi związany prywatnie od 2007 roku, a zawodowo od 2010. Laureat statuetki FxCuffs w kategorii Blog Roku oraz Osobowość Roku. Autor niezliczonej ilości komentarzy i analiz dotyczących sytuacji na rynkach finansowych oraz gość ogólnopolskich stacji telewizyjnych, prasy oraz radia.